دونالد ترامپ: آمریکا از توافق اتمی خار ج شد-مواضع مقامات ارشد آمریکا

10
دونالد ترامپ آمریکا از توافق اتمی خار ج شد

مایک پمپئو وزیر خارجة آمریکا گفت:‌ ما با متحدانمان برای حل واقعی تهدید رژیم ایران کار خواهیم کرد. با متحدانمان روی رفع تهدید موشکهای بالستیک رژیم ایران متمرکز خواهیم شد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت: تحریمهای اقتصادی علیه رژیم ایران فورا اعمال خواهد شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد توافق اتمی با رژیم ایران پایان یافت و من تحریمهای شدید اقتصادی اعمال میکنم.

دونالد ترامپ:

هموطنان من می‌خواهم جهان را در مورد جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به سلاح اتمی مطلع کنم. رژیم ایران حکومت اصلی حامی تروریسم است. از تروریستها و شبه‌نظامیان حزب‌الله و حماس و طالبان حمایت می‌کند. در سفارت آمریکا بمبگذاری کرده است. شهروندان آمریکایی را زندانی و شکنجه کرده است. هرج و مرج را در منطقه گسترش داده و ثروتهای مردم را به باد داده است. ما با کشورهای دیگر در مورد برنامه اتمی رژیم ایران در توافقی به نام برجام همراه شدیم. رژیم ایران با این به‌اصطلاح توافق اتمی در نهایت سلاح اتمی را به دست می‌آورد و به نفع بقای این رژیم خواهد بود. این توافق در مقابل محدودیتهای کم روی برنامه اتمی این رژیم تحریمهای سنگین را از روی آن برداشت .

وقتی که آمریکا حداکثر فشار را روی این رژیم داشت، یک رژیم تروریست میلیاردها دلار به‌صورت پول نقد دریافت کرد. در قلب توافق اتمی یک رژیم قاتل وجود دارد که نیازی به برنامه صلح‌آمیز ندارد. ما شواهد قاطعی داریم که نشان می‌دهد وعده‌های این رژیم دروغ بوده است. این توافق یکجانبه وحشتناک هرگز نباید صورت می‌گرفت. این توافق صلح نیاورد. بودجه نظامی این رژیم چند برابر شد. دیکتاتوری ایران برای گسترش برنامه موشکی و حمایت از تروریستها از پولها استفاده کرد. حتی اگر رژیم ایران کامل تبعیت کند از این توافق باز هم زمان گریز زمان کوتاهی محدود می‌شود و به‌زودی یک مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه راه می‌افتد. بعد از این توافق جاه‌طلبیهای رژیم ایران بیشتر شد. توافق اتمی با رژیم ایران پایان یافت و من تحریمهای شدید اقتصادی را روی این رژیم اعمال می‌کنم.

چه تحریمهایی علیه رژیم ایران بر می گردد

در روز ۱۳ژانویه ۲۰۱۸ برابر با ۲۳دیماه ۹۶ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا یک ضرب‌الاجل ۱۲۰روزه برای اصلاح برجام تعیین کرده بود. ترامپ همان موقع تصریح کرد که این «آخرین فرصت» برای کنگره و شرکای اروپایی آمریکا است که برجام را اصلاح کنند. این مهلت ۲۲اردیبهشت ماه جاری تمام می‌شود اما دونالد ترامپ آن را به امروز سه‌شنبه ۱۸اردیبهشت انداخت.

با لغو برجام توسط آمریکا و با برگشت تحریمها ترامپ می‌تواند قانون مصوب ۲۰۱۲ کنگره آمریکا در مورد تحریم نفتی را به اجرا بگذارد. این تحریم هر گونه معامله با بانک مرکزی را منع می‌کند. پول نفت ایران از طریق بانک مرکزی پرداخت می‌شود.

واشینگتن پست روز ۱۷اردیبهشت ۹۷ در مورد عواقب بیرون کشیدن ترامپ از برجام نوشت:‌ متخصصان نفتی تخمین می‌زنند تحریم‌های تجدید شده می‌تواند حدود ۳۵۰۰۰۰تا ۵۰۰۰۰۰بشکه نفت در روز از نفت ایران را طی چند ماه از بازار جهانی خارج کند.

اما مهمتر از این تحریم، مجموعه قوانین تحریمی هستند که دو ماه بعد یعنی در روز ۱۱ژوئیه یا ۲۰تیر برمی‌گردند.

تحریمهای صنعت انرژی، کشتیرانی، کشتی سازی، فروش فلزات فلزات گرانبها، بیمه و حوزه‌های مرتبط با آن شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی هدف این تحریمها هستند.

یک روز بعد یعنی ۲۱تیر ممکن است قانون تحریمهای رژیم ایران یعنی قانون آیسا برگردد. این قانون هر گونه سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰میلیون دلار در صنعت نفت ایران را منع می‌کند. این تحریم اجرای قراردادهایی مانند توتال را سخت می‌کند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here