تصویب لایحه دوحزبی برای اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم آخوندی و نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران

154

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع ۴۱۹رأی مثبت در برابر تنها ۳رأی منفی لایحه H.R.3364برای اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم آخوندی و نامگذاری تروریستی سپاه پاسداران را به تصویب رساند. این یک پیروزی بزرگ برای کارزار مقاومت ایران است که از سالها پیش در تلاش بوده تا ارگان اصلی تروریسم و صدور بنیادگرایی و سرکوب فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران مشمول تحریم‌های تصریح‌شده در لیستهای تروریستی شود.

لایحه مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم آخوندی که پیش از این در سنای ایالات متحده با رأی قاطع ۹۸رأی مثبت از میان صد سناتور به تصویب رسیده بود، در مجلس نمایندگان پس از تأکیدهای دو حزبی اعضای کنگره بر لزوم حسابرسی از رژیم و مجازات سپاه پاسداران و عوامل آن، روز سه‌شنبه به رأی گذاشته شد و با ۴۱۹رأی موافق تصویب شد.

بعد از این‌که به‌خاطر افشاگریهای گسترده مقاومت ایران در زمینه اتمی، در سال ۲۰۰۷سپاه پاسداران در لیست تحریمهای مربوط به سلاحهای کشتار جمعی قرار گرفت، همه تلاش رژیم این بود که این ارگان اصلی سرکوب و تروریسم و حافظ نظام ولایت‌فقیه را از این تحریمهای تروریستی مصون نگه دارد.

تصویب تحریمهای جدید علیه رژیم ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

ارائه کنندگان لایحه

لایحه اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم آخوندی و سپاه پاسداران که در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید، تحت عنوان ارائه بازبینی به کنگره و مقابله با تجاوز حکومت ایران، توسط اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ارائه شده و چند نماینده دیگر در میان ارائه‌دهندگان آن هستند؛ شامل: الیوت انگل رئیس دموکراتها در کمیته خارجی، کوین مک‌کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواه و استنی هویر نفر شماره دو دموکراتها در مجلس نمایندگان.

اد رویس رئیس كمیته امور خارجى مجلس نمایندگان آمریکا

اد رویس در آستانه تصویب تحریم‌های جدید تأکید کرد که دولتهای آمریکا نتوانسته‌اند به تهدیدات رژیم ایران پاسخ بدهند و زمان آن از خیلی وقت پیش گذشته است که به آن، با اقدامات مؤثر پاسخ داده شود.

وی افزود: «تشویق‌کننده است که طی ماه‌های اخیر ایالات متحده سرانجام (رژیم) ایران را به‌خاطر حمایتش از تروریسم و سایر اعمال خطرناکش، در مدار اخطار قرار داد… اکنون زمان آن است که گام‌های بعدی را بر داریم».

اد رویس گفت که لایحه تحریم‌های جدید، یک لایحه قوی دو حزبی است و من در انتظار آن هستم که به قانون تبدیل شود.

تقویت واکنش آمریکا به تهدید رژیم ایران

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان همچنین در اجلاس کنگره پیش از رأی‌گیری بر سر لایحه تحریم‌ها، با اشاره به جنایات سپاه خامنه‌ای در سوریه و استمرار برنامه موشکی رژیم آخوندی، گفت: «برای تقویت واکنش آمریکا به تهدید (رژیم) ایران، این لایحه در برگیرنده موادی است که مقدمتاً توسط… سناتور کوکر ارائه شد؛ این مواد تحریم‌ها را علیه کسانی که درگیر نقض حقوق‌بشر توسط این رژیم هستند و از تروریسم آن و تلاش‌هایش در زمینه برنامه موشکهای بالیستیکی که تحت کنترل سپاه پاسداران است حمایت می‌کنند، افزایش می‌دهد…»

الیوت انگل رئیس دموکراتها در کمیته امور خارجی

الیوت انگل رئیس دموکراتها در کمیته امور خارجی نیز در سخنان خود در این اجلاس تصریح کرد که این لایحه اقدامات بسیاری را که سران رژیم ایران برای ایجاد خشونت و بی‌ثباتی انجام می‌دهند، تحت پیگرد قرار خواهد داد؛ اقداماتی از قبیل برنامه موشکهای بالیستیک، حمایت از تروریسم و کارنامه وحشتناک حقوق‌بشری این رژیم و تلاشش برای تقویت (نیروهای نظامی).

