دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا : حمله شیمایی در سوریه فراتر از یک خط قرمز است

149

دونالد ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ملک عبدالله پادشاه اردن، جنایت شیمیایی رژیم اسد را فراتر از عبور از خط قرمز دانست و گفت، اکنون رویکردش نسبت به سوریه و اسد تغییرات بسیاری کرده است.

وی هم‌چنین بار دیگر با تأکید بر این‌که توافق اتمی با رژیم آخوندی، از بدترین توافقات صورت‌گرفته است گفت: اقدامات لازم را در قبال برجام، در پیش خواهد گرفت.

ترامپ در شروع این کنفرانس مطبوعاتی، گفت: «حملة شیمیایی (روز سه‌شنبه) در سوریه علیه مردم بی‌گناه، از جمله زنان و کودکان و حتی نوزادان…، بسیار وحشتناک بود. کشته‌شدن آنها تجاوزی به بشریت است. این اقدامات فجیع قابل تحمل نیست. ایالات متحده در محکوم‌کردن این حملة وحشتناک و تمامی حملات وحشتناک دیگر، در کنار متحدانش در سراسر جهان ایستاده است».

رئیس‌جمهور آمریکا با یادآوری بی‌عملی اوباما در قبال خط قرمز به‌کارگیری تسلیحات شیمیایی توسط بشاراسد، افزود: «وقتی مدت‌ها پیش، دولت اوباما گفت که یک خط قرمز وجود دارد، از یک فرصت عالی برای حل این بحران برخوردار بود. ولی هنگامی که از آن خط عبور نکرد…، این امر ما را بسیار به عقب راند؛ نه تنها در سوریه، بلکه در سایر نقاط جهان. چون یک تهدید توخالی بود».

ترامپ تأکید کرد: «(حملة شیمیایی) خطوط بسیاری را نقض می‌کند. وقتی شما کودکان و نوزادان بی‌گناه را با گاز شیمیایی به قتل می‌رسانید…، این فراتر از یک خط قرمز است… حملة (روز سه‌شنبه) به کودکان، تأثیر بسیاری روی من داشت. یک اقدام وحشتناک بود… رویکرد من نسبت به سوریه و اسد بسیار تغییر کرده است… من خواهان آن بودم که ما هرگز وارد خاورمیانه نشویم… اما وقتی شروع شد، ما به شیوة غلطی خارج شدیم و در این خلاء، داعش تشکیل شد و وقایع بد بسیاری، رخ داد. آن‌چه روز (سه‌شنبه) اتفاق افتاد، برای من غیر قابل قبول است».

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سئوالی دربارة اقدامات احتمالی دولتش در قبال رژیم سوریه بعد از حملة شیمیایی، تصریح کرد: «من نمی‌خواهم بگویم که به‌لحاظ نظامی چه اقدامی پیش می‌گیرم».

دونالد ترامپ در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی با ملک عبدالله، گفت: «توافق اتمی (با رژیم) ایران که توسط دولت قبلی صورت گرفت، یکی از بدترین توافقاتی است که تاکنون مشاهده کرده‌ام… (این توافق) هرگز نباید صورت می‌گرفت. (توافق اتمی) تماماً یک‌طرفه، علیه ایالات متحده و بیشتر علیه خاورمیانه بود… من اقدامات لازم را انجام خواهم داد…. برخی می‌گویند که حتی در نهایی‌شدن (این توافق)، به درستی اقدام نشده است. در کنگره (بر سر آن) رأی‌گیری نشده و یک تصویب واقعی صورت نگرفته است. ولی من آن‌چه را که باید، در قبال توافق (با رژیم) ایران انجام خواهم داد».

ترامپ در پاسخ به این سئوال که چه پیامی برای شبه نظامیان وابسته به رژیم آخوندی در سوریه دارد، گفت: «خواهید دید. آنها چه پیامی را دریافت خواهند کرد ».

دونالد ترامپ در این کنفرانس مطبوعاتی بر ریشه‌کنی تروریسم و نابودی کامل داعش و «دیگر تروریست‌ها» تأکید کرد و هم‌چنین گفت که به‌سختی برای تحقق صلح خاورمیانه تلاش می‌کند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here