سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

رسیدگی به پرونده مدیر ارشد شرکت بزرگ چینی هواوی در کانادا و احتمال استرداد به امریکا

0 13

دادگاه کانادا در روز جمعه مشغول رسیدگی به پرونده منگ وانزهو Meng Wanzhou، مدیر ارشد (شرکت) بزرگ چینی،هواوی Huaweiاست. او در شهر ونکوور بخاطر اقدامات غیر قانونی و نقض تحریم‌های رژیم آخوندها دستگیر شده است.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در این خصوص گفت: ما از قبل می‌دانستیم که یک مدیر ارشد فنآوری چینی ممکن است در کانادا دستگیر و با استرداد به آمریکا مواجه شود.

رویترز با اعلام این خبر افزود: این شرکت عظیم چینی بخاطر شکستن تحریم‌های رژیم ایران از سال ۲۰۱۶ تحت تحقیقات موشکافانه بوده است. همچنین بانک اچ.اس.بی.سی انگلیس بخاطر همکاری با این شرکت چینی برای نقل و انتقال‌های غیر قانونی در رابطه با رژیم ایران در معرض اتهام قرار گرفته است. بانک اچ.اس.بی.سی انگلیس برای نقل و انتقال‌های غیرقانونی به رژیم ایران ۲ میلیارد دلار جریمه شده بود.

از سوی دیگر، دولت ژاپن اعلام کرد که به خرید تجهیزات مخابراتی از شرکت بزرگ هواوی، که مدیر آن در کانادا به خاطر نقض تحریم‌های رژیم ایران بازداشت شده است، پایان می‌دهد.

نکته قابل توجه دیگر اینکه سناتور تد کروز، عضو برجسته سنای آمریکا و کاندیدای پیشین ریاست جمهوری گفت: شرکت هواوی Huawei که مشتریانش رژیم‌های یاغی مانند رژیم ایران هستند، در واقع یک نهاد جاسوسی است که در پوشش کمپانی مخابراتی کار می‌کند. از اینرو آنها هر کار ممکنی را که بتوانند می‌کنند تا دولت کانادا را مورد تهدید قرار بدهند و مدیر مزبور را به چین برگردانند. اما کانادا بایستی محکم بایستد و مدیر هواوی را برای یک محاکمه منصفانه و بی طرفانه به آمریکا مسترد کند.

سناتو مارکو روبیو نیز در این باره گفت: اگر مدیر شرکت چینی در نقض تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران مقصر شناخته شود، باید که از کار در آمریکا و خرید فن‌آوری آمریکا منع شود.

نشریه آمریکایی نشنال دراین خصوص میگوید: دستگیری و محاکمه مدیر امور مالی شرکت بزرگ چینی به خاطر نقض تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران نشان می‌دهد که دولت آمریکا در کار خود جدی است و کسی را از تحریم‌ها مستثی نمی‌کند. مدیر مزبور همچنین از اعضای هیات مدیره شرکت «اسکای کام تک» مستقر در هنگ کنگ است که با رژیم ایران در روابط تجاری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.