تصویب شصت و چهارمین قطعنامه محکومیت رژیم آخوندی در مجمع عمومی ملل متحد

70
سازمان ملل متحد - محکومیت رژیم ایران-min

تصویب شصت و چهارمین قطعنامه

محکومیت رژیم آخوندی به‌خاطر نقض حقوق‌بشر

در مجمع عمومی ملل متحد، عالیترین مرجع بین‌المللی

استقبال رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت

از محکومیت فاشیسم مذهبی

و فراخوان به ارجاع پرونده جنایات دیکتاتوری آخوندی

به شورای امنیت ملل متحد

شصت و چهارمین قطعنامه محکومیت رژیم آخوندی از سوی ارگانهای ملل‌متحد به‌خاطر نقض وحشیانه و سیستماتیک حقوق‌بشر و موج اعدامها در ایران، به‌رغم تمامی تشبثات فاشیسم دینی و همدستان و حامیانش، روز سه‌شنبه در اجلاس رسمی مجمع عمومی ملل‌متحد که عالیترین مرجع بین‌المللی است با اکثریت ۸۱رأی به تصویب رسید.

قطعنامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل که توسط کانادا و با حمایت ۴۰کشور دیگر ارائه و تصویب شد، «نگرانی جدی جامعه جهانی را نسبت به «آمار هشداردهنده و متعدد اعمال و اجرای مجازات اعدام… از جمله اعمال حکم اعدام علیه نوجوانان» در نقض التزامات بین‌المللی، ابراز می‌کند و رژیم را «به لغو اعدامها در ملاء عام، هم در قانون و هم در عمل» فرامی‌خواند.

این قطعنامه هم‌چنین خطاب به حکومت آخوندی تأکید می‌کند که «چه در قانون و چه در عمل، هیچ‌کس» نباید «مورد شکنجه یا سایر رفتارهای بیرحمانه، غیرانسانی یا اهانت‌آمیز» قرار گیرد. رژیم را فرامی‌خواند تا «استفاده گسترده و سیستماتیک از بازداشت خودسرانه، از جمله استفاده از شیوه‌هایی برای هدف قرار دادن افراد دو تابعیتی و شهروندان خارجی» را متوقف کند و «به تضمینهای پروسدوری در قانون و در عمل، برای اطمینان از استانداردهای محاکمه عادلانه» پایبند باشد.

قطعنامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل، رژیم آخوندی را «به رسیدگی به شرایط بد زندانها، به ازبین‌بردن محرومیت دسترسی به درمان پزشکی مکفی و خطر مرگ که زندانیان با آن مواجهند»، به پایان‌بخشیدن به «اعمال محدودیت‌های گسترده و جدی علیه حق آزادی بیان، عقیده، اجتماع و تجمع صلح‌آمیز» و پایان دادن به «تمامی اشکال تبعیض و نقض حقوق‌بشر علیه زنان و دختران» و «افراد متعلق به اقلیت‌ها»، فرامی‌خواند.

قطعنامه هم‌چنین خواهان حذف تمامی انواع تبعیض و نقض حقوق‌بشر علیه زنان و دختران ایران، پیروان مذاهب مختلف و قومیتها شده است.

قطعنامه محکومیت رژیم توسط سازمان ملل، نگرانی جدی جامعه جهانی را نسبت به محدودیت‌های شدید حق آزادی اندیشه، عقیده و مذهب در ایران تحت حاکمیت آخوندها ابراز کرده و خواهان آن شده است که حکومت آخوندی اجازه بازدید گزارشگر ویژه ملل‌متحد از ایران را بدهد.

قطعنامه در بند پایانی، بر تصمیم به استمرار بازبینی وضعیت حقوق‌بشر در ایران تحت حاکمیت آخوندها در اجلاس سال آینده مجمع عمومی، تأکید می‌کند.

نماینده رژیم آخوندی پیش از رأی‌گیری، واکنشی هیستریک علیه کانادا به‌خاطر ارائه قطعنامه محکومیت رژیم نشان داد و در یک ادعای مضحک، گفت: وضعیت در ایران، مستلزم یک قطعنامه خاص نیست!

گویا کسی خبر ندارد که رژیم آخوندی رکورددار اعدام در جهان و محکوم شده در ۶۴قطعنامه ملل خاص در ارگانهای ملل‌متحد است.

به‌دنبال تصویب شصت و چهارمین قطعنامه مجمع عمومی ملل‌متحد علیه نقض حقوق‌بشر در ایران، خانم مریم رجوی ، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، ضمن استقبال از این قطعنامه گفت:‌ در برابر رژیمی که تاکنون کمترین ترتیب اثری به دهها قطعنامه سازمان ملل علیه نقض بی‌وقفه حقوق‌بشر در ایران نداده و بالاترین مقامهایش در تریبونهای علنی به ارتکاب قتل‌عام زندانیان سیاسی افتخار می‌کنند، جامعه بین‌المللی باید به تدابیر لازم‌الاجرا برای توقف جنایتهای این رژیم دست بزند و روابط دیپلوماتیک و تجاری با استبداد دینی را ـ‌که یکسره در خدمت سپاه پاسداران است ـ‌ به توقف شکنجه و اعدام در ایران و پایان دخالتهای‌ ویرانگر این رژیم در منطقه مشروط سازد. در فقدان یک سیاست قاطع، نقض وحشیانه حقوق‌بشر، صدور تروریسم و بنیادگرایی و جنگ‌افروزی در منطقه و جهان ادامه خواهد داشت.

مریم رجوی با اشاره به فراخوان قطعنامه «برای ایجاد روند حسابرسی جامع موارد جدی نقض حقوق‌بشر از جمله مواردی که ارگانهای قضایی و امنیتی در آنها نقش داشته‌اند» و «خاتمه دادن به مصونیت از مجازات برای این نقضها» گفت: مهمترین مصداق نقض جدی حقوق‌بشر، قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷است که سران این رژیم و مشخصاً خامنه‌ای تا دستگاه قضاییه و بالاترین مقامات دستگاه امنیتی و اطلاعاتی در آن دست داشته و از آن دفاع می‌کنند و تاکنون آنها را از تحمل هر مجازاتی مصون نگه‌داشته‌اند. از این‌رو تحقیق پیرامون این جنایت بزرگ علیه بشریت و محاکمه مسئولان آن یک آزمایش بزرگ در مقابل جامعه جهانی است.

مریم رجوی خواستار تشکیل یک کمیسیون تحقیق توسط ملل‌متحد در این رابطه شد و گفت این اولین قدم برای پایان دادن به مصونیت جنایتکارانی است که ۳۸سال است بر ایران حکومت می‌کنند.

وزارت‌خارجه کانادا درباره تصویب شصت و چهارمین قطعنامه محکومیت رژیم که این کشور ارائه دهنده آن بود، گفت: «کانادا به پشتیبانی از احترام به حقوق‌بشر در ایران ادامه خواهد داد».

وزارت‌خارجه انگلستان نیز ضمن استقبال از تصویب این قطعنامه، تأکید کرد: «استمرار استفاده از مجازات مرگ و وضعیت مربوط به آزادی مذهبی و آزادی مطبوعات، عمیقاً نگران‌کننده هستند. ما باید به حسابرسی از (رژیم) ایران ادامه بدهیم».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here