وی تأکید کرد: «من بارها گفته‌ام که باید این رژیم را حول تمامی این موضوعات شدیداً تحت فشار قرار بدهیم و این لایحه، دقیقاً همین کار را انجام خواهد داد».

در ادامه این جلسه دیوید سیسیلین از حزب دموکرات تصریح کرد: تصویب این لایحه برای مورد مؤاخذه قرار دادن (رژیم) ایران به‌خاطر حمایتش از تروریسم، نقض حقوق‌بشر و مقابله مستمر با میثاق‌های بین‌المللی از جمله در زمینه موشکهای بالیستیک، حائز اهمیت است. امروز ما گام مهمی را در جهت مؤاخذة حکومت ایران، از جمله سپاه پاسداران برمی‌داریم و هر کسی که در پی حمایت از آنها باشد… مورد حسابرسی قرار خواهد گرفت. هر کسی که به برنامه موشکهای بالستیک (رژیم) ایران کمک کند، برای آن سلاح فراهم کند یا به حکومت ایران در نقض گسترده حقوق‌بشر یاری برساند، در معرض تحریم قرار خواهد گرفت».

وی افزود: «مهم است بدانیم که این تحریم‌ها برجام را نقض نخواهند کرد…»

کریستوفر اسمیت رئیس زیرکمیته آفریقا، حقوق‌بشر جهانی و سازمانهای بین‌المللی

کریستوفر اسمیت رئیس زیرکمیته آفریقا، حقوق‌بشر جهانی و سازمانهای بین‌المللی، گفت: «دولت آمریکا کاملاً حق داشت که در اوایل فوریه، به (رژیم) ایران به‌خاطر ادامه آزمایش‌های موشکی‌اش، اخطار بدهد. این لایحه، با اعمال تحریم‌های مضاعف علیه برنامه موشکی (رژیم) ایران، تأکیدی بر آن اخطاریه است… این لایحه همچنین سپاه پاسداران را به‌عنوان بزرگترین حامی تروریسم در جهان در معرض تحریم‌های تروریستی قرار می‌دهد».

وی افزود: «این نکته نیز بسیار مهم است که لایحه، اعمال تحریم علیه کسانی که مسئول نقض حقوق‌بشر در ایران هستند، مجاز می‌کند. وزارت‌خارجه می‌گوید حدود ۸۰۰زندانی سیاسی… در ایران، وجود دارد».

برد شرمن از اعضای ارشد دموکرات در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، تأکید کرد: «این لایحه تمامیت سپاه پاسداران را همان‌طور که نیروی قدس پیشاپیش لیست‌گذاری شده، مشمول تحریم‌های تروریسم می‌کند و تحریم تسلیحاتی را نیز ایجاد می‌کند. باید به‌خاطر داشته باشیم که چهره واقعی رژیم تهران، چهره وزیر خارجه (این رژیم) نیست، بلکه صدها هزار نفری هستند که در نتیجه اعمال (رژیم) ایران در سوریه کشته شده‌اند».

دیوید پرایس از دیگر نمایندگان دموکرات کنگره در سخنان خود، گفت: «این لایحه بدون نقض برجام، به رفتار غیرقابل‌قبول (رژیم) ایران در زمینه غیراتمی، از قبیل توسعه موشکهای بالیستیک، نقض حقوق‌بشر و تأمین مالی تروریسم رسیدگی می‌کند».

