رکورد آلودگی هوا در ایام نوروز شکسته شد، عنوان مطلبی در بارة فجایع زیست محیطی، محصول کارکرد نظام آخوندی در سایت پاسدار محسن رضایی

12
الودگی هوا سیستان و

رکورد آلودگی هوا در ایام نوروز شکسته شد، عنوان مطلبی در بارة فجایع زیست محیطی، محصول کارکرد نظام آخوندی در سایت پاسدار محسن رضایی

سایت محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت رژیم روز سه شنبه با عنوان «رکورد آلودگی هوا در ایام نوروز شکسته شد» نوشت: در ایام نوروز ۹۷ هوای تهران ۵ روز ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه داشت که در ۱۰ سال گذشته، بی‌سابقه بوده است.

طی دهه اخیر اندازه‌گیری آلاینده‌های جوی، با استناد به معیارهای متداول جهانی در تهران انجام شده و برآیند شاخص‌های این دهه نشان می‌دهد، نوروزِ ۹۷ آلوده‌ترین نوروز در ۱۰ سال گذشته بوده است و این در شرایطی است که در سال‌های گذشته، هوای نوروز جزو با کیفیت‌ترین هوای سال محسوب می‌شده است».

آلودگی هوا، تغییر در ویژگی‌های طبیعی جو زمین براثر مواد شیمیایی، ریزگردی یا عامل‌های زیست‌شناختی می‌باشد. اما در میهن اشغال شده ما، عامل اصلی همانا خطرات ناشی از امور «انسانی» یا بعبارت دقیق تر «انسان‌های تشکیل دهنده حاکمیت فاسد ولایت فقیه است»! بی کفایتی حاکمیت و تخصیص ندادن بودجه ؛ از بین بردن منابع طبیعی از جمله جنگل‌ها و مراتع و سد سازی‌های بی رویه که عمدتا توسط سپاه پاسداران صورت می گیرد و بی عملی حاکمیت آخوندی همه از عوامل تشدید بحران‌های محیط زیست از جمله آلودگی هواست بگفته کارشناسان شدت آلودگی هوا در ایران هر روز و هر سال بدتر از قبل می‌شود.

توفان شن و گرد و خاک بدلیل خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها ازمعضلات شهرهای جنوبی ایران است. روزهای آغازین سال ۹۷، هوای اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان با گرد و خاک شدید و ریزگردها پوشیده بود. یکشنبه ۱۲فروردین ۹۷ بر اثر شدت توفان شن و گرد و خاک در سیستان و بلوچستان ۷۸نفر از هموطنان بلوچ راهی بیمارستان شدند.

مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: ۳۶نفر از افراد مراجعه کننده در بیمارستان بستری شدند

خبرگزاری حکومتی مهر بنقل از وی نوشت: “متأسفانه با توجه به خشک بودن تالاب‌هامون و در نتیجه بروز پدیده توفان گرد و خاک همواره مردم منطقه به‌دلیل مشکلات مختلف که عمده ترین آنها بیماریهای تنفسی و چشمی است به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند.”

در کردستان نیز ظرف ۱۱ روز اول سال نو هفت روز هوا آلوده بوده و یک روز نیز هوای شهر سقز خطرناک گزارش شده است.

تهران نیز در ۱۱ روز اول سال بطور بی سابقه ای ۴ روز هوای ناسالم داشته است.یک رسانه رژیم نوشت:‌ اتفاق بی سابقه در ۱۰ سال اخیر؛ ۵ روز هوای ناسالم تهران در ایام نوروز.کیفیت هوای پایتخت طی ۱۱ روز گذشته از سال جدید به رغم تعطیلات نوروز و کاهش تردد خودروها در سطح شهر در وضعیتی بی سابقه نسبت به ۱۰سال گذشته بوده است.

یکی از نتایج بلافصل آلودگی هوا در کلان شهرهای ایران، افزایش بی سابقه مرگ و میر هموطنانمان است.

