سخنرانی نماينده انجمن بين المللی برابری زنان و نماینده انجمن بین المللی حقوق بشر زنان در اجلاس شورای حقوق بشر ملل متحد- ژنو

10

محكوميت شكنجه و ساير رفتارهاي ضدانساني در زندان‌هاي رژيم

فراخوان به آزادي دستگير شدگان قيام

سارا نوری ـ نماینده انجمن بین المللی برابری زنان:

«با تشکر از آقای رئیس

انجمن بین المللی برای برابری زنان از ماموریت گزارشگر ویژه در مورد شکنجه و سایر رفتارها و مجازات‌های بی رحمانه‌، غیر انسانی و یا تحقیر آمیز حمایت میکند. متاسفانه طبق قوانین قضائی هنوز شکنجه در ایران بطور رسمی صورت میگیرد. قطع دست و پا‌، در آوردن چشم‌، و شلاق زدن بطور معمول انجام میشود. استفاده از این نوع مجازات‌ها افراد را به معلولین جامعه اضافه مي كند.

شکنجه همچنان در زندان‌های رژيم ایران بمنظور بازجوئی و اعتراف گیری مورد استفاده قرار میگیرد. مقامات رژیم از روش‌های مختلفی مانند شوک برقی‌، سوزاندن ‌، استفاده از آب‌، تجاوز به عنف و نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی استفاده مي كنند. اعترافات زندانی پس از شکنجه‌های فراوان از تلویزیون برای عموم پخش میشود.

در دسامبر ۲۰۱۷ تظاهرات گسترده ای در شهرهای مختلف ایران رخ داد. این تظاهرات بیانگر سطح بالای بی اعتمادی و نارضایتی مردم از سرکوب ده‌ها ساله شهروندان بود. مقامات‌، رژيم پاسخ این اعتراضات را با سرکوب گسترده و دستگیری معترضین دادند. منابع قابل اعتماد گزارش میدهند که نزدیک به ۸۰۰۰ نفر دستگیر شدند و به بسیاری از آنان حق دسترسی به وکلایشان را ندادند.

تاکنون مرگ ۱۵ نفر از معترضین زير شکنجه در زندان تائید شده است اما مقامات رژيم ايران مرگ زیر شکنجه را خودکشی عنوان میکنند.

انجمن بین المللی برای برابری زنان لازم میبیند که به شورا یاد آوری کند که ایران از امضا کنندگان میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است و در ماده ۷ این میثاق ذکر گردیده که هر نوع شکنجه‌، مجازات خشن و غیر انسانی ممنوع گردیده است. بنابراین‌، ما از این شورا میخواهیم تا اقدامات جدی برای آزادی دستگیرشدگان اعتراضات اخیر در ایران را اتخاذ كند زیرا هزاران نفر در معرض شکنجه و مرگ قرار دارند.»

ميليشيا جاودان نماينده انجمن بين المللي حقوق بشر زنان:

«با تشكر از آقاي رئيس

انجمن بين المللي حقوق بشر زنان حمايت كامل خود را از كار گزارشگر ويژه در زمينه ارتقاي حقيقت اعلام ميدارد.

گزارشگر ويژه و چهار گزارشگر ديگر با اختيارات ويژه اخيرا نامه خود به رژیم ايران را منتشر نمودند.

آنها در اين نامه از رژيم ايران خواستند تا در رابطه با كشتار زندانيان سياسي در ايران در سال ۱۹۸۸ توضيح داده و اقدامات مربوط به تحقق درباره قتل‌هاي فراقانوني را گزارش دهند.

خانواده‌هاي اعدام شدگان حق دارند كه از حقايق مربوط به عزيزانشان مطلع شوند.

طبيعي است كه به دليل عدم انجام تحقيقات در اين زمينه، توضيحات رژيم ايران كاملا غيرقابل قبول است. برخلاف انتظارات‌، رژيم ايران از اعمال خود احساس افتخار ميكند و در موارد متعددي نيز به اين موضوع اذعان نموده است. در واقع وزير دادگستري فعلي‌، آوايي، نقش مهمي در قتل عام ايفا كرده است و به رغم اين از مصونيت كامل نيز بهره مند است.

در رابطه با مقوله عدم تكرار، ما شديدا نگران وضعيت افرادي هستيم كه در تظاهرات‌هاي گسترده اخير در ايران دستگير شده‌اند. شانزده نفر از دستگيرشدگان در سال ۲۰۱۸ جانشان را در زندان از دست داده اند و اين ميتواند آغاز يك موج جديد قتل‌هاي فراقانوني در زندان‌هاي ايران باشد.»

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here