جولیو ترتزی: تغییرات اساسی در سیاست غرب در قبال رژیم ایران در راه است

193

جولیو ترتزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا در مقاله‌ای که سایت نیوزویک در تاریخ دوشنبه ۲۵اردیبهشت ۹۶ منتشر کرد نوشت ”به نظر می‌آید تغییرات اساسی در سیاست غرب در قبال جمهوری اسلامی ایران در راه باشد“.

وی در این مقاله با اشاره به شرایط سیاسی و اجتماعی ایران و سیاستهای بین‌المللی به‌خصوص دولتهای قبلی و کنونی آمریکا می‌نویسد ”برای آنهایی که درباره طبیعت آشتی جویانه رویکرد باراک اوباما نگران بودند علائم فوری امید وجود داشت که وقتی دولت جدید به قدرت رسید، دیده شود. صحبتهای نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل که در شورای امنیت عنوان شد و از آن شورا خواست تمرکز قابل توجهی روی رفتار شرورانه منطقه‌یی و حمایت از تروریسم رژیم ایران قرار دهد، تردیدی باقی نگذاشت که رهبران جدید سیاست خارجی آمریکا رژیم ایران را بزرگترین کشور حامی تروریسم و یک منبع بی‌ثباتی در منطقه می‌دانند“.

از همین رو هنگامی که بزرگترین گروه مخالف ایرانی، سازمان مجاهدین خلق ایران گزارش کرد که نیروهایش در داخل کشور تحقیقات هسته‌یی ادامه‌دار در نهادهایی که قبلاً وظیفه اشان برنامه تسلیحات سازی بود را افشا کرده‌اند، دولت آمریکا در یک اظهارنظر گفت ”اطلاعات جدید را به‌دقت بررسی می‌کند“.

وی در انتهای مقاله خود با اشاره به شرایط کنونی اضافه می‌کند ”اکنون شرایط در داخل ایران به گونه‌ای است که موضوعات بسیاری در خیابانها و مشخصاً در بین جوانان شعله می‌کشد. این جایی است که تمرکز آمریکا و اروپاییها باید باشد، نه مثل آن چیزی که ما متأسفانه طی قیامهای مردمی در سال ۲۰۰۹ شاهدش بودیم”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here