جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای مقابله با شبکه مالی حزب‌الله لبنان

249

در جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیرامون مقابله با شبکه مالی حزب‌الشیطان لبنان وابسته به رژیم آخوندی، شرکت کنندگان تأکید کردند، هدف اصلی باید مقابله با دخالتهای و تروریسم رژیم آخوندی و به‌طور مشخص سپاه پاسداران باشد که حزب‌الله تنها بخشی از آن است.

در جلسه استماع کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیرامون مقابله با شبکه مالی حزب‌الشیطان لبنان وابسته به رژیم آخوندی، شرکت کنندگان تأکید کردند، هدف اصلی باید مقابله با دخالتهای و تروریسم رژیم آخوندی و به‌طور مشخص سپاه پاسداران باشد که حزب‌الله تنها بخشی از آن است.

ادرویس رئیس کمیته امور خارجی 

در این جلسه که روز پنجشنبه به‌ریاست ادرویس رئیس کمیته امور خارجی، برگزار شد، و اشرف‌نشانان در آن شرکت داشتند.

ایلیانا رزلهتینن رئیس زیرکمیته خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: «حزب‌الله شعبه‌یی از نیروی قدس است و خواسته‌های رژیم ایران را تأمین می‌کند».

تام گرت نماینده کنگره از حزب جمهوریخواه تأکید کرد: «حزب‌الله شاخه‌یی از درخت (رژیم) ایران است که ریشه‌های آن سپاه پاسداران است. از این‌رو برای حل مشکل در درازمدت، باید سپاه پاسداران را از میان برداشت».

وی افزود: من حامی صلح و امنیت هستم و قویاً از تغییر رژیم در ایران حمایت می‌کنم

برد اشنایدر نماینده کنگره از حزب دموکرات هم در سخنانش، گفت: «ما باید رژیم ایران را به‌خاطر حمایت از تروریسم در سراسر جهان و اقداماتش در منطقه و در داخل ایران، مورد حسابرسی قرار بدهیم».

گزارشی از این جلسه که با حضور کارشناسان و مقامات پیشن دولت آمریکا به‌عنوان شهود برگزار شد:

در شروع جلسه اد رویس رئیس کمیته امور خارجی در سخنان افتتاحیه خود، گفت: «ما گام‌های مضاعف و لازم را برای مقابله با حزب‌الله به‌عنوان یکی از تهدیدات بزرگ تروریستی در جهان مورد بررسی قرار می‌دهیم… سی سال است که این گروه هم‌چنان یک نیروی نیابتی (رژیم) ایران است و (رژیم) ایران هم‌چنان تأمین‌کننده اصلی مالی آن به‌شمار می‌رود… توافق اتمی، (این رژیم) را قادر ساخت که امکانات بادآورده بیشتری را برای حزب‌الله فراهم کند».

پس از آن تددویچ رئیس دموکراتها در زیرکمیته امور خاورمیانه و شمال آفریقا در سخنانش، تأکید کرد: «حزب‌الله یک سازمان تروریستی است که حملاتی را در چند قاره… انجام داده است. از بمب‌گذاری پادگان تفنگداران آمریکایی در سال ۱۹۸۳تا بمب‌گذاری مرکز یهودیان در آرژانتین در سال ۱۹۹۴؛ حملات تروریستی آن محدود به هیچ مرز جغرافیایی نبوده است… این گروه حمایت‌های قابل‌توجه نظامی از (رژیم) ایران دریافت می‌کند و به همراه سایر شبه‌نظامیان مورد حمایت (این رژیم)، به رژیم اسد در حملات ویران‌کننده‌اش علیه مردم سوریه کمک کرده است».

تد دویچ تصریح کرد: «هیچ آینده‌یی برای سوریه، با حضور نظامی دائم (رژیم) ایران و حزب‌الله، نمی‌تواند وجود داشته باشد… حزب‌الله مدت‌هاست که سالانه صدها میلیون دلار از (رژیم) ایران دریافت کرده است».

دکتر متیو لویت، مدیر برنامه ضدتروریسم و اطلاعات مؤسسه واشینگتن برای سیاست خاورنزدیک در سخنرانی افتتاحیه‌اش که در سایت رسمی کمیته امور خارجی کنگره منتشر شده، راه‌حلهای عملی برای مقابله با سوءاستفاده حزب‌الشیطان از سیستم مالی بین‌المللی را از جمله به این ترتیب برشمرد:

نام‌گذاری شمار بیشتری از نهادهای حزب‌الله از سرگیری تحریم‌های (رژیم) ایران به‌خاطر حمایت حکومتی از حزب‌الله؛ شامل اقدامات جدی‌تر علیه نهادهایی هم‌چون نیروی قدس و ماهان ایر و سایر نهادهای رژیم که در حمایت از تروریسم نقش دارند و تقویت هماهنگی‌ها و همکاریهای آژانس‌ها علیه شبکه تهدید (رژیم) ایران

