سخنرانیهای ملک سلمان و دونالد ترامپ در کنفرانس مشترک سران آمریکا و کشورهای عربی و اسلامی، محکومیت مداخلات منطقه یی و تروریسم شریرانه رژیم آخوندی

354

در کنفرانس سران آمریکا و کشورهای عربی و اسلامی، که روز یکشنبه در ریاض برگزارشد علاوه بر ملک سلمان و دونالد ترامپ، رهبران یا مقامات عالیرتبه کشورهای عربی و اسلامی، از جمله پرزیدنت محمود عباس رئیس دولت فلسطین ، رئیس جمهور مصر، پادشاه اردن و نخست وزیران پاکستان و مالزی شرکت داشتند.

ناظران و گزارشگران رسانه ها از این کنفرانس به عنوان رویدادی بی سابقه و تاریخی یاد کردند و خاطرنشان کردند آن چه در این کنفرانس چشمگیر است غیبت رژیم آخوندهای حاکم برایران و رژیم بشار اسد در سوریه، است. 

در کنفرانس ریاض سران عربستان و آمریکا در سخنرانیهای خود، مداخلات منطقه یی و تروریسم شریرانه رژیم آخوندی را به شدت محکوم کردند.

ملک سلمان در سخنان خودش رژیم آخوندی را «نوک پیکان» تروریسم بین‌المللی نامید و گفت: «مسئولیت ما در برابر خدا و مردم و همة جهان این است که به‌صورت متحد در برابر نیروهای شر و افراط‌گرا در هر کجا که هستند، بایستیم… رژیم ایران، از زمان (روی کار آمدن) خمینی، نوک پیکان تروریسم بین‌المللی بوده است… تا قبل از آمدن خمینی، ما تروریسم و افراط‌گرایی را نمی‌شناختیم.

سپس رئیس جمهور آمریکا ضمن تشکر از مهمان نوازی عربستان ، گفت که آمریکا و عربستان روابط دیرینه یی دارند ولی امروز فصل جدیدی در رابطه بین کشورهای ما شروع می شود. 

ترامپ هم چنین از همه سران عرب که از کشورهای مختلف به ریاض سفرکرده اند تشکر کرد و گفت به سوی همه کشورهای عربی و اسلامی دست اعتماد و همکاری دراز می کنم.

وی گفت هدف ما ائتلاف کشورهایی است که با تروریسم مخالفند. این گردهمایی بی نظیر است و سمبلی برای هدف مشترک ماست.

ترجمه  قسمتی از صحبت های دونالد ترامپ، ‌:

هیچ بحثی دربارة نابود کردن تهدید (تروریسم) کامل نخواهد بود، بدون اشاره به حکومتی که به تروریست‌ها هر سه مورد را فراهم می‌کند: پایگاه امن، پشتیبانی مالی و وضعیت اجتماعی لازم برای عضوگیری. این رژیمی است که مسئول بی‌ثباتی‌های بسیار در این منطقه است. طبعاً از (رژیم) ایران صحبت می‌کنم. از لبنان، تا عراق تا یمن، (رژیم) ایران تروریست‌ها، شبه نظامیان و دیگر گروه‌های افراطی را تأمین مالی می‌کند و آموزش می‌دهد که در نابودی و هرج و مرج را در سراسر منطقه گسترش می‌دهند. دهه‌ها است که (رژیم) ایران بر آتش جنگ‌های فرقه‌یی و تروریسم دمیده است… یکی از فاجعه‌بارترین و بی‌ثبات‌کننده‌ترین مداخلات (رژیم) ایران، (مداخلة آن) در سوریه است. اسد با پشتیبانی (رژیم) ایران، دست به جنایات غیر قابل وصفی زده است و ایالات متحده در پاسخ به تسلیحات ممنوعة شیمیایی توسط رژیم اسد اقدام قاطعی در پیش گرفت و ۵۹ موشک به پایگاه هوایی (رژیم) سوریه شلیک کرد. (همان پایگاهی که) حملة مرگبار از آن نشأت گرفته بود. کشورهای مسئول باید با هم کار کنند، تا هر چه سریع‌تر، به بحران انسانی در سوریه پایان بدهند، داعش را ریشه‌کن کنند و ثبات را در منطقه برقرار سازند. کسانی که بیش از همه در طول زمان قربانی رژیم ایران بوده‌اند، مردم این کشورند. ایران دارای تاریخ و فرهنگی غنی اما مردم ایران به‌خاطر دنبال کردن جنگ افزوزی و تروریسم از سوی سران (رژیم حاکم)، متحمل درد و رنج و بدبختی شده‌اند. تا زمانی که رژیم ایران خواهان آن نباشد که به شریکی برای صلح باشد، همة کشورها باید به‌همراه هم برای منزوی کردن آن کار کنند و نگذارند تروریسم را تأمین مالی کند و برای روزی دعا کنند که مردم ایران بتوانند از حکومت عادلانه یی که کاملاً شایستة آن هستند، برخوردار بشوند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here