ترامپ -آمریکا: تحریم و لیست گذاری ۱۴ شخص و نهاد رژیم آخوندی

9
وزارت خزانه_داری آمریکا-min

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود گفته است این تحریم‌ها در ارتباط با موارد نقض فاحش حقوق بشر و سانسور رژیم ضد بشری آخوندی و توسعه تسلیحاتی انجام میگیرد

وزیر خزانه‌داری آمریکا همچنین گفت: «در حالی که رژیم ایران مرتکب نقض حقوق بشر و بی‌عدالتی می‌شود، آمریکا بی‌عملی پیشه نخواهد کرد.آمریکا رژیم ایران و از جمله رئیس قضاییه آن را به خاطر سوءرفتار وحشتناک با شهروندان، از جمله کسانی که فقط به‌خاطر استفاده از حقشان برای آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز دستگیر شده‌اند تحریم می‌کنیم. (همچنین این رژیم را) به‌خاطر سانسور مردم در حالی که آنها در اعتراض به حکومت قیام کرده‌اند، تحریم می‌کنیم».

وزیر خزانه‌داری آمریکا تأکید کرد: «امروز ما تحریم‌هایی را برای هدف قرار دادن برنامه موشک بالستیک (رژیم) ایران و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن که هم‌چنان به آن نسبت به بهبودی اقتصادی مردم ایران اولویت می‌دهد، اعمال کردیم».

اسامی ۱۴ فرد و نهاد تحریم‌شده رژیم آخوندی عبارتند از:

آخوند صادق لاریجانی رئیس قضاییه خامنه‌ای

غلامرضا ضیایی، سرکرده زندان رجایی‌شهر کرج (گوهردشت)

مرتضی رضوی رئیس شرکت مخابراتی موسوم به موج سبز (گروه صنعت دفاعی-دریایی موسوم به ایران و سپاه)

زندان رجایی شهر کرج (گوهردشت)

شورای عالی فضای مجازی رژیم

سازمان دفاع سایبری و نرم‌افزاری سپاه

مرکز ملی فضای مجازی رژیم

شرکت تجدید و پشتیبانی هلیکوپتر موسوم به ایران،

شرکت پردازان سیستم نماد آرمان

صنایع هواپیمایی موسوم به ایران

شی یوهوآ Shi Yuhuaو ژو یوگونYuequn ZHU از چین

شرکت سرامیک بوچوآنگ مستقر در شانگهای

شرکت‌ ارتباطاتی گرین ویو Greenwave مستقر در کوالامپور

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود تأکید کرده است که به‌دنبال این لیست‌گذاری، تمامی دارایی‌ها و منافع افراد و نهادهای لیست‌گذاری‌شده در حوزه ایالات متحده بلوکه می‌شوند و آمریکایی‌ها به‌طور عام از معامله با آنها منع می‌شوند. علاوه بر این نهادهای مالی خارجی که عمداً معاملات قابل توجهی را برای نهادهای لیست‌گذاری شده تسهیل کنند یا افرادی که حمایت مادی یا حمایت‌های مشخص دیگری را از آنان به‌عمل بیاورند با ریسک تحریم‌هایی مواجهند که می‌تواند دسترسی آنها به سیستم مالی آمریکا را قطع کند یا دارایی و منافعشان در حوزه ایالات متحده را بلوکه سازد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره علت لیست‌گذاری و تحریم سردژخیم قضاییه خامنه‌ای چنین آمده است: صادق لاریجانی طبق فرمان اجرایی ۱۳۵۵۳ و به این دلیل لیست‌گذاری شد که به‌عنوان یک مقام حکومت ایران، مسئول یا همدست یا مسئول فرمان‌دادن، کنترل یا هدایت اجرای نقض‌های جدی حقوق بشری علیه افراد در ایران یا شهروندان و ساکنان ایران است. صادق لاریجانی به‌عنوان رئیس قضاییه (رژیم) ایران، بر اجرای احکامی در نقض التزامات بین‌المللی (رژیم) ایران نظارت مدیریتی دارد؛ از جمله اعدام کسانی که در زمان جرم (انتسابی) نوجوان بوده‌اند و شکنجه، رفتار بی‌رحمانه، غیر انسانی و تحقیرآمیز و یا مجازات زندانیان در ایران شامل قطع اعضای بدن.

بیانیه وزارت خزانه‌داری درباره زندان رجایی‌شهر کرج (گوهردشت) و رئیس جنایتکار آن غلامرضا ضیایی می‌نویسد: آنها در ارتباط با نقض جدی حقوق بشر در ایران لیست‌گذاری شدند… در زندان رجایی‌شهر (گوهردشت)، زندانیان از رسیدگی مطلوب پزشکی و دسترسی به نمایندگی قانونی، محروم شده‌اند. بسیاری از ایرانیانی که به‌تازگی علیه حکومت دست به اعتراض زدند، در آنجا زندانی شده‌اند؛ در این زندان، زندانیانی که دست به اعتصاب غذا می‌زنند، از رسیدگی پزشکی محروم می‌شوند. گزارش‌هایی از سوءرفتار و اعدام‌های غیر قانونی در این زندان وجود دارد و دست‌کم چشم یک زندانی توسط مقامات این زندان، از حدقه درآورده شد. غلامرضا ضیایی از اکتبر ۲۰۱۷ مدیر زندان رجایی‌شهر (گوهردشت) بوده است.

در بیانیه خزانه‌داری آمریکا هم‌چنین آمده است که سازمان دفاع سایبری و نرم‌افزاری سپاه به دلیل وابستگی‌اش به سپاه پاسداران لیست‌گذاری شد. سپاه پاسداران طبق چندین اختیارات تحریمی، از جمله فرمان اجرایی ۱۳۵۵۳ در ارتباط با نقض حقوق بشر لیست‌گذاری شده است. سپاه به‌تازگی، طبق فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ مربوط به تروریسم بین‌المللی… لیست‌گذاری شد…

در بخش دیگری از این بیانه آمده است که شورای عالی فضای مجازی رژیم به‌خاطر سانسور و سایر اقدامات آن در راستای منع، محدود کردن یا مجازات آزادی بیان یا تجمع شهروندان ایرانی یا محدود کردن دسترسی آنها به مطبوعات نوشتاری و صدا و تصویری لیست‌گذاری شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا تصریح می‌کند که شرکت تجدید و پشتیبانی هلیکوپتر موسوم به ایران و صنایع هواپیمایی موسوم به ایران، از صنایع دفاعی رژیم هستند که در زمینه سرویس و نگهداری و تعمیرات برای هلیکوپترها و هواپیماهای نظامی حکومت آخوندی، خدمات کلیدی فراهم می‌کنند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here