بیانیه بیش از ۱۰۰ تن از نمایندگان شورای اروپا از تمامی احزاب سیاسی

14
فراخوان به تشکیل هیأت حقیقت_یاب ملل متحد-min

فراخوان به تشکیل هیأت حقیقت‌یاب ملل متحد

برای تحقیق در مورد وضعیت زندان‌های ایران و زندانیان سیاسی

به‌ویژه دستگیرشدگان قیام و کسانی که تحت بازداشت کشته شده‌اند

اعتراضات در ایران

ما از سرکوب اعتراضات ضد حکومتی در ایران که از دسامبر ۲۰۱۷ آغاز شده، از جمله به‌خاطر گزارش‌هایی مبنی بر این‌که دست‌کم ۵۰ تن از تظاهرکنندگان کشته شده اند که تعدادی از آنها در بازداشت بوده‌اند و از دستگیری خودسرانه ۸۰۰۰ نفر به‌خاطر استفاده از حق دموکراتیک خود برای اعتراض مسالمت‌آمیز، عمیقاً نگرانیم. یک مقام قضایی (رژیم ایران) علناً خواستار اعدام تظاهرکنندگان به اتهام «محاربه» شده است.

وضعیت حقوق بشر بعد از اعتراضات اخیر وخیم‌تر شده است. (رژیم) ایران رکورددار بالاترین آمار اعدام به نسبت جمعیت در جهان است. باید به فرهنگ مصونیت از مجازات پایان داده شود.

ما استفاده از زور علیه معترضان بی‌دفاع را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط همة بازداشت‌شدگان هستیم.

ما از شورای اروپا و سایر سازمان‌های ذیربط می‌خواهیم، اقدامات عاجلی را برای آزادی بلادرنگ معترضان بازداشت‌شده و تعیین موقعیت نفراتی که مفقود شده‌اند، به‌عمل آورند.

ما از کمیسر عالی حقوق بشر می‌خواهیم یک هیأت حقیقت‌یاب برای تحقیق در مورد وضعیت زندان‌های ایران و زندانیان سیاسی، به‌ویژه آنهایی که در قیام اخیر دستگیر شده‌اند و آنهایی که در بازداشت کشته شده‌اند، تشکیل بدهد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here