بیانیه بیش از ۵۰ رهبر بلند پایه مذهبی انگلستان، شامل ۴ اسقف‌اعظم و ۱۴ لرداسقف، در آستانة گردهمایی بزرگ مقاومت، حمایت از مقاومت و قیام مردم ایران برای تغییر

18
همبستگی با مجاهدین گردهمایی پاریس

خواست مردم ایران برای آزادی گوش فرا دهیم

خواستی که در گردهمایی ۳۰ ژوئن در پاریس

ارائه می‌شود

در آستانه گردهمایی بزرگ مقاومت در پاریس در ۹ تیر ماه (۳۰ ژوئن)، بیش از ۵۰ تن از رهبران مذهبی انگلستان، از جمله ۴ اسقف اعظم و ۱۴ لرد اسقف، بیانیه‌یی را که به ابتکار دکتر روان ویلیامز، اسقف اعظم پیشین کانتربری در محکومیت نقض فاحش حقوق بشر و نقض حقوق پیروان مذاهب مختلف توسط دیکتاتوری آخوندی صادر شده به امضا رساندند و حمایت و همبستگی خود را با خواست مردم ایران برای تغییر و استقرار آزادی اعلام کردند.

این بیانیه مورد حمایت اکثر رهبران بلندپایة مذهبی انگلستان، اسکاتلند و ولز قرار گرفته و توسط ۱۴ تن از لرد اسقف‌های انگلستان که بیش از دو سوم رهبران مذهبی در مجلس اعیان انگلستان را تشکیل می‌دهند، حمایت شده است. رهبران مذهبی که از این بیانیه حمایت کرده‌اند، هزاران کلیسا را در سراسر بریتانیا تحت پوشش قرار می‌دهند.

امضاکنندگان این بیانیه با اعلام حمایت خود از گردهمایی بزرگ مقاومت در ۳۰ ژوئن، خواهان آن شدند که روابط با حکومت آخوندی به توقف اعدام و سرکوب اقلیت‌های مذهبی مشروط شود.

امجاهدین -طلاعیه مطبوعاتی دفتر اسقف اعظم

اطلاعیه مطبوعاتی دفتر اسقف اعظم دکتر روان ویلیامز

رهبران مذهبی در سراسر بریتانیا شامل انگلستان، ولز و اسکاتلند

برای حسابرسی از رژیم ایران 

به‌خاطر نقض حقوق بشر فراخوان می‌دهند

بیش از ۵۰ رهبر مذهبی و اسقف به اسقف اعظم عالیجناب دکتر روان ویلیامز می‌پیوندند تا نقض فاحش حقوق بشر در ایران، به‌خصوص نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و درد و رنج آنها در ایران را محکوم کنند.

اسقف جان پریچارد اسقف پیشین آکسفورد از امضاکنندگان این بیانیه، گفت: «امروز ما یک ابتکار و بیانیه مهم از سوی دکتر روان ویلیامز را مورد حمایت قرار دادیم؛ (این بیانیه حمایت) بیش از ۵۰ تن از اسقف‌ها و رهبران مذهبی و هم‌چنین ۷۸ تن از رهبران کلیسا در ایالات متحده را (کسب کرده است). بیانیه سرکوب و درد و رنج مردم ایران و اقلیت‌های مذهبی، را برجسته می‌کند و به جامعة جهانی فراخوان می‌دهد که برای دفاع از حقوق آنها در مقابل سرکوب و تعقیب و آزار، دست به اقدام فوری بزند».

این بیانیه سوءاستفاده رژیم (ایران) از مذهب اسلام را برای اعمال یک حکومت مستبد دینی بر میلیون‌ها ایرانی نشان داده و خواستة مردم ایران را برای تغییر واقعی که در قیام سراسری (دی‌ماه ۹۶) به خوبی بارزشد، مورد توجه قرار می‌دهد.

بیانیه صادر شده توسط اسقف اعظم دکتر روان ویلیامز اسقف اعظم پیشین کانتربری توسط بسیاری از اسقف‌ها و رهبران مذهبی در انگلستان، ولز و اسکاتلند از جامعة جهانی می‌خواهد به فراخوان آزادی و حقوق بشر در ایران که در گردهمایی بزرگ بین‌المللی پاریس در ۳۰ ژوئن منعکس خواهد شد، توجه کند

به اسقف اعظم عالیجناب دکتر روان ویلیامز

اسقف دکتر جان پریچارد (گفت): «ما در بیانیه مان، از کشورها می‌خواهیم وضعیت وحشتناک حقوق بشر در ایران، به‌ویژه وضعیت دردناک اقلیت‌های مذهبی را در برقراری روابطشان با (رژیم) ایران مد نظر قرار بدهند. ما از همة آنها می‌خواهیم که به‌عنوان یک پیش‌شرط، بهبود روابطشان با (رژیم) ایران را به قطع سرکوب اقلیت‌ها و توقف اعدام در ایران مشروط کنند».

در بیانیه اسقف‌های انگلستان با اشاره به نمونه‌هایی از محکومیت بین‌المللی نقض حقوق پیروان مذاهب مختلف توسط رژیم آخوندی شامل موضع‌گیری دبیرکل ملل متحد و گزارش سالانة کمیسیون آمریکایی در مورد آزادی مذاهب در جهان، اضافه می‌کنند:

بر خلاف برداشت‌های افراط‌گرایان اسلامی، از جمله رژیم ایران، اسلام دینی است ابراهیمی که تساهل نسبت به طرفداران سایر مذاهب و هم‌زیستی مسالمت‌آمیز میان بشریت را از هر نژاد، جنسیت و اعتقادی ترویج می‌کند.

در قیام سراسری در ماه دسامبر و ژانویه که تمامیت رژیم را به لرزه در آورد، مردم ایران مخالفت خودشان را با رژیم مذهبی حاکم نشان دادند و خواهان تغییر دموکراتیک در کشورشان شدند.

در چنین شرایطی ما از کشورها می‌خواهیم که وضعیت وحشتناک حقوق بشر در ایران، به‌ویژه وضعیت دردناک اقلیت‌های مذهبی را در برقراری روابطشان با (رژیم) ایران مورد نظر قرار بدهند. ما از همة آنها می‌خواهیم که به‌عنوان یک پیش‌شرط، بهبود روابط‌شان با (رژیم) ایران را به قطع سرکوب اقلیت‌ها و توقف اعدام در ایران مشروط کنند.

زمان آن فرا رسیده که ما به خواست مردم ایران برای آزادی از جمله آزادی مذهب گوش فرا دهیم. این خواست در گردهمایی بزرگ بین‌المللی «آزادی ایران» که روز ۳۰ ژوئن در پاریس، برای گسترش آزادی و حقوق بشر در ایران با حضور شخصیت‌های مذهبی، سیاسی، و اجتماعی از سراسر جهان برپا می‌شود به نمایش گذاشته می‌شود.

اسقف جان پریچارد

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here