تظاهرات و حرکات اعتراضی کارگران،‌ بازنشستگان و دیگراقشار محروم در روز جهانی کارگر به‌رغم ممنوعیت از طرف رژیم ضدکارگری آخوندی

13

روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت (اول ماه مه) کارگران، بازنشستگان و دیگر اقشار محروم به مناسبت روزجهانی کارگر به رغم ممنوعیت رژیم برای هرگونه تجمع دست به تظاهرات وحرکات اعتراضی زدند. آنها شعار می‌دادند: 

«کارگر بازداشتی آزاد باید گردد. نان مسکن آزادی حق مسلم ماست؛ حقوق‌های نجومی فلاکت عمومی؛ تأمین اجتماعی حق مسلم ما است؛ کارگر معلم دانشجو اتحاد، اتحاد؛»

کارگران پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده: سفره کارگران خالی است هنوز؛ قرارداد موقت بردگی کارگر؛ یکی از کارگران پلاکارد بزرگی در دست دارد که بر روی آن نوشته است:

«آهای وزیر میلیاردر، چهل ماهه که گوشت نخریده ام.»

تجمع کارگران در مقابل مجلس رژیم مورد حمله نیروهای سرکوبگر قرار گرفت و شماری از تجمع کنندگان بازداشت شدند.

در این درگیری‌ها؛ کارگران همراه با مردمی‌که به حمایت از آنها آمده بودند؛ با بسیجی‌های مزدور درگیر شده و آنان را گوشمالی دادند.

در همین حال جمعیت انبوهی از کارگران با راهپیمایی به سمت خانه کارگر رژیم در تهران، در مقابل این نهاد رژیم دست به اعتراض زدند و شعار «مرگ بر ستمگر درود بر کارگر» سر دادند.

جمعی از کارگران سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران صبح روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت به مناسبت روز جهانی کارگر؛ اقدام به تجمع در ترمینال آزادی در تهران کردند. کارگران پلاکاردی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود:

«روز جهانی کارگر؛ روز اتحاد؛ همبستگی و دادخواهی کارگران گرامی‌باد.»

در جریان تجمع کارگران در مقابل مجلس ارتجاع به مناسبت روز جهانی کارگر، قطعنامه پایانی این تظاهرات توسط یکی از زنان کارگر قرائت شد:

«امسال ما کارگران در شرایطی اول ماه مه را گرامی میداریم که علاوه بر تداوم فقر و فلاکت و گرانی، شیرازه‌های اقتصاد و اداره جامعه به شکل غیرقابل کنترلی در حال از هم گسیختگی ست. و جناح‌های مختلف قدرت ضمن اشاره به شکل آشکار و نهان به این حقیقت غیرقابل انکار هیچ برنامه ای جز تحمیل فقر و فلاکت بیشتر به میلیون‌ها کارگر و مردم زحمتکش ایران و سرکوب اعتراضات آنان ندارند. کسانی که چهل سال پیش با ژست مستضعف پناهی بر جامعه حاکم شدند بی هیچ شرمی در ملائ عام بر گرده کارگر شلاق زدند. با ممنوعیت اعتصاب و تشکل‌های مستقل کارگری و سرکوب هرگونه حق خواهی کارگران، شرایطی را پدید آوردند که امروز در ایران با عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان پدیده کودکان کار، تن فروشی، زباله گردی برای سیر کردن شکم، اعتیاد، بیکاری، گذران زندگی، خودکشی و هزار و یک مصیبت اجتماعی دیگر بیداد میکند. اما برغم وجود چنین مسائل دهشتناکی و خیزش سراسری مردم علیه فقر و گرانی در دی ماه سال گذشته و تداوم آن به اشکال مختلف در سطح کشور، سیاست فقیر کردن کلِ بار بحران و بن بست اقتصادی موجود بر دوش طبقه کارگر و خالی تر کردن سفره میلیون‌ها خانواده کارگری بی هیچ ابایی از سوی حکومتگران ادامه دارد. چرخه تولیدی و صنعتی کارگری به نهادها و اصحاب چرخه قدرت هرروز ادامه دارد…»

صبح روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت کارگران محروم و زحمتکش در یزد؛ اقدام به راهپیمایی اعتراضی کردند.کارگران در میدان نماز – بلوار مدرس این شهر بهنگام راهپیمایی شعار میدادند:

«کارگر بیدار است از استثمار بیزار است.»

تجمع کارگران و مردم سقز در روز جهانی کارگر که در میدان چمی‌ولی‌خان برگزار شد نیز مورد حمله عوامل نیروهای سرکوبگر و مزدوران محلی رژیم آخوندی قرار گرفت. این حمله به درگیری کشیده شد. تعدادی از تجمع کنندگان دستگیر شدند.

در مریوان تجمع کارگران به مناسبت روز جهانی کارگر در میدان شبرنگ این شهر برگزار شد.

کارگران بازنشسته فولاد اصفهان به مناسبت روزجهانی کارگر دراعتراض به وضعیت حقوق ووضعیت معیشت خود مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد دراین شهر تجمع کردند.

کارگران و زحمتکشان در سنندج در محیط‌های کاری خود روز کارگر را گرامی‌داشتند.کارگران با به دست گرفتن شاخه گلی به استقبال روز کارگر رفتند.

همزمان با روز کارگر؛ کارگران پالایشگاه نفت ستاره خلیج در بندرعباس در اعتراض به عدم پرداخت دو ماه حقوق معوقه خود دست به اعتصاب زدند

جمع کثیری از کارمندان موسسه توسعه البرز در اعتراض به عدم دریافت ۸ ماه حقوق خود؛ در مقابل ساختمان تعاون روستایی تجمع کردند تجمع کنندگان با مأموران رژیم درگیر شدند.

کارگران و فعالان کارگری شرکت نیشکر هفت تپه؛ بمناسبت روز جهانی کارگر در مقابل این شرکت مراسمی برگزار کردند.

روز دوشنبه۱۰ اردیبهشت در آستانه روز کارگر، کارگران بندر ماهشهر در مقابل شهرداری با پهن کردن یک سفره خالی نسبت به عدم پرداخت شش ماه حقوق خود اعتراض کردند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here