بیانیه کمیته پارلمانی بریتانیا برای آزادی ایران پیرامون نمایش انتخابات رژیم آخوندها

275

بیانیه کمیته پارلمانی بریتانیا برای آزادی ایران:

کمیته پارلمانی بریتانیا برای آزادی ایران که از حمایت اکثریت مجلس عوام و بیش از ۲۰۰عضو مجلس اعیان برخوردار است با صدور بیانیه‌یی درباره نمایش انتخابات رژیم آخوندی و دور دوم آخوند روحانی، اعلام کرد:

– انتخابات در ایران نه آزاد و نه عادلانه است چون همه نامزدها توسط شورای نگهبان غیرمنتخب بر اساس تعهدشان به دفاع از حکومت مذهبی حاکم و پیروی از ولی‌فقیه دستچین شده‌اند.

– زنان، چهره‌های واقعی اپوزیسیون و اعضای اقلیت‌های مذهبی و قومیتها به‌طور سیستماتیک از زمانی که حکومت مذهبی قدرت را در سال ۱۹۷۹ غصب کرد، از شرکت در انتخابات رد صلاحیت شده‌اند.

– برنده این‌گونه انتخابات به‌دقت طراحی‌شده در ایران، حتی اگر بخواهد، قدرت و نفوذ محدودی بر سیاستهای حکومت مذهبی دارد، چرا که در واقع این ولی‌فقیه است که حرف نهایی را در مورد همه موضوعات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی می‌زند.

– روحانی باید با اعمالش و نه حرف‌هایش مورد قضاوت قرار گیرد. در دوره چهار ساله قبلی او، بیش از ۳۰۰۰نفر اعدام شدند و شرایط حقوق‌بشر در بسیاری از موارد به گفته گزارشات متعدد سازمانهای غیردولتی و گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در مورد ایران وخیم‌تر شده است. سابقه او نشان می‌دهد هر کسی که انتظار اصلاحات واقعی را دارد مأیوس خواهد شد.

لرد کلارک گفت: «صرف‌نظر از این‌که چه کسی رئیس‌جمهور باشد، نقض حقوق‌بشر و اعدامها (در ایران) ادامه خواهد یافت. مردم ایران می‌فهمند و به این دلیل به‌رغم تهدیدات رژیم از برنامه دموکراتیک ارائه‌شده توسط مریم رجوی رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت، حمایت می‌کنند».

قتل‌عام دهها هزار زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸ در طول مبارزات انتخاباتی سریعاً به یک سؤال اصلی تبدیل شد، چرا که یکی از عاملان اصلی آن، رئیسی، به‌عنوان نامزد شرکت کرد.

استیو مک کیب، گفت: «مردم ایران می‌خواهند که از مسئولان قتل‌عام ۱۹۸۸حسابرسی شود. زمان آن است که جامعه بین‌المللی از فراخوانها برای تحقیقات در مورد این جنایت حمایت کند و اطمینان حاصل کند که عاملان آن دستگیر و در یک دادگاه مناسب به‌دست عدالت سپرده می‌شوند».

پروفسور لرد آلتون، گفت: « (رژیم) ایران باید حمایتش از تروریسم در منطقه را متوقف کند، باید اعدام‌های علنی را متوقف کند، باید زندانیان سیاسی را آزاد کند و به حقوق‌بشر، آزادی بیان و آزادی تجمعات برای همه شهروندان احترام بگذارد. روحانی در گذشته نشان داده است که نه می‌خواهد و نه می‌تواند این تغییرات ضروری را برای ایران به ارمغان بیاورد».

لرد مگینیس اظهار داشت: «روحانی حامی فعالیت‌های تروریستی سپاه پاسداران بوده و دخالت شرورانه آنها را در سوریه، عراق و سایر نقاط خاورمیانه ستوده است. سپاه پاسداران باید اکنون از نظر بین‌المللی به‌عنوان یک سازمان تروریستی نام‌گذاری شود تا نفوذ مخرب (رژیم) ایران در منطقه را محدود کنیم. روحانی به افزایش ۱۵۰درصدی بودجه سپاه پاسداران در دوره اولش افتخار کرد. منبع چنین خط حیاتی برای این نیروهای سرکوبگر باید شدیداً مورد مجازات قرار گیرد».

سر دیوید ایمس، رئیس مشترک کمیته پارلمانی انگلستان برای آزادی ایران گفت: «گزینش و نه دموکراسی، تعریف بهتری از واقعه روز ۱۹مه در ایران است. جامعه بین‌المللی باید از مبارزه مردم ایران برای آزادی واقعی و دموکراسی در ایران حمایت کند و می‌بایست با اعمال مجازات بر کسانی که مسئول نقض حقوق‌بشر هستند و کسانی که از تروریسم حمایت می‌کنند، رژیم تهران را منزوی کند».

امضا کنندگان بیانیه از مجلس اعیان:

لرد کارلایل، بارونس بوتروید سخنگو و رئیس پیشین مجلس عوام، لرد کلارک، بارونس گیبسون، بارونس هریس، لرد دالاکیا، لرد هریز، لرد مگینس، لرد آلتون، بارونس تنر، بارونس مشهام، لرد اینگلوود، لورد رئا، لرد روبرت، لرد ترانبررگ، بارونیس بلود، لرد کاتر

امضا کنندگان بیانیه از مجلس عوام:

دکتر متیو آفورد، مارک ویلیامز، سر راجر گل، مایک فریرر، استیو مک کیب، سر آلن میل، جیم فیتزپاتریک، سر دیوید گرسبی، جان سریر

لرد کارلایل، عضو برجسته مجلس اعیان انگلستان درباره دور دوم ریاست‌جمهوری آخوند روحانی گفت:

(روحانی) به‌عنوان یک رئیس‌جمهور و یک فرد مجدداً انتخاب شده تاریخچه طولانی از شراکت در نقض وحشتناک حقوق‌بشر دارد، اعدام زندانیان سیاسی بی‌وقفه در طول دولتی که تازه تمام شده ادامه داشته است. شواهد زیادی وجود دارد که رژیم ایران هم‌چنان تصمیم به تولید سلاح اتمی دارد. رژیم ایران حامی تروریسم در سرتاسر جهان است باید با دقت زیادی با حکومت ایران برخورد کرد و نباید هر چیزی که توسط این رژیم یا به‌خصوص توسط روحانی گفته می‌شود را باور کنیم. کار زیادی باید صورت گیرد قبل از این‌که با رژیم ایران به‌عنوان یک کشور مسئول برخورد کنیم و به نظر من سخنان خانم رجوی در این زمینه درست هستند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here