بیانیه پایانی اجلاس اتحادیه عرب: محکومیت دخالتهای رژیم آخوندی

65
بیانیه قاهره-min

به گزارش خبرگزاری عربستان، اتحادیة عرب در بیانیه خود اعلام کرد، تصمیم گرفته پخش کانال‌های ماهواره‌یی عربی که توسط رژیم آخوندی تأمین مالی می‌شوند را ممنوع کند.

در این بیانیه هم‌چنین شلیک موشک بالستیک توسط شبه‌نظامیان وابسته به رژیم در یمن به ریاض به‌عنوان اقدامی خصمانه علیه عربستان و یک تهدید علیه امنیت کشورهای عربی، محکوم شده است.

وزاری خارجه اتحادیة عرب تمامی اعمال تروریستی رژیم آخوندی علیه بحرین، از جمله بمب‌گذاری اخیر در یک لوله نفتی توسط گروه تحت حمایت سپاه پاسداران را نیز محکوم کردند.

خبرگزاری آلمان گزارش داد: در بیانیه پایانی اجلاس اتحادیة عرب، از حزب‌الله تحت حمایت رژیم ایران به‌عنوان یک «گروه تروریستی» یاد شده است.

در پایان اجلاس قاهره، احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیة عرب، گفت: «این‌را منتفی نمی‌دانم که اقدام بعدی، مراجعه به شورای امنیت برای متوقف‌کردن تهدیدات (رژیم) ایران خواهد بود».

خبرگزاری کویت درباره بیانیه پایانی اجلاس اتحادیة عرب، گزارش داد: «وزرای خارجی کشورهای عربی تصمیم گرفتند، موضوع دخالتهای (رژیم) ایران در امورشان را به شورای امنیت ملل‌متحد ارجاع کنند.

آنها تأکید کردند، برنامه موشک بالستیک (رژیم) ایران یک برنامه تهاجمی است و نه یک برنامه دفاعی؛ (این برنامه) تهدیدی واقعی برای امنیت ملی عربی به‌شمار می‌رود».

خبرگزاری کویت افزود: «(اعضای اتحادیة عرب) از نمایندگان کشورهای عربی خواستند که از ریاست شورای امنیت بخواهد، نقض قطعنامه ۲۲۱۶توسط (رژیم) ایران را به‌خاطر تأمین شبه‌نظامیان تروریست در یمن با سلاح و موشکهای بالستیک، روشن سازد».

عادل جبیر وزیر خارجه عربستان طی یک موضع‌گیری در حاشیة اجلاس اتحادیة عرب، رژیم آخوندی را نخستین حامی تروریسم در جهان دانست، و گفت: «عربستان و کشورهای منطقه، از زمان روی کار آمدن خمینی در سال ۱۹۷۹، از دخالتهای (رژیم) ایران بسیار رنج کشیده‌اند». این رژیم به سفارتها حمله کرده، دیپلماتها را ربوده و شبه‌نظامیان تروریست هم‌چون حوثی‌ها و حزب‌الله را به‌وجود آورده است.

عادل جبیر شلیک موشک بالستیک توسط عوامل رژیم به ریاض را یک اقدام تروریستی و تجاوزکارانه دانست و افزود، عربستان حق دارد در زمان مناسب به آن پاسخ بدهد و در برابر دخالتهای (رژیم) ایران در امور این کشور و بحرین و حمایت آن از تروریسم، بی‌عملی پیشه نخواهد کرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here