تصویب قطعنامه دو حزبی در کنگره ایالات متحده در حمایت از قیام مردم ایران با اکثریت قاطع ۴۱۵ رأی مثبت

45
قطعنامه دو حزبی در کنگره ایالات متحده در حمایت از قیام مردم ایران-min

مجلس نمایندگان آمریکا

در کنار مردم ایران می‌ایستد و از اعتراضات مشروع آنها

علیه این رژیم سرکوبگر و فاسد حمایت می کند

قطعنامه مصوب کنگره ایالات متحده

دولت آمریکا را تشویق می‌کند

تا مجوز تکنولوژی ارتباطات برای ایران را تسریع کند

تا توانایی مردم ایران برای بیان آزادانه، بهبود یابد

استقبال مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا

از تصویب قطعنامة کنگره در حمایت از قیام مردم ایران

معاون رئیس‌جمهور آمریکا:

مجلس نمایندگان گام مهمی برداشت

و پیام روشن و صریحی را در حمایت از

معترضان شجاع ایرانی فرستاد که

هم‌چنان جان‌های خود را برای آزادی به‌خطر می‌اندازند

مردم آمریکا در کنار آنها ایستاده‌اند

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا:

مجلس نمایندگان با رأی قاطع دو حزبی ۴۱۵ رأی مثبت

به حمایت از حق مردم ایران برای اعتراض

علیه رژیم بی‌رحم حاکم بر ایران رأی داد

روز سه‌شنبه کنگرة آمریکا، قطعنامة دو حزبی ۶۷۶ را در حمایت از قیام مردم ایران و در محکومیت سرکوب قیام‌کنندگان توسط رژیم آخوندی، با اکثریت قاطع ۴۱۵ رأی مثبت به‌تصویب رساند.

قطعنامة کنگرة آمریکا که توسط اد رویس رئیس و الیوت انگل رئیس دموکرات‌ها در کمیتة خارجی مجلس نمایندگان ارائه شد، در مجموع از ۳۵ حامی مشترک شامل نمایندگان ارشد هر دو حزب برخوردار بود.

بلافاصله بعد از تصویب قطعنامه، مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی در استقبال از آن، گفت: «مجلس نمایندگان، گام مهمی برداشت و پیام روشن و صریحی را در حمایت از معترضان شجاع ایرانی فرستاد که هم‌چنان جان‌های خود را برای آزادی به خطر می‌اندازند. مردم آمریکا در کنار آنها ایستاده‌اند».

مایک پنس هم‌چنین اعلام کرد که با اد رویس و الیوت انگل ارائه‌دهندگان قطعنامة حمایت از قیام مردم ایران در کنگره دیدار کرده است؛ معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «دیدار دو حزبی و سازنده‌یی با رئیس کمیته خارجی اد رویس و (رئیس دموکرات‌ها در این کمیته) الیوت انگل دربارة اعتراضات ایران داشتم. روز سه‌شنبه مجلس نمایندگان به حمایت از مردم آزادی‌خواه ایران که مشغول اعتراضات صلح‌آمیز هستند، رأی داد».

وی از اد رویس و انگل برای پیگیری این مسئله تشکر کرد.

پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در پیام خود بعد از تصویب قطعنامة ۶۷۶، تأکید کرد: «مجلس نمایندگان با رأی قاطع دو حزبی ۴۱۵ به ۲، به حمایت از حق مردم ایران برای اعتراض علیه رژیم بی‌رحم (حاکم بر ایران) رأی داد».

قطعنامة مصوب کنگرة آمریکا تحت عنوان «حمایت از حقوق مردم ایران برای آزادی بیان، محکومیت رژیم ایران به‌خاطر سرکوب اعتراضات مشروع»، با یادآوری شروع قیام مردم ایران در ۲۸ دسامبر و گسترش آن به شهرهای سراسر کشور، تأکید می‌کند: «این بزرگ‌ترین اعتراضات ضد حکومتی در ایران از ژوئن ۲۰۰۹ تاکنون است… معترضان، به مسائل اقتصادی بسیاری اعتراض کرده‌اند؛ از جمله به فساد گستردة رژیم (حاکم) و کنترل سپاه پاسداران بر اقتصاد کشور. آنها فعالیت‌های پرهزینه و بی‌ثبات‌کنندة رژیم در خارج از جمله حمایت آن از گروه‌های تروریستی مثل حزب‌الله و رژیم قاتل اسد در سوریه را محکوم کرده‌اند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۱۰۰۰ تن از ایرانیان دستگیر و چندین تن از آنها در ارتباط با این اعتراضات کشته شده‌اند. حکومت ایران دسترسی به اینترنت موبایل را قطع کرده و به شرکت‌ها فشار می‌آورد تا برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی مورد استفادة فعالان برای سازماندهی… اعتراضات را بلوکه کند».

