دونالد ترامپ لایحه تحریم بر ضد رژیم حاکم بر ایران را امضا کرد

102

امروز چهارشنبه، ۱۱مرداد ۹۶، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، لایحه تحریمها علیه رژیم ایران را امضا کرد. به این ترتیب، این لایحه تبدیل به قانون شد.

این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۱۹رای موافق در برابر تنها ۳رای مخالف و در مجلس سنا با ۹۸رای موافق در برابر تنها ۲رای مخالف تصویب شده بود.

لازم به یادآوری‌ست کارگزاران و سران رژیم حاکم بر ایران، از این تحریمها با عنوان «مادر تحریمها» و «سیاهچاله تحریمها» نام می‌برند. آنها تأکید دارند که این تحریمها بسیار سخت‌تر از تحریمهای پیش از برجام است.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز، این تحریمها را سخت‌ترین بسته تحریمی تاریخ نامیده بود.

تحریمهای جدید که اکنون تبدیل به قانون شده، به‌خاطر برنامه‌های موشکی، تروریسم و نقض حقوق‌بشر رژیم حاکم بر ایران وضع گردیده. در این تحریمها، سپاه پاسداران رژیم حاکم بر ایران نیز طبق فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴در لیست تروریستی، در کنار سازمانهایی مانند القاعده قرار گرفته است.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد: رئیس‌جمهور آمریکا لایحه، شامل اعمال تحریمها علیه ایران و کره شمالی و روسیه را امضا کرد.

بیشتر بخوانید:

تحریمهای جدید تصویب شده در سنای آمریکا در انتظار امضا و یا وتوی ترامپ 

روز جمعه ۶مرداد ۹۶ درست دو روز بعد از تصویب تحریمهای جدید علیه رژیم آخوندی، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا، سنای ایالات متحده با آرای بالا به این مصوبه رأی داد تا یک قدم دیگر به قانون نزدیک شود. اکنون پرزیدنت دونالد ترامپ باید تصمیم بگیرد این مصوبه را به‌عنوان قانون امضا می‌کند یا در مخالفت، آن را وتو خواهد کرد.

تحریم رژیم آخوندی سه جنبه دارد. اعضای کنگره معتقدند رژیم برنامه موشکی را برخلاف قطعنامه شورای امنیت پیش برده است. بر اساس قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته‌ای، رژیم از آزمایش موشکهای بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شد. رژیم آزمایش موشک بالستیک را ادامه داده و می‌گوید که جنبه دفاعی دارد.

از سوی دیگر حمایت حکومت آخوندی از گروه‌های تروریستی موجب شده تا کنگره آمریکا این تحریم را تصویب کند. رژیم آخوندی از شیعیان بحرین و یمن و گروه‌های حماس و حزب‌الله که از نظر آمریکا گروه تروریستی محسوب می‌شوند، حمایت می‌کند. اعضای کنگره امیدوار هستند با این تحریم ها، نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی قراربگیرد.

مصوبه تحریم رژیم ایران، کره شمالی و روسیه حال برای تبدیل شدن به قانون نیاز به امضای رئیس جمهوری آمریکا دارد. پیشتر از کاخ سفید نظرات متفاوتی درباره نگاه آقای ترامپ به این مصوبه شنیده شده بود اما کاخ سفید به‌تازگی گفت رئیس جمهوری بعد از تصویب سنا، بررسی خواهد کرد که این طرح را امضا کند یا خیر. البته دموکرات ها می‌گویند اگر رئیس جمهوری آن را رد کند، چون اکثریت بیش از شصت نماینده از این طرح حمایت می‌کنند، وتوی رئیس جمهوری را بی‌اثر می‌کنند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here