تصویب لایحه نظارت بر فروش هواپیماهای تجاری به رژیم آخوندی در کنگره آمریکا

64
کمیته-مالی-آمریکا-تحریم-ایران-بوئینگ-01-min

کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا، لایحه ۴۳۲۴ را برای تقویت نظارت بر فروش هواپیماهای تجاری به رژیم آخوندی که تحت برجام مجاز شده است، به تصویب رساند.

لایحة ۴۳۲۴ که تحت عنوان «قانون تقویت نظارت بر دسترسی (رژیم) ایران بر تأمین مالی» ارائه شده از وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌خواهد به کنگره دربارة صادرات هواپیما به رژیم گزارش بدهد و هم‌چنین تأیید کند که چنین معاملاتی، به‌سود اقدامات رژیم برای انتقال تسلیحات از طریق هواپیماهای تجاری نینجامد.

در جریان تصویب این لایحه، رئیس کمیتة خدمات مالی و شمار دیگری از اعضای این کمیته در سخنانشان رژیم آخوندی را اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان دانستند و بر لزوم حسابرسی از آن تأکید کردند.

در شروع جلسه کمیتة خدمات مالی درباره لایحة ۴۳۲۴، نمایندة کنگره راجر ویلیامز که ارائه‌دهندة این لایحه است در سخنان خود، گفت: «دولت اوباما تحت برجام، پذیرفت که آمریکا اجازه فروش هواپیما به (رژیم) ایران را بدهد… به‌رغم این‌که خزانه‌داری (آمریکا) هم‌چنان (رژیم) ایران را جزو حوزه‌های اصلی مورد نگرانی در زمینة پول‌شویی تعیین کرده، این مجوزها به بانک‌ها نیز اجازه می‌دهد تا درگیر تأمین مالی بشوند. علاوه بر این وزارت خارجه (آمریکا) هم‌چنان (رژیم) ایران را بزرگ‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان می‌نامد. یکی از اصلی‌ترین دریافت‌کنندگان این هواپیماها «ایران‌ایر» خواهد بود که اصلی‌ترین شرکت هواپیمایی حکومتی جمهوری اسلامی است. در سال ۲۰۱۱ خزانه‌داری آمریکا، شرکت ایران ایر را به‌خاطر انتقال تسلیحات و محمولة نظامی به سوریه از طرف سپاه پاسداران و وزارت دفاع (رژیم) ایران، تحریم کرد. طبعاً که این تسلیحات توسط رژیم اسد برای نقض حقوق بشر، به‌کار گرفته شده‌اند».

وی افزود: «لایحه من نظارت کنگره را بر هرگونه تأمین مالی که خزانه‌داری برای فروش هواپیما به (رژیم) ایران مجاز می‌کند بهبود خواهد بخشید. هر شش ماه یک بار، خزانه‌داری باید خطاب به ما تأیید کند که مجوزهای تأمین مالی، به افراد (رژیم) ایران که موادی را در راستای توسعة تسلیحات کشتار جمعی منتقل می‌کنند، سودی نخواهد رساند…».

نمایندة کنگره آن واگنر رئیس زیرکمیتة نظارت و تحقیقات، گفت: «سپاه پاسداران هم‌چنان تحت تمامی اشکال، نقش قابل توجهی را در رفتار غیر قانونی (رژیم) ایران و نیز در برنامة اتمی و موشکی آن ایفا می‌کند».

نمایندة کنگره تد باد Ted Budd ضمن رد امتیاز دادن به رژیم آخوندی، گفت: «اقدامات (رژیم) ایران از زمان اجرای برجام این موضوع را مورد تأکید قرار می‌دهد که اگر به (این رژیم) یک اینچ (امتیاز) بدهید، آنها یک مایل را خواهند گرفت. وقتی دولت قبلی تحریم علیه ایران ایر را رفع کرد، همین را شاهد بودیم… همین امسال هم دیدیم که ایران ایر مسیرهای شناخته‌شدة تأمین تسلیحاتی را به‌سمت مناطق تحت کنترل اسد در سوریه طی می‌کند؛ از جمله پروازهایی که در آبادان متوقف می‌شوند و بعد به سوریه می‌روند. این از این بابت اهمیت دارد که آبادان محل یک مرکز لجستیکی مظنون سپاه پاسداران است».