قطعنامة مصوب مجلس نمایندگان آمریکا، می‌افزاید: «کنگره اختیار ارائة اجازة تکنولوژی‌های ارتباطی برای ایران به‌منظور بهبود توانایی مردم ایران برای بیان آزادانه را فراهم کرده است… کنگره اختیار لیست‌گذاری و تحریم عناصر رژیم ایران را که در فساد گسترده و نقض جدی حقوق بشر دست دارند فراهم کرده است؛ سپاه پاسداران و شبه نظامیان بسیج آن، به‌خاطر طراحی و نقض جدی حقوق بشر علیه مردم ایران از جمله شکنجة بی‌رحمانه و طولانی مخالفان سیاسی، تحریم شده‌اند… این رژیم مستمراً حقوق بشر شهروندان ایران را نقض کرده است از جمله با محدودیت‌های جاری، سیستماتیک و جدی آزادی تجمع و انجمن صلح‌آمیز و آزادی عقیده و بیان شامل استمرار بستن مطبوعات، دستگیری روزنامه‌نگاران و سانسور (آزادی) بیان در شبکه‌های آنلاین مثل وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها بلوکه شده‌اند… در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۷ وزارت خارجة آمریکا قویاً دستگیری معترضان مسالمت‌آمیز را محکوم و تأکید کرد که «سران (رژیم) ایران یک کشور ثروتمند با تاریخ و فرهنگی غنی را به حکومتی تبدیل کرده‌اند که صادرات اصلی آن خشونت، خونریزی و هرج و مرج است».

قطعنامة مجلس نمایندگان آمریکا سپس با ذکر موضع‌گیری‌های بین‌المللی در حمایت از قیام مردم ایران و محکومیت اقدامات سرکوبگرانة رژیم از جمله از سوی دولت‌های فرانسه، انگلستان و کانادا و با تأکید بر التزامات بین‌المللی رژیم از جمله طبق اعلامیة جهانی حقوق بشر و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، می‌افزاید: «مقامات رژیم ایران، با نقض این التزامات و سایر التزامات بین‌المللی، به نقض حقوق بنیادین مردم ایران ادامه می‌دهند».

قطعنامه با توجه به مفاد ذکر شده، ۹ خواسته و نتیجه‌گیری را مطرح می‌کند:

۱- مجلس نمایندگان آمریکا در کنار مردم ایران می‌ایستد که در حال انجام اعتراضات مشروع و صلح‌آمیز علیه یک رژیم سرکوبگر و فاسد هستند.

۲- محکومیت نقض‌های جدی حقوق بشری رژیم ایران علیه مردم ایران و محکومیت فساد گسترده و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کنندة آن در خارج.

۳- بیانیه‌های حمایت از معترضان از سوی متحدان کلیدی را مورد توجه قرار می‌دهد و همة دولت‌ها و نهادهای دموکراتیک را فرا می‌خواند تا به‌روشنی از حقوق مردم ایران برای زندگی در یک جامعة آزاد، حمایت کنند.

۴- خواهان آن می‌شود که رژیم ایران از التزامات بین‌المللی در رابطه با حقوق بشر و آزادی‌های مدنی، از جمله آزادی اجتماع، بیان و مطبوعات، تبعیت کند.

۵- از دولت آمریکا می‌خواهد تا با به‌کارگیری تحریم‌های هدفمند و برگزاری اجلاس فوق‌العادة شورای امنیت و شورای حقوق بشر ملل متحد، استمرار نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران را محکوم کند و مکانیسمی را برقرار سازد تا شورای امنیت بتواند بر این نقض‌ها نظارت کند.

۶- دولت آمریکا را تشویق می‌کند که مجوز تکنولوژی ارتباطات برای ایران را تسریع کند تا توانایی مردم ایران برای بیان آزادانه، بهبود یابد.

۷- شرکت‌ها را فرا می‌خواند تا درخواست‌های رژیم را برای قطع مردم ایران از شبکه‌های اجتماعی و سایر امکانات ارتباطی، رد کنند.

۸- به تاریخ پر افتخار و فرهنگ غنی ملت ایران احترام می‌گذارد و تماماً از تلاش‌های مردم ایران برای ترویج برقراری آزادی‌های بنیادین حمایت می‌کند که پایة ظهور یک سیستم سیاسی است که آزادانه انتخاب شده و باز و دموکراتیک باشد.

۹- از رئیس‌جمهور و وزیر خارجة آمریکا می‌خواهد در همکاری با جامعة بین‌المللی، تضمین کنند که نقض‌های حقوق بشری، بخشی از تمامی مذاکرات رسمی و غیر رسمی چند جانبه و دو جانبه در ارتباط با رژیم ایران باشد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here