سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

رد نهایی فرضیه خودکشی قاضی شهید آرژانتینی آلبرتو نیسمن توسط دادگاه فدرال بوئنوس‌آیرس به‌صورت رسمی

0 5

دادگاه فدرال بوئنوس آیرس با صدور حکمی تأیید کرد که مرگ قاضی شهید آرژانتینی آلبرتو نیسمن، یک قتل بوده است.

قضات آرژانتینی با رد فرضیه خودکشی اعلام کردند که انگیزه این جنایت «نتیجه مستقیم شکایت»قاضی نیسمن درباره لاپوشانی نقش رژیم آخوندی در عملیات تروریستی بوئنوس آیرس توسط دولت قبلی آرژانتین بوده است.

صدور حکمی تأیید کرد که مرگ قاضی نیسمن شهید آرژانتینی1

قاضی نیسمن که بر سر پرونده دست‌داشتن بالاترین سرمداران رژیم آخوندی در عملیات تروریستی بوئنوس آیرس تحقیق می‌کرد و برای آنها از طریق انترپل احکام جلب بین‌المللی دریافت کرده بود، روز ۱۸ ژانویه ۲۰۱۵ ۲۸دی ماه ۱۳۹۳در خانه خود به قتل رسید.

چند روز قبل از آن، نیسمن زد و بند دولت وقت آرژانتین با رژیم را افشا کرده بود؛ زد و بندی که در جریان امضای یادداشت تفاهم میان دو طرف، برای لاپوشانی نقش رژیم و به‌در بردن عاملان جنایت آمیا از دست عدالت صورت گرفته بود. قرار بر این بود که قاضی نیسمن گزارش افشاگرانه مهم خود را در کنگره آرژانتین ارائه کند، اما در شب قبل از این جلسه استماع، در خانه‌اش به قتل رسید.

در دی‌ماه سال ۹۶، قاضی فدرال آرژانتین خولیان ارکولینی Ercolini طی حکمی، رسماً و برای نخستین‌بار اعلام کرده بود که قاضی نیسمن خودکشی نکرده و به قتل رسیده است.

به‌دنبال آن، مانوئل رومرو ویکتوریا Manuel Romero Victorica از وکلای خانواده نیسمن در مصاحبه با سیمای آزادی گفت: «آنچه که قاضی نیسمن به آن اعتراض داشت، این بود که بعد از امضای تفاهم نامه (با رژیم ایران) که از نظر او یک قرارداد مجرمانه بود، احکام هشدار قرمز انترپل از روی مقامات جمهوری اسلامی برداشته می‌شد تا این‌که از دستگیری آنها و تحویل‌دادنشان به مقامات قضایی آرژانتین جلوگیری شود…».

خبرگزاری فرانسه در گزارشی درباره حکم دادگاه فدرال آرژانتین، می‌نویسد: «قضاییه آرژانتین روز جمعه تأیید کرد که قاضی آلبرتو نیسمن… ترور شده است و به این ترتیب، به‌طور نهایی فرضیه خودکشی را رد کرد. از نظر دادگاه استیناف فدرال آرژانتین آلبرتو «نیسمن ترور شده و این اقدام نتیجه مستقیم اتهامات مطرح‌شده توسط او در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۵( ۲۴ دی ماه ۱۳۹۳)به‌عنوان (مسئول پرونده) آمیا بوده است».

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید: «قاضی نیسمن احکام جلب بین‌المللی را علیه چند تن از مقام‌های (رژیم) ایران.. صادر کرده بود. چند سال بعد، کریستینا فرناندز رئیس‌جمهور وقت آرژانتین، یادداشت تفاهمی را با (رژیم) ایران منعقد کرد تا افراد مظنون در داخل ایران توسط قضات آرژانتینی مورد استماع قرار بگیرند؛ البته همین هم محقق نشد. در سال ۲۰۱۷، علیه فرناندز به‌خاطر مانع‌تراشی در تحقیقات به‌سود (رژیم) ایران و بر پایه اتهامات مطرح‌شده توسط قاضی نیسمن، اعلام جرم شد. حکم روز جمعه (قضاییه آرژانتین)، تأییدکننده حکم قاضی فدرال ارکولینی در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ است».

ایلیانا رزلهتنین رئیس زیرکمیته خاورمیانه و شمال آفریقا در مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «آلبرتو نیسمن زندگی خود را وقف تحقیقات درباره حمله تروریستی (رژیم) ایران و حزب‌الله به مرکز یهودیان در آمیا کرد. او به همین دلیل به قتل رسید. تصمیم دستگاه قضاییه آرژانتین، ما را یک گام به حل و فصل (مسئله) قتل او و حسابرسی از عاملان آن نزدیک‌تر می‌کند».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.