رژیم آخوندی به‌عنوان حکومتی که به‌طور روزانه مردم خودرا سرکوب می‌کند، درگزارش سالیانه حقوق‌بشر وزارت خارجه امریکا

12

وزارت خارجه آمریکا با انتشار گزارش سالانة خود درباره وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان، از رژیم آخوندی به‌عنوان یکی از حکومتی‌هایی یاد کرده که به‌طور روزانه مردم را سرکوب می‌کند و در نتیجه یک نیروی بی‌ثبات‌کننده است. در این گزارش استمرار جنایات رژیم از جمله موج اعدام‌ها، سرکوب اعتراضات، دستگیری‌های خودسرانه، سرکوب زنان، قومیت‌ها، پیروان مذاهب مختلف، اتحادیه‌های کارگری و سانسور اینترنت و مطبوعات محکوم شده است.

گزارش سالانه-وزارت خارجة آمریکا با انتشار گزارش سالانه 2

در کنفرانس مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا که روز جمعه برای ارائه گزارش سالانه حقوق بشر منتشر شد، جان سولیوان سرپرست وزارت خارجه در سخنرانی خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران تحت حاکمیت آخوندها، گفت: «مردم ایران هم‌چنان توسط سران (رژیم حاکم) درد و رنج می‌کشند. حق تجمع صلح‌آمیز و آزادی انجمن و بیان، انتظار مشروع تمامی افراد در سراسر جهان است. ولی متأسفانه برای مردم ایران، این حقوق انسانی، تقریباً هر روز مورد تعرض قرار می‌گیرند».

وزارت خارجه آمریکا در مقدمه بخش مربوط به ایران در گزارش سالانه خود، می‌نویسد: «عمده‌ترین مسائل حقوق بشری در ایران، شامل این موارد است: آمار بالای اعدام‌ها، از جمله اعدام (متهمان) نوجوان…، ناپدیدشدن‌ها به‌دست مأموران حکومت، شرایط سخت و تهدیدکننده زندگی در زندان‌ها، بازداشت و حبس خودسرانه، زندانیان سیاسی، دخالت غیرقانونی در حریم خصوصی، محدودیت‌های شدید بر آزادی بیان، از جمله سرکوب عملاً هر نوع بیانی که منتقد رژیم یا مقاماتش به نظر برسد، محدودیت‌های شدید بر مطبوعات، از جمله زندانی‌کردن خبرنگاران و (محدودیت بر) اینترنت که حکومت در آن اخلال ایجاد کرد و آن‌را سانسور کرد، و هم‌چنین (محدودیت بر) آزادی فرهنگی و آکادمیک، محدودیت شدید بر حقوق آزادی تجمعات و انجمن‌ها برای متوقف‌کردن هرگونه فعالیتی که «ضد رژیم» به نظر برسد، از جمله سرکوب اعتراضات سراسری که در ۲۸ دسامبر آغاز شد، محدودیت‌های فاحش بر آزادی ادیان، اخراج پناهجویان، انتخاباتی که رژیم از قبل نامزدها را انتخاب کرده و با استانداردهای بین‌المللی مطابقت نداشت، فساد گستردة حکومتی در تمام دستگاه‌ها و همة سطوح حکومت، قاچاق انسان و محدودیت‌های حکومتی بر حقوق زنان و اقلیت‌ها».

در گزارش وزارت خارجه آمریکا هم‌چنین آمده است: «محدودیت‌های شدیدی بر اتحادیه‌های صنفی (در ایران) وجود داشت… مصونیت قضایی هم‌چنان بصورت گسترده در همة سطوح حکومت و نیروهای امنیتی وجود داشت… (رژیم) ایران از طریق حمایت نظامی‌اش از… بشار اسد، و نیروهای حزب‌الله در سوریه و هم‌چنین از طریق کمک‌هایش به گروه‌های شبه نظامی شیعی در عراق بطور عمده در نقض حقوق بشر مشارکت داشت».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here