پس از سخنرانی‌های اعضای کنگره، رأی‌گیری بر سر لایحه H.R.3364شروع شد و لایحه با ۴۱۹رأی مثبت به تصویب رسید.

در لایحه مصوب تحریم‌های رژیم توسط کنگره آمریکا، اهداف آن از جمله به این ترتیب اعلام شده است:

یک استراتژی منطقه‌یی برای مقابله با تهدیدات متعارف و نامتقارن (رژیم) ایران در خاورمیانه و شمال آفریقا

اعمال تحریم‌های افزوده در پاسخ به برنامه موشک بالستیک (رژیم) ایران

اعمال تحریم‌های افزوده مرتبط با تروریسم علیه سپاه پاسداران

اعمال تحریم‌های افزوده علیه افرادی که مسئول نقض‌های حقوق‌بشری هستند

اجرای تحریم تسلیحاتی

بازبینی قابلیت اجرای تحریم‌های مربوط به حمایت (رژیم) ایران از تروریسم و برنامه موشک بالیستیک

گزارش درباره هماهنگی تحریم‌ها بین ایالات متحده و اتحادیه اروپا

گزارش درباره شهروندان آمریکایی زندانی در ایران

در این لایحه آمده است: «سپاه پاسداران نه فقط نیروی قدس، مسئول اجرای برنامه بین‌المللی فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده (رژیم) ایران، حمایت از اِعمال تروریسم بین‌المللی و برنامه موشکهای بالستیک است… ۹۰روز بعد از اجرای این قانون، رئیس‌جمهور باید تحریم‌های مشخص شده… را علیه سپاه پاسداران و افراد خارجی که مقامات، مأموران یا وابستگاه به سپاه هستند اعمال کنند».

لایحه مجلس نمایندگان تأکید می‌کند که حداکثر تا ۱۸۰روز بعد از اجرای آن به‌عنوان قانون و پس از ان هر دو سال یک بار، وزرای خارجه، دفاع و خزانه‌داری و مدیر اطلاعات ملی بایستی به‌همراه هم به کمیته‌های مربوطه در کنگره و به رهبری آن، استراتژی خود را برای مقابله با تهدیدات رژیم آخوندی ارائه بدهند.

این گزارش باید شامل یک ارزیابی از توانایی‌های تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک رژیم و فعالیت‌های آن در منطقه باشد. از جمله: ابعاد، توانایی‌ها و فعالیت‌های سپاه پاسداران، از جمله سپاه قدس، ابعاد توانایی‌ها و فعالیت‌های عملیات سایبری رژیم، انواع و میزان حمایت رژیم از حزب‌الله، گروه‌های عراقی، رژیم بشار اسد، شبه‌نظامیان حوثی در یمن و سایر گروه‌های خشونت‌طلب در سراسر خاورمیانه؛ همچنین ابعاد و اهداف فعالیت‌های اطلاعاتی رژیم و استفاده آن از پروپاگاند.

گزارشی از اقدامات آمریکا چه به‌صورت یک‌جانبه و چه در همکاری با دولتهای خارجی، برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم آخوندی.

در بخش دیگری از لایحه تحریم‌های جدید آمریکا علیه رژیم و سپاه پاسداران، آمده است: «به‌طور عام حداکثر تا ۹۰روز بعد از اجرایی‌شدن این قانون و بعد از آن به‌طور سالانه، وزیر خارجه باید به کمیته‌های مربوطه در کنگره فهرستی از تمامی افرادی را ارائه کند که… مسئول قتل‌های فراقضایی، شکنجه و سایر نقض‌های فاحش حقوق‌بشر… علیه افرادی در ایران هستند که تلاش دارند:

الف: فعالیت غیرقانونی مقامات حکومت ایران را افشاء کنند

وب: حقوق‌بشر و آزادی‌های به‌رسمیت شناخته‌ شده بین‌المللی را به‌دست بیاورند، از (این حق) استفاده کنند، از آن دفاع و یا آن‌را ترویج کنند؛ (حقوقی مثل) آزادی‌های مذهبی، آزادی بیان، انجمن و تجمع و حقوق برخورداری از محاکمه عادلانه و انتخابات دموکراتیک».

