تصویب لایحه لازم‌الاجرای دو حزبی۴۷۴۴ برای حسابرسی از رژیم آخوندی و اعمال تحریم‌های جدید به‌خاطر نقض‌جدی حقوق‌بشر بااکثریت قریب‌به‌اتفاق آرا و ۴۱۰رأی مثبت در کنگره امریکا

19

محکومیت اعمال سرکوبگرانة علیه قیام دیماه 

ثبت قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷

برای نخستین بار در لایحة مصوب کنگرة آمریکا

در سال۱۹۸۸ رژیم ایران

اعدام‌های وحشیانه هزاران زندانی سیاسی

رابه اجرا گذاشت

بیانیه مایکل مک کال ارائه دهنده لایحه۴۷۴۴ پس از تصویب لایحه:

این لایحه اعلام می‌کند کنگره در کنار مردم ایران ایستاده است

و ابزار لازم را در اختیار دولت ترامپ قرار می‌دهد

تا حکومت فاسد حاکم برایران را که مسئول نقض حقوق بشر است

مورد حسابرسی قرار بدهد

روز پنجشنبه ششم اردیبهشت‌ماه، مجلس نمایندگان آمریکا لایحه دو حزبی «حسابرسی از (رژیم) ایران به‌خاطر نقض حقوق بشر و گروگانگیری» را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه حکومت آخوندی با اکثریت قریب به اتفاق آرا یعنی ۴۱۰ رأی مثبت در برابر تنها ۲ رأی منفی به‌تصویب رساند.

تصویب محکومیت اعمال سرکوب گرانه

این لایحه دوحزبی به‌دنبال قیام سراسری مردم ایران در دی‌ماه گذشته توسط مایکل مک‌کال رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان ارائه شد؛ لایحه ۴۷۴۴ از ۴۶حامی مشترک از اعضای هر دو حزب برخوردار است و علاوه بر مایکل مک‌کال، حامیان اولیه آن عبارتند از اد رویس رئیس کمیته خارجی، الیوت انگل رئیس دموکرات‌ها در این کمیته و تد دویچ رئیس دموکرات‌ها در زیرکمیته خاورمیانه.

قسمتی از لایحه ۴۷۴۴ به قتل عام زندانیان سیاسی در سال۶۷ و محکومیت این جنایت اختصاص دارد.

این نخستین‌بار است که قتل عام۶۷ در یک لایحه الزام‌آور کنگره آمریکا که اکنون در مجلس نمایندگان به تصویب نیز رسیده است، به‌ثبت می‌رسد.

در مقدمه لایحه ۴۷۴۴ اعلام شده است: هدف (لایحه ۴۷۴۴) اعمال تحریم‌ها در ارتباط با نقض‌های جدی حقوق بشری حکومت ایران و اهداف دیگر است».

لایحه تصریح می‌کند: «مقامات رژیم ایران در نقض… التزامات بین‌المللی خود، به نقض حقوق بشر بنیادین مردم ایران ادامه می‌دهند…».

این لایحه به اعمال سرکوبگرانه رژیم علیه اقلیت‌های مذهبی و نیز به سرکوب وحشیانه قیام‌های مستمر مردم ایران علیه دیکتاتوری دینی اشاره کرده و دربارة قتل عام زندنیان سیاسی در سال ۶۷، خاطرنشان می‌کند: «طی در سال ۱۹۸۸، رژیم ایران اعدام‌های جمعی وحشیانه هزاران زندانیان سیاسی را از طریق حلق‌آویز و تیرباران به این خاطر که حاضر نشدند از وابستگی‌های سیاسی خود کوتاه بیایند و در برخی موارد به‌خاطر در اختیار داشتن مطالب سیاسی به اجرا گذاشت؛ (اعدام‌شدگان) شامل زندانیان عقیدتی، نوجوانان و زنان باردار بودند. در یک فایل صوتی که به‌تازگی افشا شده، حسینعلی منتظری…. جانشین خمینی (در آن زمان) گفته است که کشتارهای جمعی سال ۱۹۸۸، «بزرگ‌ترین جنایت صورت‌گرفته در دوران (حکومت) جمهوری اسلامی است که تاریخ به‌خاطر آن، ما را محکوم خواهد کرد».

لایحه مصوب ۴۷۴۴، در باره نقض سیستماتیک و مستمر حقوق بشر در ایران می‌افزاید: «مقام‌های ارشد دولتی، نظامی و امنیتی در ایران، به صدور فرمان، کنترل و ارتکاب نقض‌ها و سوءرفتارهای فاحش حقوق بشری ادامه داده‌اند که در بسیاری از موارد، سیاست‌های رسمی رژیم ایران محسوب می‌شوند».

لایحه ۴۷۴۴ سپس اعلام می‌کند: آمریکا باید توانایی حکومت ایران را برای ادامه سرکوب مردم ایران و استفاده از خشونت و اعدام برای به‌سکوت‌کشاندن معترضان حامی دموکراسی، سلب کند.

(آمریکا باید) با شرکای بین‌المللی برای تحقیق نقض‌های حقوق بشری مقامات ارشد حکومت ایران، صرف نظر از این‌که این نقض‌ها در کجا و در چه زمانی صورت گرفته باشد، کار کند.