وی افزود که امتیاز دادن به رژیم باعث می‌شود، آنها راه‌های جدیدی را برای دور زدن تحریم‌ها و تأمین مالی شبکة تروریسم جهانی خود پیدا کنند. «ما باید همواره هوشیار باشیم… و این لایحه در این راستا به ما کمک می‌کند».

پس از آن جب هنزرلینگ رئیس کمیتة خدمات مالی نیز بر حمایت خودش از لایحة ۴۳۲۴، گفت: «فارغ از برجام، ما هم‌چنان می‌دانیم که (رژیم) ایران، یک نظام قابل توجه در زمینه پولشویی است… هم‌چنان می‌دانیم که آنها اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان هستند… (لایحه ۴۳۲۴) تضمین می‌کند که ما در کنگره بدانیم، آیا هرکدام از این فروش‌های هواپیما، یک تهدید جدی پول‌شویی در بر دارد یا خیر؟…».

بروس پالیکوئین Bruce Poliquin از دیگر اعضای کمیتة خدمات مالی، با اشاره به این‌که سپاه پاسداران رژیم آخوندی از شرکت هوایی «ایران‌ایر» برای انتقال تسلیحات استفاده می‌کند، گفت: «از زمان اجرای برجام… بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، حداقل ۱۳۴ پرواز ایران‌ایر به سوریه را ثبت کرده است… برخی از این پروازها، ثبت‌نشده بودند و برخی از آنها از مسیر تأمین تسلیحاتی به سمت سوریه عبور کرده‌اند…».

نمایندة کنگره لی زلدین در سخنانش با ذکر نمونه‌هایی از نقض برجام توسط رژیم آخوندی و هم‌چنین ممانعت از بازرسی از تأسیسات نظامی از جمله سایت پارچین، گفت: «(رژیم ایران) از ایران‌ایر برای حمایت از بشار اسد در سوریه یا کمک به حوثی‌ها برای ساقط‌کردن دولت یمن… استفاده کرده است… ادعای این‌که (رژیم) ایران از برجام تبعیت می‌کند، نادیده‌گرفتن این واقعیت است که آنها (از جمله)…. سانتریفیوژهای آی.آر. شش بیشتری از حد مجاز را به چرخش در می‌آورند، به ما اجازة بازرسی از تأسیسات نظامی‌شان را نمی‌دهند و آب سنگین را بیش از حد مجاز ذخیره کرده‌اند… همه اینها نقض برجام است».

پس از آن اندی بار Andy Barr رئیس زیرکمیته سیاست مالی و تجارت طی سخنانش گفت: «ما درباره حمایت (رژیم) ایران از عوامل تروریست از طریق هواپیماهای تجاری صحبت می‌کنیم… (در یکی از جلسات استماع کنگره گفته شد که)… بسیاری از پروازهای ایران‌ایر، با (هواپیمای) خالی یا بدون مسافر تجاری صورت می‌گیرد و به دمشق می‌روند. آنها در همان زمانی که زنان و کودکان در حمله شیمیایی کشتار می‌شدند، تمامی این پروازها با (شرکت) ایران‌ایر را پشتیبانی می‌کردند… یک وظیفه اساسی آمریکا این است که چشمانش را بر روی حمایت (رژیم) ایران از عوامل تروریست نبندد و این هیچ ربطی به برجام ندارد… هدف لایحه (۴۳۲۴) این است که تضمین شود، معاملات (مورد بحث)، شامل تأمین مالی تروریسم نشود».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here