سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

جان کری وزیر خارجه آمریکا از انتقال مجاهدین خلق به آلبانی استقبال کرد

0 28

جان کری وزیر خارجه آمریکا واشینگتن-۱۲ سپتامبر ۲۰۱۶: بسیار مهم است که اعلام کنیم روز جمعه ۲۸۰ تن از اپوزیسیون ایران از مجاهدین خلق از لیبرتی درعراق خارج شدند،‌ از آلمان و نروژ و ایتالیا و انگلستان وفنلاند و کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در نجات جان مجاهدین خلق کمک کردند تشکر می‌کنم

کمپ آن‌ها در عراق بارها مورد حمله قرار گرفت

و برخی زخمی و برخی کشته شدندلذا دست به کار شدیم

طی ده سال گذشته این چالش را می‌شناختیم

اجازه بدهید دراینجا خبرهای خوبی را اعلام کنم زیرا که ما داریم از شرایط سختی عبور می‌کنیم. به دلیل درگیری‌ها (در سوریه و عراق) چالش‌هایی وجود دارد که خبرهای خوبی نیستند اما، بسیار مهم است که اعلام کنیم که ما یک دستاورد انسانی طی هفته‌های گذشته داشتیم ومن صبح در ژنو بودم و روز جمعه ۲۸۰ تن از اپوزیسیون ایران از مجاهدین خلق از کمپ لیبرتی درعراق خارج شدند و این بعد از یک ابتکار عمل دیپلماتیک آمریکا صورت گرفت تا جان بیش از ۳۰۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق را که در عراق در خطر بود، تضمین کنیم. کمپ آن‌ها در آنجا، بارها مورد حمله قرار گرفت و برخی زخمی وبرخی کشته شدند. لذا دست به کار شدیم. ما طی ده سال گذشته این چالش را می‌شناختیم. من از زمانیکه عضو کنگره بودم وارد این موضوع شدم و در اولین سالی (که وزیر خارجه شدم) یکی از مهم‌ترین دستیارانم و کسی را که مورد اعتمادم بود برای کمک به مجاهدین خلق اختصاص دادم تا از عراق خارج شوند. بعد از پیشروی کمی که طی چند ماه داشتیم، من خودم به تیرانا رفتم و با دولت و رئیس جمهور آلبانی درباره انتقال بقیه مجاهدین خلق که در کمپ لیبرتی بودند صحبت کردم، از آلبانی تاریخچه خوبی درحمایت از ستمدیدگان داشتم همان کاری که در بحران کوزوو انجام داد و همچنین میزبانی‌شان از یهودی‌ها در جنگ جهانی دوم و من خوشحالم که آلبانی نقش انسانی مهمی انجام داد و در همین جا از کشورهای آلمان و نروژ و ایتالیا و انگلستان وفنلاند و کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در نجات جان مجاهدین خلق کمک کردند تشکر می‌کنم. این یک دستاورد انساندوستانه بزرگی است و من مفتخر هستم که دولت آمریکا نقش حیاتی در محقق شدن این دستاورد داشته است.

رویتر: از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۲۰۰۰ نفر از مخالفین ایرانیبه بیش از ۱۲ کشور اروپایی منتقل شدند

روز جمعه بقیه اعضا ء سازمان اپوزیسیون ایرانی مجاهدین خلق عراق را ترک کردند تا بعد از سلسله ای از حملاتی که در سالهای گذشته انجام شده و قرارگاه‌های آن‌ها را هدف قرار داده بود، در آلبانی مستقر شوند.

سازمان مجاهدین خلق که عراق را برای چند دهه بعنوان مقر خود انتخاب کرده بود در بیانیه ای گفت که آخرین گروه اعضای این سازمان که ۲۸۰ نفر است و در کمپ لیبرتی در نزدیکی فرودگاه بین المللی بغداد ساکن بودند، عراق را ترک کردند.

براساس توافقنامه ای که ایالات متحده آمریکا و کمیساریای پناهندگی سازمان ملل بعنوان میانجی وارد شده بودند از ابتدای سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۲۰۰۰ نفر از این مخالفان ایرانی به بیش از ۱۲ کشور اروپایی منتقل شدند.

تا چند سال پیش ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا سازمان مجاهدین خلق ایران را در لیست‌های تروریستی خود گنجانده بودند, سازمان دارای دفاتری در ایالات متحده آمریکا واروپا می‌باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.