مارا کارلین معاون دستیار پیشین وزیر دفاع آمریکا که یکی دیگر از شهود جلسه بود، تأکید کرد: «حزب‌الله… به‌طور فزاینده‌یی، به بخشی از نیروی قدس سپاه پاسداران (رژیم) ایران تبدیل شده است. امروزه این قاسم سلیمانی است که در مورد آینده حزب‌الله تصمیم می‌گیرد و نه حسن نصرالله… حزب‌الله هر کاری را که (رژیم) ایران بخواهد، در هر زمانی و فارغ از این‌که چه بهایی داشته باشد، انجام می‌دهد. (رژیم) ایران می‌خواهد تا آخرین نفر حزب‌الله در سوریه بجنگد… شیعیان لبنان… به‌طور فزاینده‌یی از حزب‌الله ناامید و مأیوس شده‌اند و حامیان کمی دارد… بسیاری فقط به‌خاطر پول به آن می‌پیوندند…»

پس از آن دیوید اشر از مشاوران پیشین وزارت دفاع و وزارت‌خارجه در سخنان خود توضیح داد که دولت اوباما به‌طور سیستماتیک واحدهای تحقیقاتی اجرای قانون را که در سراسر دولت فدرال روی مقابله با شبکه‌های تأمین مالی تروریسم رژیم آخوندی و حزب‌الله متمرکز بوده‌اند، به‌خاطر نگرانی‌اش از مختل‌شدن توافق اتمی، منحل کرد.

متیو لویت در بخش دیگری از این استماع تأکید کرد که نباید فقط حزب‌الله را هدف قرار داد؛ بلکه باید تصویر بزرگ‌تری رسم کرد (که شامل) اعمال (رژیم) ایران و شبکه گسترده آن است…

وی گفت: «حزب‌الله به‌شدت به (رژیم) تهران تکیه دارد… لذا ما نه تنها باید عوامل آن‌را هدف قرار بدهیم، بلکه باید عوامل و نهادهای (رژیم) ایران را که بر این روابط نظارت دارند، (هدف قرار بدهیم) ».

سپس ایلیانا رزلهتینن رئیس زیرکمیته خاورمیانه و شمال آفریقا در سخنان خود، اظهار داشت: «حزب‌الله از خطرناک‌ترین سازمانهای تروریستی جهان و مسئول شماری از وحشیانه‌ترین حملات تروریستی تاریخ است… حزب‌الله بیش از آن‌که شریک رژیم ایران باشد، شعبه‌یی از نیروی قدس سپاه پاسداران است و تمام خواسته‌های (رژیم) ایران را تأمین می‌کند؛ از جمله حمایت از رژیم جنایتکار اسد در سوریه».

همچنین نماینده کنگره اشنایدر گفت: «ما باید (رژیم) ایران را نه فقط به‌خاطر حمایت آن از تروریسم در سراسر جهان، بلکه همچنین به‌خاطر فعالیت‌هایش در سراسر منطقه و اقداماتش در داخل کشور، مورد حسابرسی قرار بدهیم».

پس از آن نماینده گارت در سخنان خود، خاطرنشان کرد: «سپاه پاسداران، کل بازار سیاه ایران را تحت کنترل دارد که بخش اعظم اقتصاد را تشکیل می‌دهد؛ (سپاه) تنها در بخش اقتصاد سیاه… کنترل منابع درآمدی بین ۲۵تا ۵۰میلیارد دلار در سال را دارد… ما در مورد حزب‌الله صحبت می‌کنیم؛ (اما) این شاخه‌یی از درختی است که باید آن‌را (رژیم) ایران نامید و ریشه‌های آن هم سپاه پاسداران است. (از این‌رو) اگر می‌خواهید مشکل را در درازمدت حل کنید باید سپاه پاسداران را از میان بردارید».

وی در ادامه گفت که مردم ایران خواهان استقرار صلح و ثبات هستند، اما تا وقتی نیروهای سپاه با برخورداری از مصونیت به تظاهر کنندگان شلیک می‌کنند و آمریکا هم هیچ‌کاری در این رابطه انجام نمی‌دهد، نمی‌توانند از آن برخوردار بشوند.

گارت سپس این سؤال را از شاهدان مطرح کرد: آیا قبول دارید که مشکل ریشه‌یی حزب‌الله، (رژیم) ایران است و مشکل ریشه‌ی در ایران هم سپاه پاسداران است؟ 

کارشناسان حاضر به این سوال پاسخ مثبت دادند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here