تأکید عفو بین‌الملل بر لزوم تعیین گزارشگر ویژه جدیدی برای بررسی نقض حقوق بشر توسط رژیم آخوندی

8
عفو بین الملل-بررسی نقض حقوق بشر توسط رژیم آخوندی

عفو بین الملل طی بیانیه‌ای خٍطاب به اجلاس سی و هفتمِ شورای حقوق بشر ملل متحد ضمن تاکید برلزوم تعیین گزارشگرویژه جدیدی برای بررسی نقض حقوق بشر توسط رژیم آخوندی، به دستگیری‌های گسترده اخیر اشاره کرده و می‌نویسد: دستگیری‌های خودسرانه انبوهی که بعد از اعتراضات سراسری دسامبر ۲۰۱۷ صورت گرفته است. استفاده مرگبار از سلاح توسط نیروهای امنیتی علیه اعتراض کنندگان که منجر به قتل بسیاری از آنها شده و شماری از جان باختن‌ها در بازداشت، نگرانی‌ها در رابطه با نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران را افزایش داده است.

این بیانیه با استناد به سخنان یک عضو مجلس رزیم مبنی بر دستگیری ۴۹۷۲ نفر توسط نیروهای امنیتی رژیم می‌افزاید:‌ عفو بین الملل از ابعاد دستگیری‌ها احساس خطر می‌کند و معتقد است که بسیاری از دستگیر شدگان بخاطر اعتراض مسالمت آمیز هدف قرار گرفتند.

در این بیانیه هم چنین آمده است : عفو بین الملل از ابعاد نقض متعدد حقوق بشر در ایران نگران است. مقامات رژیم ایران به استفاده از حکم اعدام درمورد نوجوان به نحوی شتابان ادامه داده‌اند؛ آن‌ها آزادی بیان و اجتماعات را سرکوب کرده و احکام سنگین زندان علیه مدافعان حقوق بشر اعمال کرده‌اند. در زندان‌های رژیم ایران شکنجه اعمال می‌شود و شلاق‌زدن و قطع اعضای بدن و مجازات‌های بی‌رحمانه، هم‌چنان اجرا می‌شوند.

رژیم ایران به استفاده از حکم اعدام تحت عناوین مبهمی مانند محارب یا مفسد فی الارض ادامه می‌دهد و افراد را به خاطر فعالیت برای کسب حق آزادی مذهب، به اعدام محکوم می‌کند».

عفو بین الملل در پایان بیانیه‌اش از شورای حقوق بشر مصرانه خواست، مأموریت گزارشگر ویژه در ایران را تجدید کند تا کار مهمی که تا این تاریخ انجام شده، ادامه یابد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here