لایحه کنگره آمریکا تحریم‌ها و مجازات‌های مختلفی را علیه سپاه پاسداران، برنامه موشک بالستیک و ناقضان حقوق‌بشر در حکومت آخوندی اعمال خواهد کرد. لایحه کنگره آمریکا تحریم‌هایی را علیه کره شمالی و روسیه در برمی‌گیرد.

لایحه مصوب تحریم‌ها اکنون به سنای آمریکا باز گشته و پس از تصویب نهایی، برای امضای رئیس‌جمهور و تبدیل آن به قانون به کاخ سفید ارسال خواهد شد.

به‌دنبال تصویب لایحه دو حزبی تحریم‌های رژیم آخوندی و سپاه پاسداران با رأی قاطع ۴۱۹عضو مجلس نمایندگان، اعضای کنگره آمریکا از مجازات رژیم آخوندی و حسابرسی از آن به‌خاطر تروریسم، برنامه موشکی و نقض وحشیانه حقوق‌بشر، استقبال کردند.

پل رایان رئیس کنگره لایحه H.R.3364را از گسترده‌ترین بسته‌های تحریمی تاریخ توصیف کرد.

سناتور رابرت منندز از اعضای ارشد دموکرات در سنای آمریکا با صدور بیانیه‌یی اعلام کرد، لایحه نهایی بر پایه قانون سال ۲۰۱۷برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده (رژیم) ایران بنا شده که توسط خود او به‌همراه سناتورها باب کورکر، بن کاردین، مارکو روبیو، تام کاتن و باب کیسی ارائه شده بود.

وی گفت، به همراه همکارانم به‌سختی تلاش خواهم کرد تا سنا به سرعت این قانون را بدون فوت وقت، به تصویب برساند.

سناتور لیندزی گراهام

سناتور لیندزی گراهام ضمن استقبال از تصویب این لایحه در مجلس نمایندگان، سران حکومت آخوندی را «نازیست‌های مذهبی» توصیف کرد.

ایمی برا Ami Bera نفر شماره دو دموکراتها در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان درباره لایحه جدید تحریم‌ها، گفت: «در خاورمیانه این تحریم‌ها، هر کسی را که از برنامه موشک بالستیک (رژیم) ایران حمایت مالی و تکنیکی به‌عمل بیاورد تحریم می‌کند… این لایحه همچنین یک تحریم قوی تسلیحاتی را به‌اجرا می‌گذارد که توانایی (رژیم) ایران را برای کسب تسلیحات سنگین هم‌چون هلیکوپتر، تانک و موشک تضعیف خواهد کرد. این تحریم‌ها توانایی ما را برای مقابله و مهار تهدیدات و تجاوز (رژیم) ایران در منطقه، قویاً بهبود می‌بخشد».

تام اوهالرن(TOM O’HALLERAN) از دیگر نمایندگان کنگره آمریکا، گفت: «ما باید با جلوگیری از فروش تسلیحات به (رژیم) ایران و از طریق (این حکومت) و توقف برنامه موشک بالستیک آن، به ممانعت از گسترش تروریسم در خاورمیانه ادامه بدهیم».

خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره لایحه تحریم‌های کنگره، گزارش داد: «این بسته تحریم‌ها، مجازات‌های الزام‌آوری را علیه کسانی که در برنامه موشک بالستیک (رژیم) ایران دخیل هستند و علیه هر کسی که با آنها تجارت می‌کند، اعمال خوهد کرد. این لایحه همچنین تحریم‌های تروریستی را علیه سپاه پاسداران اعمال می‌کند… دموکراتها گفتند، تحریم‌های جدید علیه (رژیم) ایران تداخلی با توافق اتمی… ندارد».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here