تحریمهای جدید دولت آمریکا علیه ۱۸نهاد و مهره رژیم آخوندی و سپاه پاسداران

175

دولت آمریکا روز سه‌شنبه تحریم‌های جدیدی را علیه ۱۸فرد، نهاد و سازمان رژیم آخوندی و سپاه پاسداران به‌خاطر برنامه موشکی و دخالتهای آن در منطقه اعمال کرد.

۱۶فرد و نهاد رژیم آخوندی توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شدند و هم‌زمان وزارت‌خارجه آمریکا نیز دو سازمان رژیم آخوندی را به‌خاطر برنامه موشکهای بالستیک، لیست‌گذاری و تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود درباره تحریم‌های جدید خود علیه رژیم که ۱۶فرد و نهاد را در برمی‌گیرد گفت، تحریم‌ شدگان شامل هفت نهاد و پنج فرد هستند که به‌خاطر فعالیت‌هایشان در حمایت از سپاه پاسداران و فعالیت‌های نظامی (رژیم) ایران تحریم شده‌اند. علاوه بر این یک سازمان فراملیتی جنایی مستقر در ایران و سه فرد مرتبط با آن تحریم شده‌اند.

این بیانیه، می‌افزاید: «سه شبکه‌یی که روز سه‌شنبه تحریم شدند، از تدارکات نظامی یا سپاه پاسداران رژیم ایران حمایت می‌کنند آنهم از طریق توسعه وسایل نقلیه هوایی بدون نام و تجهیزات نظامی برای سپاه پاسداران، تولید و حفظ و نگهداری قایق‌های دارای توانایی حمله سریع برای بخش دریایی سپاه یا تهیه اجزای الکترونیک برای نهادهایی پشتیبان ارتش رژیم ایران حمایت می‌کنند.

سازمان فراملیتی جنایی که نام‌گذاری شد به همراه دو تاجر (رژیم) ایران و یک نهاد مرتبط با آن، سرقت برنامه‌های کامپیوتری آمریکایی و غربی را هماهنگ کرده‌اند که… به حکومت ایران فروخته شده است».

وزارت خزانه‌داری اضافه کرد: «اقدامات (تحریمی روز سه‌شنبه از جمله) طبق فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ در پیش گرفته شد که توسعه‌ دهندگان تسلیحات کشتار جمعی و وسایل حمل آنها و نیز حامیان چنین فعالیتهایی را هدف قرار می‌دهند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه خود تصریح کرده است: «در نتیجه تحریم‌های روز سه‌شنبه، تمامی دارایی‌ها و منافع حاصل از دارایی‌های تحریم‌شدگان در حوزه ایالات متحده مسدود شد و شهروندان آمریکایی به‌طور عام از تجارت با آنها منع شدند».

بر اساس این بیانیه، مؤسسه‌های مالی خارجی و افرادی که با نهادها و اشخاص تحریم‌ شده رژیم تجارت و یا از آن حمایت کنند، با تهدید تحریم مواجه خواهند شد.

دو مورد از شرکتهای تحریم‌ شده رژیم آخوندی رایان رشد افزار و مدکندآلوی قشم نام دارند که به‌خاطر فراهم‌ کردن حمایت مالی، مادی و تکنولوژیک به سپاه پاسداران هدف قرار گرفته‌اند.

به گفته وزارت خزانه‌داری آمریکا، یکی از اقدامات شرکت رایان رشد افزار، تهیه ابزاری برای سپاه به‌منظور کمک به آن در راستای محدود و مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات در ایران بوده است.

شرکت مدکندآلوی قشم نیز، در خدمت نیروی دریایی سپاه بوده و از جمله تسلیحاتی را از این نیرو دریافت کرده تا آن‌را در تنگه هرمز آزمایش کند.

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا، گفت: «دولت ایالات متحده هم‌چنان به‌نحو تهاجمی فعالیت‌های شرورانه رژیم ایران را هدف قرار خواهد داد؛ از جمله حمایت آن از تروریسم، برنامه موشکی و نقض‌های حقوق‌بشری».

