تصویب لایحه دو حزبی ۴۷۴۴ در مجلس نمایندگان امریکا، برای اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم آخوندی، به‌خاطر نقض جدی حقوق بشر

18
تصویب لایحه دو حزبی 4744

این باید سیاست ایالات متحده باشد که در کنار مردم ایران بایستد

آمریکا باید توانایی رژیم ایران را برای سرکوب مردم

و استفاده از خشونت و اعدام

برای به‌سکوت‌کشاندن معترضان حامی دموکراسی سلب کند

رژیم ایران اعدام‌های جمعی وحشیانه زندانیان سیاسی

را درسال ۶۷ به اجرا گذاشت

روز پنجشنبه ۲۴ اسفند ۹۶، در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در اجلاس خود به ریاست اد رویس، که اشرف‌نشان‌ها نیز در آن حضور داشتند، لایحه دو حزبی «حسابرسی از (رژیم) ایران به‌خاطر نقض حقوق بشر و گروگانگیری» را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه حکومت آخوندی به‌تصویب رسید.

لایحه دوحزبی ۴۷۴۴ که به‌دنبال قیام سراسری مردم ایران در دی‌ماه گذشته توسط مایکل مک‌کال رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان ارائه شده تا کنون در مجموع از ۴۵ حامی مشترک از اعضای هر دو حزب برخوردار شده شده است. از جمله اد رویس رئیس کمیتة خارجی، الیوت انگل رئیس دموکرات‌ها در این کمیته و تد دویچ رئیس دموکرات‌ها در زیرکمیته خاورمیانه حامیان اصلی این لایحه هستند.

در این لایحه که لایحه مشابه آن توسط سناتور مارکو روبیو کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا به‌همراه سناتورهای ارشد هر دو حزب در سنا ارائه شده است، برای نخستین‌بار، قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷، در یک طرح درکنگره آمریکا به‌ثبت رسیده و در بند هفتم خود تاکید شده است که حکومت آخوندی اعدام‌های جمعی وحشیانه زندانیان سیاسیرا در سال ۶۷ به اجرا گذاشته است.

مایک مک کال و تد دویچ هنگام ارائه لایحه در بیانیه مشترکی اعلام کردند: «این لایحه اعلام می‌کند که کنگره در کنار مردم ایران می‌ایستد و برای دولت ترامپ ابزار لازم را فراهم می‌کند تا مقامات حکومت ایران را که مسئول نقض حقوق بشر، فساد و سانسور هستند، مورد حسابرسی قرار بدهد».

در بخشی از لایحه دو حزبی ۴۷۴۴ که روز پنجشنبه در کمیته خارجی مجلس نمایندگان به‌تصویب رسید، آمده است: «مقامات رژیم ایران در نقض… التزامات بین‌المللی خود، به نقض حقوق بشر بنیادین مردم ایران ادامه می‌دهند…».

این لایحه به اعمال سرکوبگرانه رژیم علیه اقلیت‌های مذهبی و نیز به سرکوب وحشیانه قیام‌های سال‌های ۷۸ و ۸۸ مردم ایران اشاره کرده و می‌افزاید: «مقام‌های ارشد دولتی، نظامی و امنیتی در ایران، به صدور فرمان، کنترل و اجرای نقض‌ها و سوءرفتارهای فاحش حقوق بشری ادامه داده‌اند که در بسیاری از موارد، سیاست‌های رسمی رژیم ایران محسوب می‌شوند».

لایحه ۴۷۴۴ سپس اعلام می‌کند: آمریکا باید توانایی حکومت ایران را برای ادامه سرکوب مردم ایران و استفاده از خشونت و اعدام برای به‌سکوت‌کشاندن معترضان حامی دموکراسی، سلب کند.

در لایحه ۴۷۴۴ هم چنین برلزوم حمایت آمریکا از تلاش‌های مردم ایران برای نیل به آزادی‌های بنیادین و استقرار یک نظام سیاسی دموکراتیک و مبتنی بر انتخاب آزاد مردم و بر لزوم کمک آمریکا برای دسترسی آزاد وامن مردم ایران به اینترنت و رسانه‌ها تاکید شده و در قسمت «اعلام سیاست» آمده است:

این باید سیاست ایالات متحده باشد که در کنار مردم ایران که در پی فرصت برای انتخاب آزادانه حاکمیت مورد انتخاب خودشان هستند بایستد و ااز تمامی اختیارات موجود برای اعمال تحریم‌ها علیه مقامات رژیم حاکم برایران و مسئولان نقض وخیم حقوق بشر، سانسور و فساد حکومتی، استفاده کند. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here