یک کارگزار رژیم اعتراف می کند:‌ از میزان مرگ و میر در ایران، حدود ۳۶هزار مرگ ناشی از آلودگی هوا است. وی افزود:‌ بر اساس برآورد وزارت بهداشت در سال ۹۴در ۲۵شهر با مجموع ۳۰میلیون نفر جمعیت، ۱۲۸۰۰مرگ منتسب به آلودگی هوا بوده است. هم‌چنین در همین سال در تهران ۴۳۰۰نفر در اثر آلودگی هوا فوت شده‌اند. در سال ۹۵در شهر تهران با افزایش غلظت آلاینده‌ها، مرگ ۴۸۱۰نفر منتسب به آلودگی هوا بوده است.

در شرایط وخیم آلودگی هوا رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست رژیم تنها چاره‌ای که برای مقابله با آلودگی هوا ارائه می دهد این است که: «دعا کنید باد بیاید!»

این درحالیست که رژیم آخوندی که میلیاردها دلار دارایی‌های مردم ایران را صرف برنامه موشکی و مداخله در سایر کشورها می‌کند، نه تنها هیچ تلاشی برای حل بحران آلودگی هوا با همه خطرات آن برای سلامتی مردم ایران نمی‌کند، بلکه با سیاست‌های مخرب و قتل‌عام طبیعت ایران، خود باعث و زمینه ساز بحران آلودگی هواست.

درباره فجایع زیست محیطی و بحران آلودگی هوا درحاکمیت آخوندی واعتراضات هموطنانمان، به قسمت‌هایی از بیانیه سالانه شورای ملی مقاومت در مردادماه سال توجه کنید:

فصل پنجم:

قتل عام طبیعت، فجایع اجتماعی، توحش ضد ایرانی رژیم آخوندی

۳۳- بلایی که رژیم ولایت فقیه بر سر طبیعت ایران آورده، بی سابقه است. هیچ اشغالگر و حاکمی در تمام طول تاریخ ایران زمین، این گونه وحشیانه طبیعت ایران را قتل عام نکرده است. کشور ایران هیچگاه شاهد فجایعی در چنین ابعاد که هر روز گوشه ای از آن در رسانه‌های حکومتی پوشش می‌یابد نبوده است. بحران فاجعه بار آب، آلودگی بی حد و مرز هوا، بحران ریزگردها، نابودی جنگل‌ها و مراتع، رشد کویری شدن بخش‌های زیادی از کشور، خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها وغیره وغیره. نتیجه استیلای نظام ولایت فقیه و استبداد مذهبی بر میهن ماست. وقتی فقط در تهران، در هر سال، چندین هزار نفر به علت آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، می‌توان چشم انداز این طبیعت کشی را مجسم کرد.

بحران ریزگردها و آلودگی هوا طی یکسال گذشته هموطنانمان را در خوزستان و در شهر اهواز بارها به ستوه آورد ه و اعتراضات گسترده یی را برانگیخت.

روز جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ مردم به ستوه آمده اهواز در پنجمین روز تظاهرات اعتراضی خود نسبت به وضعیت فاجعه بار آلودگی هوا و قطع مکرر آب و برق در شهرهای خوزستان، در مقابل استانداری رژیم تجمع کردند.

مردم اهواز شعار می‌دادند: «هیهات مناالذله»، «خوزستانی می‌میرد، ذلت ن‌می‌پذیرد»، «مشکل ما حل نشه، اهواز قیامت میشه»، «اهواز بیقراره، کارون آب نداره»، «خوزستان نفت داره مردم بدبخت داره»، آنها همچنین به زبان عربی شعار می‌دادند:«با خونم و با جانم، ای کارون نجاتت می‌دهم»؛

تظاهرکنندگان پلاکارهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «اهواز = حلب، نه برق نه آب نه امکانات»، «بیکاری، بی آبی، بیماری؛ ماهشهر فرزند ناتنی ایران نیست».

خانم رجوی با درود به مردم و جوانان و زنان قهرمان خوزستان، به ویژه مردم به جان آمده اهواز خواستار تشدید اعتراضات برحق و ایستادگی بر روی خواست‌های مبرم آنها برای برخورداری از حداقل‌های زندگی انسانی مانند هوای پاکیزه و آب و برق گردید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here