وی افزود: «این تحریم‌ها… پیام قدرتمندی می‌فرستد که ایالات متحده نمی‌تواند رفتار بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران را تحمل کند و آن‌را تحمل نخواهد کرد. ما به هدف قرار دادن سپاه پاسداران و فشار بر رژیم ایران برای متوقف‌کردن برنامه موشک بالستیک و فعالیت‌های شرورانه‌اش در منطقه، ادامه خواهیم داد».

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد که دو نهاد سپاه پاسداران حکومت آخوندی را به‌خاطر اقدام و یا تلاش‌هایشان در فعالیتها و تجارتهای تحریم کرده که به‌طور مادی به توسعه تسلیحات کشتار جمعی و وسایل حمل آن کمک کرده‌اند، یا چنین تهدیدی را در بردارند.

تحریم دو نهاد سپاه پاسداران توسط وزارت خارجه آمریکا

دو نهاد سپاه پاسداران که توسط وزارت‌خارجه آمریکا لیست‌گذاری و تحریم شده‌اند عبارتند از: سازمان خودکفایی نیروی هوافضای سپاه و سازمان تحقیقات خودکفایی سپاه.

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در این بیانیه، گفت: «ایالات متحده، هم‌چنان عمیقاً نگران فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران در سراسر منطقه است که ثبات، حفاظت و کامیابی ‌منطقه را تضعیف می‌کند. رژیم ایران به حمایت از گروه‌های تروریستی مثل حزب‌الله… ادامه می‌دهد. (این رژیم)، به‌رغم جنایات اسد علیه مردم خودش، به حمایت ثابت خود از رژیم اسد ادامه داده است. رژیم ایران هم‌چنان برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن تسلیحات پیشرفته‌یی را فراهم می‌کند که آزادی ناوبری را در دریای سرخ به مخاطره می‌اندازد و جنگ در یمن را به درازا می‌کشاند. علاوه بر این (رژیم) ایران به آزمایش و توسعه موشکهای بالیستیک، در نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت، ادامه می‌دهد».

وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان می‌کند: «برجام اعلام می‌کند که.“.. اجرای کامل توافق اتمی، کمک مثبتی به صلح و حفاظت منطقه‌یی و بین‌المللی خواهد کرد“. اما فعالیت‌های شرورانه رژیم ایران در جهت تضعیف صلح و حفاظت در منطقه است که قرار بوده از برجام ناشی شود».

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در ادامه، گفت: «رژیم ایران کارنامه فجیعی در زمینه حقوق‌بشر دارد که شامل انکار آزادی مذهبی یا عقیده و سایر حقوق‌بشر و آزادی‌های بنیادین در ایران است. به‌طور خاص، دستگیری خودسرانه و بازداشت اعضای اقلیت‌های مذهبی و فعالان سیاسی و همچنین استفاده از شکنجه و سایر سوءرفتارها امری رایج است»

وزارت خارجه آمریکا، اضافه کرد: «رژیم ایران پناهندگان افغان را وادار به شرکت در جنگ در سوریه می‌کند؛ و کسانی را که حاضر به انجام این کار نمی‌شوند اخراج می‌کند. این رژیم از شبه‌نظامیان در عراق حمایت می‌کند… که کودکان را سربازگیری کرده و مورد استفاده قرار داده‌اند. این نقض‌های شنیع، فقط به دامن‌زدن به منازعات در سراسر منطقه، سوخت می‌رساند».

در ادامه این بیانیه، آمده است: «دولت آمریکا به بازبینی کامل سیاست خود در قبال رژیم ایران ادامه می‌دهد. طی این بازبینی، ایالات متحده، هم‌چنان به‌نحوی تهاجمی با فعالیت‌های شرورانه رژیم ایران در منطقه مقابله خواهد کرد. در حالی که این بازبینی ادامه دارد، ایالات متحده همچنین خواهان اجرای دقیق تعهدات اتمی توسط این رژیم مطابق برجام است و انتظار دارد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مانیتور و بررسی تعهدات اتمی رژیم ایران ادامه بدهد، ایالات متحده به استفاده از تحریم‌ها ادامه خواهد داد تا کسانی را که فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم ایران را حمایت می‌کنند، هدف قرار بگیرند؛ و فراتر از هر چیز، ایالات متحده، هرگز به رژیم ایران اجازه نخواهد داد به سلاح اتمی دست یابد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here