تنش در آستانه گفتگوهای رژیم آخوندی و فرانسه در جریان سفر وزیرخارجه فرانسه به تهران

4
خبرگزاری فرانسه

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از سفر لودریان به تهران، می‌نویسد: «تنش‌ها در آستانة گفتگوهای (دو طرف) ظاهر شد و ظریف اروپایی‌ها را متهم کرد که خواهان راضی‌کردن آمریکا هستند… کشورهای اروپایی نگرانی فزاینده‌یی را دربارة برنامة موشکی (رژیم ایران) ابراز کرده‌اند؛ (اما این رژیم) گفته است که (این برنامه) صرفاً دفاعی است و قابل مذاکره نیست… لودریان در آستانة سفرش به ژورنال دو دیمانش گفت که اگر (رژیم) تهران برنامة موشکی خود را مهار نکند، «خود را در معرض تحریم‌های جدید» قرار خواهد داد. مطبوعات محافظه‌کار (رژیم) ایران روز دوشنبه واکنش نشان دادند و کیهان نوشت: «وزیر خارجة فرانسه ما را قبل از سفر به تهران مورد اهانت قرار داد».

به گزارش تلویزیون حکومت آخوندی، پاسدار شمخانی نماینده خامنه‌ای و دبیرشورای عالی امنیت رژیم، در دیدار با وزیر خارجه فرانسه، بر استمرار برنامه موشکی نظام آخوندی تاکید کرد و گفت: سیاست اروپا در امتیازدهی به آمریکا برای باقی نگه داشتن این کشور در برجام نادرست و به معنای انفعال و تسلیم شدن در برابر ترامپ است.

لودریان در تهران با آخوند روحانی و جواد ظریف نیز دیدار کرد. 

به گزارش سایت روحانی، وی در این دیدار بر همکاری در بخش‌های مختلف تجاری، اقتصادی با فرانسه تاکید کرد و خواستار پابرجاماندن برجام شد.

جواد ظریف در دیدار لودریان گفت، برجام دستخوش سیاسیکاریهای آمریکا شده است.

یکشنبه شب همزمان با پرواز وزیر خارجه فرانسه به سمت تهران، رئیس جمهور این کشور در تماس تلفنی با روحانی، ضمن یادآوری خواسته‌های فرانسه در ارتباط با برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای رژیم آخوندی، بر مسئولیت خاص این رژیم در اجرای قطعنامه آتش بس سوریه تاکید کرد.

کاخ الیزه طی بیانیه‌یی در این باره اعلام کرد: «طی این تماس تلفنی، رئیس‌جمهور (فرانسه) قویاً از طرف‌حساب خودش خواست که فشارهای لازم را بر رژیم سوریه اعمال کند تا به حملات بی‌رویه علیه مردمِ تحتُ محاصره غوطه شرقی پایان بدهد و اجازه دسترسی انساندوستانه و خارج‌کردن موارد حاد پزشکی داده شود.

رئیس‌جمهور فرانسه بر مسئولیت خاصی که در اجرای آتش‌بسِ انسان‌دوستانه بر اساس قطعنامة ۲۴۰۱ شورای امنیت متوجه (رژیم) ایران است با توجه به روابط آن با رژیم (اسد) تأکید کرد».

بیانیه کاخ الیزه با تأکید بر این‌که ماکرون خواهان حفظ توافق اتمی و اجرای دقیق آن شده است، می‌افزاید: وی درخواست‌های فرانسه را درباره مسائلی که در چارچوب توافق نیستند اما مستلزم پاسخ‌های روشنی از سوی (رژیم) ایران هستند خاطرنشان کرد؛ به‌خصوص نگرانی‌های مربوط به برنامة بالستیک (رژیم) ایران و مسائل امنیت منطقه‌یی به‌ویژه در لبنان.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در گفتگویی تلفنی با حسن روحانی از او خواست که به رژیم دمشق فشار بیاورد تا حمله به غیرنظامیان را متوقف سازد. 

این رادیو افزود: امانوئل ماکرون در گفتگوی اخیر با حسن روحانی بار دیگر بر تعهد فرانسه به برجام نیز تأکید کرده و سایر خواسته‌های فرانسه در ارتباط با برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران را یادآوری کرده است.

