حمایت کاخ سفید ازلایحه جدید تحریمهابه دنبال حصول توافق دوحزبی برای پیگیری آن در مجلس نمایندگان

114

به دنبال توافق دوحزبی در آمریکا برای پیگیری لایحه تحریمها ی جدید علیه رژیم آخوندی و سپاه پاسداران، کاخ سفید اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا از لایحة جدید که کرة شمالی و روسیه را نیز شامل میشود حمایت می‌کند.

سارا هاکبی در مصاحبه با ای.بی.سی. نیوز، در مورد اختلاف بین کاخ سفید و کنگره برسر تحریمهای روسیه گفت: « نسخة اولیة لایحه (تحریم‌ها) به‌نحو بدی تدوین شده بود، ولی ما توانستیم با مجلس نمایندگان و سنا کار کنیم… ما از لایحة کنونی حمایت می‌کنیم و به کار با مجلس نمایندگان و سنا برای اعمال تحریم‌های سخت علیه روسیه تا زمانی که وضعیت اوکراین به‌طور کامل حل و فصل شود، ادامه خواهیم داد».

لایحة جدید کنگره در برگیرندة تحریم‌های تروریسم علیه سپاه پاسداران، اجرای یک تحریم تسلیحاتی و مجازات ناقضان حقوق بشر در ایران است. این لایحه شامل تحریم‌های الزام‌آور علیه دست اندکاران برنامة موشک بالیستیک رژیم است و هم چنین کسانی که با دست اندکاران برنامه موشکی رژیم تجارت می‌کنند راشامل می شود.

در بخشی ازلایحه تحریمهای جدید آمریکا علیه رژیم و سپاه پاسداران، آمده است: «به‌طور عام حداکثر تا ۹۰ روز بعد از اجرایی‌شدن این قانون و بعد از آن به‌طور سالانه، وزیر خارجه باید به کمیته‌های مربوطه در کنگره فهرستی از تمامی افرادی را ارائه کند که… مسئول قتل‌های فراقضایی، شکنجه و سایر نقض‌های فاحش حقوق بشر… علیه افرادی در ایران هستند که تلاش دارند:

الف: فعالیت غیر قانونی مقامات حکومت ایران را افشاء کنند

و ب: حقوق بشر و آزادی‌های به‌رسمیت شناخته‌شدة بین‌المللی را به‌دست بیاورند، از (این حق) استفاده کنند، از آن دفاع و یا آن‌را ترویج کنند؛ (حقوقی مثل) آزادی‌های مذهبی، آزادی بیان، انجمن و تجمع و حقوق برخورداری از محاکمة عادلانه و انتخابات دموکراتیک».

قرار است لایحة تحریم‌های جدید، روز سه‌شنبه در مجلس نمایندگان آمریکا به رأی گذاشته شود؛ این لایحه می‌تواند قبل از تعطیلات ماه اوت کنگره، برای رئیس‌جمهور آمریکا ارسال شود.

منبع: سایت ای.بی.سی. نیوز: آسوشیتدپرس: متن پیش‌نویس لایحة مجلس نمایندگان آمریکا: ۹۶۰۵۰۱

سایت رسمی کمیتة امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مطلبی دربارة لایحة دو حزبی تحریم‌ها علیه حکومت آخوندی بر لزوم مقابله با اقدامات تجاوزکارانة رژیم تأکید کرد، و نوشت: «(رژیم) ایران از طریق سپاه پاسداران، گروه تروریستی حزب‌الله را تقویت می‌کند، رژیم قاتل اسد را حمایت می‌کند و به جنگ داخلی در یمن سوخت می‌رساند. (این رژیم) هم‌چنین به زندانی‌کردن ناعادلانة آمریکایی‌ها و سرکوب مردم ایران با نقض‌های وحشتناک حقوق بشری، ادامه می‌دهد».

این منبع می‌افزاید: «(رژیم) ایران به تأمین مالی تروریست‌ها ادامه می‌دهد و فعالانه ثبات خاورمیانه را تضعیف می‌کند. (این رژیم) به‌دنبال توافق اتمی دولت اوباما، میلیاردها دلار از رفع تحریم‌ها به‌دست آورد. رژیم افراطی (حاکم بر) تهران، این ثروت بادآورده را در راستای افزایش تلاش‌هایش برای دامن‌زدن به بی‌ثباتی در خاورمیانه به‌کار می‌گیرد».

منبع: سایت کمیتة امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا: ۹۶۰۵۰۱

در همین حال ، سناتور جان مک‌کین رئیس کمیتة قوای مسلح سنای آمریکا، و الیوت انگل رئیس دموکرات‌ها در کمیتة امور خارجی مجلس نمایندگان از توافق اعضای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر سر لایحة دو حزبی تحریم‌ها استقبال کردند. الیوت انگل برنامة موشک بالیستیک رژیم آخوندی رایک تهدید جهانی دانست و گفت لایحة تحریم‌های جدید، در کنگره به تصویب خواهد رسید.

منبع: منبع: توئیتر مک‌کین: ۹۶۰۵۰۱ و سایت دموکرات‌ها در کمیتة امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا: ۹۶۰۵۰۱

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here