تحول جنگ در یمن و شکست سنگین رژیم آخوندی

81
جنگ-یمن-ایران-عربستان-صالح-01-min

درگيری هاي سنگين در صنعا و از بين‌رفتن ائتلاف ميان نيروهای حزب كنگره مردمي و علي عبدالله صالح از يك‌سو و شبه نظاميان حوثی وابسته به رژيم آخوندي ازسوی دیگر، تحولی عمده در جنگ يمن و شكستی سنگينی برای مداخلات رژيم و سپاه پاسداران ولایت فقیه در منطقه، است.

اسكاي نيوز روز يكشنبه گزارش داد درگيري‌هاي ۲۴ ساعت گذشته در صنعا، ۱۴۰ كشته و ده‌ها مجروح از دو طرف برجاي گذاشته است.

اسکای نیوز درگزارش دیگری گفت: بعد چند روز درگیری صنعا شاهد فروپاشی شبه نطامیان رژیم ایران است و به نظر می رسد پروژه فرقه گرایانه رژیم ایران در یمن به ته خط رسیده است.

در همين حال رسانه‌هاي عربي، تصاويري را از شهر صنعا پایتخت یمن منتشر كردند كه نشان می‌دهد، مردم تصاویر سران شبه نظامیان حوثی را در خیابانها پاره می‌کنند و علیه آنها شعار می‌دهند.

خبرگزاري امارات در گزارشي گفت: در درگيری های روز شنبه ميان حوثی ها و ارتش ملي يمن، بيش از ۲۰ تن از مسئولان و اعضای شبه نظاميان كودتاگر كشته و ده‌ها تن از آنها مجروح شدند… در اين درگيری ها، شماری از خودروهای نظامي حوثی ها نيز نابود شدند.

انور قرقاش وزیر دولت در امور خارجه امارات گفت كه قیام صنعا و یمن علیه شبه نطامیان حوثی وابسته به رژیم ایران، بیداری از کابوس فرقه‌گرایی است.

سفير عربستان در صنعا گفت: آن‌چه اكنون در يمن رخ مي‌دهد، شروع بيرون‌راندن رژيم ايران از اين كشور است.

به گزارش شرق الاوسط، دولت يمن در اجلاس روز شنبة خود به رياست منصور هادي، حمايت خود را از هر طرفي كه با شبه نظاميان حوثي بجنگد و در راستاي پاكسازي آنها از يمن كار كند، اعلام كرد.

شرق الاوسط به نقل از بيانة دولت يمن، افزود: «(اين بيانيه) ابراز اميدواری كرد… يك ائتلاف گستردة جديد… راه را برای يك مرحلة جديد در يمن هموار سازد كه همة طرف‌ها را عليه شبه نظاميان حوثی كه بخشی از طرح و برنامه رژيم ايران در يمن است، متحد خواهد كرد. يمنی ها از همة دسته‌بندی های سياسی، به‌خصوص حزب كنگره مردمي علي عبدالله صالح، بايد عليه حوثی ها در صنعا و تمامی استان‌ها به‌منظور «پايان‌دادن به كابوس تحت حمايت (رژيم) ايران» قيام كنند».

به گزارش العربيه، در بیانیه رئيس جمهور یمن آمده است:‌ «شبه نظامیان حوثی از راه‌های گوناگون تلاش می‌كنند از ولایت فقیه رژیم ایران كپی‌برداری كنند و سرنوشت و حاكمیت یمن را به دست آخوندهای شرور و گمراه در قم و تهران بسپارند».

رهبران حزب کنگره مردمي يمن که از حکومت قانونی اين كشور حمایت می‌کنند طي بيانيه‌يی، برای در هم شکستن پروژه توسعه طلبانه رژیم آخوندی در یمن فراخوان دادند. آنها با تأکید بر ادامة نبرد تا محقق کردن پیروزی و برگشت به تکمیل کردن روند سیاسی در یمن از همه گروهها و احزاب خواستند برای درهم شکستن پروژه رژیم در یمن با هم متحد شوند.

واشنگتن‌پست فروپاشي ائتلاف ميان حوثی ها و نيروهاي علي عبدالله صالح را يك تحول عمده در جنگ يمن دانست، و گزارش داد: «حوثي‌ها و صالح در گذشته هم… اختلافاتی داشته‌اند… اما تبادل اتهامات سران هر دو طرف در روز شنبه و درگيری های فزاينده، نشان داد كه احتمالاً اختلافات ميان دو طرف، غير قابل ترميم خواهد بود».

روزنامه تلگراف انگستان نوشت:‌ «علی عبدالله صالح رئيس‌جمهور سابق يمن روز شنبه بعد از شقه آشكار در اتحاد با شبه نظامیان كه مي‌تواند مسير جنگ در يمن را تغيير دهد، پيشنهاد گفتگو با عربستان را داد. این یک تغییر سرفصلی در بحران یمن است.

روزنامه اينديپندنت انگلستان، گزارش داد: «با پيشنهاد علي عبدالله صالح به گفتگو با ائتلاف تحت هدايت عربستان، ائتلاف (بين نيروهای او و حوثی ها) فروپاشيد… (تغيير موضع علي عبدالله صالح)… مي‌تواند مسيری را براي پايان‌دادن به جنگي فراهم كند كه تقريباً سه سال به‌طول انجاميده است».

در باره تحولات نظامی و درگیرهای صنعا، رويتر گزارش کرد که ائتلاف كشورهاي عربي، شب يكشنبه مواضع حوثي‌ها در صنعا را با هدف تقويت حاميان رئيس‌جمهور قبلي يمن علي عبدالله صالح در جنگ آنها عليه شبه نظاميان تحت حمايت (رژيم) ايران، بمباران كردند.

رويتر افزود: «صالح روز شنبه اعلام كرد، آماده است در روابطش با ائتلاف عربي در يمن… صفحة جديدي را بگشايد…».

العربيه نيز در گزارشي، گفت: «ائتلاف عربي… پنج حملة هوايي را به مواضع حوثي‌ها در بلندي‌هاي جنوب صنعا انجام داد…».

العربيه هم‌چنين با انتشار يك كليپ ويدئويي، گزارش داد: «اين تصاوير صحنة دستگيري شمار از شبه نظاميان حوثي را در صنعا توسط نيروهاي گارد ملي وابسته به علي عبدالله صالح را نشان مي‌دهد».

عبدالملك مخلافي وزير خارجة يمن در مصاحبه با الاخباريه گفت: بعد از اين كه رژيم ايران گفت، بر چهار پايتخت عربي سلطه يافته است، صنعا اولين پايتختي خواهد بود كه به آغوش كشورهاي عربي بر مي‌گردد.

آسوشيتدپرس روز يكشنبه گزارش داد: در پنجمين روز درگيري‌ها در پايتخت يمن بين شبه نظاميان (حوثي) و نيروهاي رئيس‌جمهور سابق…، به‌نظر مي‌رسد ائتلاف ميان آنها، به‌كلي در حال فروپاشي است… در صورت تغيير جهت علي عبدالله صالح و نيروهايش و پيوستن آنها به ائتلاف عربي…، حوثي‌ها به‌طور كامل منزوي خواهند شد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here