رویتر درباره سفر وزیر خارجة فرانسه به تهران، گزارش داد: «وزیر خارجة فرانسه روز دوشنبه در یک مأموریت حساس برای تأکید بر حمایت اروپا از توافق اتمی… و هم‌زمان بازتاب نگرانی آمریکا نسبت به برنامه موشکی و نقش (رژیم) تهران در منازعات منطقه‌یی، از ایران دیدار کرد. ژان-ایو لودریان قصد دارد توافق اتمی سال ۲۰۱۵ را حفظ کند که رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ تهدید به خروج از آن کرده مگر این‌که متحدان اروپایی به «اصلاح» آن از طریق وادار کردن (رژیم) ایران به تغییر رفتارش در سایر زمینه‌ها کمک کنند».

رویتر افزود: «فرانسه می‌گوید، (رژیم) ایران باید به نگرانی موجود نسبت به برنامه موشکی‌اش پاسخ بدهد و یا با ریسک تحریم‌های جدید مواجه بشود… علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی (رژیم) ایران به لودریان گفت: «فعالیت موشکی ما… با سیاست دفاعی‌مان هم‌خوانی دارد که تهدیدی را برای هیچ کشوری ایجاد نمی‌کند».

رویتر در گزارش خود، هم‌چنین می‌نویسد: «مطبوعات تندرو (حکومت ایران) با عصبانیت به سفر لودریان واکنش نشان دادند و عناوینی هم‌چون «میهمان گستاخ» به کار بردند. هم چنین گروهی از سخت‌سران برای اعتراض به سفر لودریان، در فرودگاه بین‌المللی تهران، تجمع کردند».

رویتر اضافه کرد: رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل ماکرون، در تلاش برای نگه‌داشتن ترامپ (در توافق اتمی)، برنامة موشکی (رژیم) ایران را مورد انتقاد قرار داده و احتمال تحریم‌های جدید را مطرح کرده است.

رویتر به نقل از منابع دیپلماتیک افزود: «در زمینه موشکی، برنامه (رژیم) ایران با (قطعنامه شورای امنیت) هم‌خوان نیست و ما نگرانی خاصی نسبت به انتقال دانش توانایی بالستیک به عوامل منطقه‌یی یعنی حزب‌الله داریم».

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی راجع به سفر وزیرخارجه فرانسه به ایران نوشت: لودریان هفتة گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی با وزیر خارجة روسیه… گفت که برنامة موشکی (رژیم) ایران… «ما را شدیداً نگران می‌سازد… برخورداری از چنین ابزاری با توجه به بًرد آن‌ها، فقط دفاعی نیست».

آسوشیتدپرس افزود: «درواکنش به سخنان لودریان، سخنگوی نیروهای مسلح (رژیم) ایران مسعود جزایری گفت:«توانایی‌های دفاعی (نظام) بدون وقفه ادامه خواهد یافت و خارجی‌ها حق ندارند وارد این پهنه بشوند».

آسوشیتدپرس خاطرنشان کرد: «لودریان قرار بود زودتر از این به تهران بیاید، اما بعد از اعتراضات سراسری در ایران، سفرش را به تأخیر انداخت. ماکرون از این تظاهرات به‌عنوان «بیان آزادانة مردم ایران» تمجید کرد.وی هم‌چنین گفته است که می‌خواهد شاهد توافقی برای محدود کردن حضور منطقه‌یی (رژیم) ایران باشد».

وزیر خارجه فرانسه در آستانه سفرش به تهران به ژورنال دو دیمانش گفت: ‌««برنامه‌های بالستیک با برد چند هزار کیلومتری وجود دارند که با قطعنامه شورای امنیت هم‌خوان نیستند و از نیازهای صرف امنیتی مرزهای ایران، فراتر می‌روند»… به همین دلیل او از جمهوری اسلامی خواهد خواست این موضوع را «جدی بگیرد» وگر نه خود را «در معرض تحریم‌های جدید قرار خواهد داد».

ژورنال دو دیمانش هم‌چنین نوشت: یک مقام فرانسوی که از حضور دست کم ۱۰ هزار نیروی حامی (رژیم) ایران در سوریه مطلع است، گفت: آن‌چه در غوطه شرقی رخ می‌دهد، یک مسئله عمده است و (رژیم) ایران این‌را می‌داند، چرا که آنها نیروهای زمینی در آنجا دارند که در محاصره (این منطقه) نقش دارند. علاوه بر این لودریان اضافه می‌کند «ظاهراً (رژیم) تهران استفاده بشار اسد از سلاح شیمیایی را می‌پذیرد».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here