درگذشت خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژة حقوق‌بشر در ایران، بر اثر سکته قلبی

6
عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر

عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز یکشنبه ۲۲ بهمن در شهر لاهور پاکستان درگذشت.

خانواده وی علت مرگ او را سکته قلبی اعلام کردند. 

خانم عاصمه جهانگیر، که یک حقوقدان برجسته، و مدافع حقوق زنان در پاکستان بود در آبان ۱۳۹۵ از سوی سازمان ملل متحد به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران انتخاب شد. 

وی که متولد سال ۱۹۵۲ است، در سال ۱۹۸۱ به عنوان اولین زن وکیل در پاکستان دفتر باز کرد و مشغول به کار وکالت شد. سپس فوروم اقدام زنان را ایجاد کرد و در سال‌های بعد فعالیت‌های خود را گسترش داد و کمیسیون حقوق بشر پاکستان را تأسیس کرد، از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۴ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امر اعدام بود و از آن پس تا سال ۲۰۱۰ مسئولیت گزارشگری ملل متحد در امر آزادی عقیده را به عهده داشت .

خانم جهانگیر در مدت یک و سه ماهی که مسئولیت گزارشگر ویژه ملل متحد در مورد ایران را به عهده داشت گزارش‌های متعددی در مورد وضعت وخیم حقوق بشر و به ویژه وضعیت زندانیان سیاسی در ایران تحت حاکمیت آخوندها صادر کرد

به رغم تاکید جامعه بین المللی، رزیم آخوندی به خانم جهانگیر اجازه بازدید از ایران و زندان‌های رژیم نداد و مانع اجرای ماموریتش شد.

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران درپیامی گفت: درگذشت خانم عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره ایران، یک فقدان بزرگ برای مدافعان حقوق بشر در جهان امروز است، خاطره او با پرونده درخشانش در دفاع از حقوق بشر و با گزارش‌های شجاعانه‌اش در مورد جنایات رژیم ایران، همیشه در یادها می‌ماند. 

در گزارش ششماهه اول سال میلادی خود نسبت به ادامه مجازات اعدام و نقض حقوق بشر از جمله حقوق زنان و اقلیت‌های قومی و عقیدتی ابراز نگرانی کرده بود.

خانم جهانگیر در دو گزارش خود در بهار و تابستان گذشته خطاب به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی ملل متحد ، به موضوع قتل عام زندانیان سیاسی در سال۱۳۶۷ پرداخت.

در گزارشی که تابستان گذشته (اوت ۲۰۱۷) خطاب به مجمع عمومی ملل متحد نوشته بود، آمده است:«در ماه مارس، خانواده‌هایی که از گور جمعی واقع در شهر مشهد بازدید کردند، استان خراسان رضوی، جایی که گمان می‌رود بیش از ۱۷۰ زندانی سیاسی دفن شده باشند، طبق گزارشی کشف شده که مساحتی که قبلاً مسطح بوده است با خاک پوشیده شده تا بر روی قبرها تلی از خاک انباشته شود. طبق گزارشات، طرح این است که النهایه قطعه بتون ریزی شده روی موقعیت قبرها با خاک یکسان شود و روی آن «محوطه سبز» یا ساختمان تجاری ساخته شود.

بین ژوئیه و اوت ۱۹۸۸ گزارش شده است که هزاران زندانی مرد، زن و نوجوان بدنبال فتوای صادر شده توسط خمینی اعدام شده‌اند. طبق گزارش یک کمیسیون سه نفره با این دید که تعیین کند چه کسی باید اعدام شود تشکیل شده بود. اجساد قربانیان در گورهای بی نام ونشان دفن شده و خانواده‌های آنان هرگز درمورد مکان آنها مطلع نشده‌اند.

خانم عاصمه جهانگیر همراه با سه گزارشگر دیگر ملل متحد در پیامی در باره وضعیت زندانیان قیام مردم ایران در دیماه ۹۶ و مرگ شماری از آنان در زندان ابراز نگرانی کرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here