حمله شیمیایی بشار اسد با صدها کشته در حومه دمشق

30

 

دیکتاتور خونریز سوریه، در حمله شیمیایی به دوما، این شهر را با بمب‌های حاوی گازهای سمی هدف قرار داد.

اورینت‌نیوز و سایر منابع اپوزیسیون سوریه از صدها کشته در حملات شیمایی بشار اسد خبردادند. شمار مجروحان و مصدومان به مراتب بیشتر است.

رئیس جمهور آمریکا طی پیام اعلام کرد: در یک حمله جنون‌آمیز شیمیایی در سوریه، بسیاری، شامل زنان و کودکان، کشته شدند. منطقه این جنایت توسط ارتش رژیم سوریه بسته و تحت محاصره است و لذا جهان بیرون، به‌طور کامل از دسترسی به آن محروم است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: رژیم ایران و روسیه مسئول حمایت از جانوری به نام بشار اسد هستند.

وی تاکید کرد رژیم اسد باید بهای گزافی برای این حمله بپردازد و افزود: فوراً منطقه را برای کمک پزشکی و راستی‌آزمایی باز کنید. بدون هیچ‌گونه دلیلی، یک فاجعه انسانی دیگر رخ داد و این بیمارگونه است. اگر اوباما به خط قرمز اعلام‌شده‌اش پایبند بود، فاجعه سوریه خیلی وقت پیش تمام می‌شد! و اسد جانور به تاریخ می‌پیوست!

مشاور امنیت داخلی کاخ سفید نیز روز یکشنبه درباره جنایت شیمیایی بشار اسد تاکید کرد که همه گزینه ها روی میز است

وزیرخارجه فرانسه اعلام کرد: استفاده از تسلیحات شیمیایی یک جنایت جنگی و نقض نظام بین‌المللی منع تکثیر است. فرانسه، همان‌طور که رئیس‌جمهور چند بار خاطرنشان کرده است، همه مسئولیت‌های خود را در رابطه با مبارزه با توسعه تسلیحات شیمیایی، بر عهده خواهد گرفت».

ژان ایو لودریان طی بیانیه‌یی، تأکید کرد: «من با حداکثر قاطعیت استمرار محاصره شهر دوما در غوطه شرقی توسط رژیم سوریه و بمباران‌هایی را که طی ۲۴ ساعت گذشته با نقض فاحش حقوق انسان‌دوستانه بین‌المللی قربانیان زیادی در بین غیر نظامیان بر جای گذاشت، محکوم می‌کنم».

تصاویر جان‌باختن مردم و به‌ویژه کودکان معصوم سوری، وجدان بشریت را جریحه‌دار کرد. در دوما پزشک و کادر درمانی کافی برای رسیدگی به آمار بالای مجروحان وجود ندارد.

دکتر احمد السید از پزشکان مستقر در شهر تحت محاصره دوما، طی مصاحبه‌یی با سیمای آزادی درباره دور جدید حملات رژیم اسد به دوما و حمله جنایتکارانه شیمیایی توضیح داد.

وی گفت این حمله روزیکشنبه صورت گرفت. شب قبل در تاریخ ۷ آوریل ۲۰۱۸ شهر دوما با بشکه انفجاری حاوی مواد شیمیایی هدف قرار گرفت. بر اثر این حملات تعداد زیادی مصدوم شدند که برخی به مراکز طبی وارد شدند. تعداد مصدومین بیش از ۶۰۰ تن است.

رژیم اسد حمله وحشیانه‌اش را به شهر شروع کرده، در روز جمعه ۶ مارس با انواع سلاحها حمله کردند با هواپیمای جنگی میگ و بشکه‌های انفجاری از طریق هلیکوپترها و هم‌چنین موشک‌باران با کاتیوشا که ویرانی بسیار بسیار زیادی به شهر وارد کردند و علاوه بر تعداد کسانی که مورد اصابت قرار گرفتند بیش از ۴۰۰ نفر مصدوم شدند و بیش از ۷۰ تن شهید شدند. تا این‌که عصر روز گذشته سلاح شیمیایی بکار بردند در ساعت ۷ و ۴۵ دقیقه عصر. علاوه بر تعداد کشته‌شدگان بر اثر بمباران شیمیایی تاکنون ۵۰ تن جان خود را از دست دادند که بیشتر آنها زنان و کودکان هستند.

ائتلاف ملی سوریه خواهان تهاجم نظامی به مواضع، پایگاه‌ها و فرودگاه‌های نظامی رژیم اسد که حملات به مردم بی‌گناه از آنجا صورت می‌گیرد، شد.

اطلاعیه ائتلاف ملی سوریه می‌افزاید: «ائتلاف ملی سوریه هم‌چنین به ارجاع فوری جنایات رژیم اسد به دادگاه جنایی بین‌المللی فرا می‌خواند. این مسئولیت همه است که به تهاجم بی‌رحمانه به دوما و غوطه شرقی… پایان بدهند».

وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه درباره حملات شیمایی رژیم اسد در دوما، اعلام کرد: «ما از نزدیک به پیگیری گزارش‌های شوکه‌کننده… درباره حمله با تسلیحات شیمیایی که یک بیمارستان در دوما را هدف قرار داده، ادامه می‌دهیم. گزارش‌ها… حاکی از احتمال تعداد بالایی از قربانیان… است. اگر این گزارش‌ها تأیید شود… مستلزم یک پاسخ فوری از سوی جامعه بین‌المللی خواهد بود… رژیم اسد و متحدانش باید مورد حسابرسی قرار گیرند و باید فوراً از هرگونه حمله دیگر، جلوگیری شود».

وزارت خارجه انگلستان در بیانیه خود، به تحقیقات فوری جامعه بین‌المللی فراخوان داد و گفت چنین حملاتی، نشانه دیگری از بی‌رحمی بشار اسد علیه شهروندان بی‌گناه است.

دبیرکل ملل متحد، پاپ فرانسیس و دولت‌های آمریکا، انگلستان، عربستان، مالدیو… حمله جنایتکارانه شیمیایی به مردم شهر دوما را محکوم کردند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل با صدور بیانیه‌یی، اعلام کرد: «دبیرکل ملل متحد به‌طور خاص نگران اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه جمعیت غیر نظامی در دوما است… وی تصریح می‌کند که هرگونه استفاده از تسلیحات شیمیایی…، شنیع و مستلزم یک تحقیقات کامل است».

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنرانی هفتگی خود در میدان سنت پیترز حمله شیمیایی به دوما را محکوم کرد، و گفت: «هیچ چیزی نمی‌تواند استفاده از این ابزار نابودکننده علیه مردم بی‌دفاع… را توجیه کند».

رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران حمله جنایتکارانه شیمیایی به دوما و کشتار بی رحمانه کودکان و زنان را قویاً محکوم کرد.

خانم مریم رجوی گفت این حمله وجدان بشریت را جریحه دار کرده است. به مردم سوریه صمیمانه تسلیت میگویم و به پایداری تاریخی آنها برای آزادی درود میفرستم. جهان باید به جنایات اسد و خامنه ای علیه مردم سوریه پایان دهد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here