(آمریکا باید) از تلاش‌های مردم ایران برای ترویج برقراری آزادی‌های بنیادینی حمایت کند که پایه ظهور یک سیستم سیاسی هستند که آزادانه انتخاب شده باشد و باز، غیر فاسد و دموکراتیک باشد.

لایحه مصوب مجلس نمایندگان سپس تأکید می‌کند: «(آمریکا باید) نقض‌های حقوق بشری (رژیم) ایران از جمله قتل عام ۱۹۸۸ (۱۳۶۷) و سرکوب تظاهرات سیاسی در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۷ را محکوم کند و حکومت ایران را وادار سازد که به اعضای خانواده (قربانیان) اطلاعات جزیی که از آنها سلب شده است را درباره محل دفن همة قربانیان مفقود… بدهد.

(آمریکا باید) مردم ایران را در ایجاد، دسترسی و اشتراک آزادانه و امن اطلاعات از طریق اینترنت و سایر مطبوعات، کمک کند.

در قسمت «اعلام سیاست» در لایحه ۴۷۴۴ آمده است: این باید سیاست ایالات متحده باشد که در کنار مردم ایران که در پی فرصت برای انتخاب آزادانه حاکمیت منتخب خودشان هستند بایستد و استفاده از تمامی اختیارات موجود رابرای اعمال تحریم‌ها علیه مقامات حکومت ایران و سایر مسئولان نقض جدی حقوق بشر، افزایش بدهد.

بخش دیگری از این لایحه به گروگان‌گیری اتباع آمریکایی توسط رژیم آخوندی اختصاص دارد و در آن تأکید شده است: این باید سیاست دولت ایالات متحده باشد که برای محقق‌کردن آزادی شهروندان آمریکایی… باج پرداخت نکند.

در این قسمت نیز تحریم‌هایی علیه مقامات رژیم به خاطر گروگان‌گیری شهروندان آمریکایی و خارجی در نظر گرفته شده است.

به‌دنبال تصویب لایحه ۴۷۴۴ با اکثریت قاطع ۴۱۰ رأی مثبت، کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با صدور یک اطلاعیة مطبوعاتی تحت عنوان «حسابرسی از (رژیم) ایران به‌خاطر بی‌رحمی آن»، اعلام کرد: «این لایحه دوحزبی کارنامة طولانی‌مدت نقض‌های حقوق بشری و گروگان‌گیری رژیم ایران را برجسته می‌کند. (لایحه) هم‌چنین به تحریم مقامات (رژیم) ایران که مسئول زندانی‌کردن ناعادلانه شهروندان آمریکایی با انگیزه‌های سیاسی هستند، حکم می‌کند».

اطلاعیه مطبوعاتی کمیته خارجی سپس سخنرانی اد رویس رئیس این کمیته را در اجلاس مجلس نمایندگان درباره لایحه ۴۷۴۴ نقل کرده است.

اد رویس – رئیس کمیته خارجی در کنگره آمریکا:

«بسیاری از ما اعدام‌های جمعی بی‌رحمانه‌یی را به یاد داریم که طی یک مدت ۴ ماهه در سال ۱۹۸۸ صورت گرفت. اضافه می‌کنم که اگر شما کسی ایرانیانی را بشناسید که از ایران گریخته‌اند، اشراف دارید که طی آن مدت که به سال ۱۹۸۸ رسید، بیش از ۳۰ هزار دانشجو و جوانان حرفه‌یی جان خود را در نتیجه (آن اعدام‌ها) از دست دادند. می‌دانیم که زندانیان سیاسی در آنجا تجربه دردناکی را پشت سر گذاشتند، در زندان اوین و زندان‌های دیگر، بسیاری از طریق حلق‌آویز و بسیاری با تیرباران اعدام شدند. آنها حاضر نشدند از وابستگی سیاسی خودشان کوتاه بیایند و این سرنوشتی بود که نصیبشان شد.»

مایکل مک‌کال رئیس کمیته امنیت داخلی و ارائه‌دهنده لایحه ۴۷۴۴ درباره تصویب آن، گفت: «از همکارانم به‌خاطر حمایت بسیار گسترده از لایحه‌یی که همراه با تد دویچ ارائه کردم تشکر می‌کنم. (این لایحه) پیام روشنی را به رژیم فاسد (حاکم) بر ایران می‌فرستد مبنی بر این‌که ما بازداشت ناعادلانه و با انگیزه سیاسی شهروندانمان را تحمل نخواهیم کرد و هم‌چنین چشمانمان را بر رفتار سرکوبگرانه این رژیم نخواهیم بست».

در بیانیه صادر شده از سوی مایکل مک‌کال آمده است: «این لایحه به‌طور مشخص اعلام می‌کند که کنگره در کنار مردم ایران ایستاده است و ابزار لازم را در اختیار دولت ترامپ قرار می‌دهد تا مقامات حکومت ایران را که مسئول نقض حقوق بشر، فساد و سانسور هستند، مورد حسابرسی قرار بدهد».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here