سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

به‌عقب افتادن مجدد سازوکار پرداخت مالی اروپا و رژیم و آه و فغان حسرت به‌دلی در نظام 

0 26

سپاه پاسداران در خبرگزاری خود درباره نتایج اجلاس روز دوشنبه اتحادیه اروپا نوشت: در حالی که قرار بود سازوکار پرداخت مالی اروپا و جمهوری اسلامی روز دوشنبه رونمایی شود، اما این امر بار دیگر به تعویق افتاده و ابهامات تازه‌ای نیز در مورد این ساز و کار و مطرح شده و بر اساس گزارش‌های غیررسمی قرار است اروپا در بیانیه خود، به ابعاد دیگری در رابطه با نظام از جمله مذاکرات در مورد یمن و هم‌چنین برنامه موشکی نیز بپردازد.

سپاه پاسداران افزود: اظهارات هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، ابهامات جدیدی در مورد این ساز و کار ایجاد می‌کند. او گفت: هدف اتحادیه اروپا این است که این اطمینان حاصل شود که می‌توان تجارتی که توسط آمریکا تحریم نشده، حفظ شود و یک ابراز مناسب پرداخت بین‌المللی وجود داشته باشد تا در زمینه اقلام انسانی از جمله مواد غذایی و دارو مورد استفاده قرا گیرد.

خبرگزاری سپاه پاسداران با سرخوردگی نوشت: اظهارات هایکو ماس عملاٌ میزان اثرگذاری سازوکار مالی را با تردید جدی مواجه می‌کند چرا که اگر قرار اشد این کانال صرفاٌ در زمینه‌هایی مورد استفاده قرار گیرد که تحت تحریم آمریکا قرار ندارند، اساساٌ چه نیازی به چنین ساز و کاری وجود دارد؟ به نظر می‌رسد اروپا احتمالاٌ به دلیل فشارهای ایالات متحده، از وعده اولیه خود عقب‌نشینی کرده و قصد دارد ساز و کاری ایجاد کند که بیش از نتیجه عملی، وجهه‌ای نمادین دارد.

بررسی موضوع موشکی و دخالت‌های منطقه یی رژیم آخوندی همراه با بررسی سازوکار مالی اروپایی در اجلاس روز دوشنبه اتحادیه اروپا، بحران درونی حاکمیت و بن بست رژیم برای برون رفت را بارزتر کرده است.

تلویزیون شبکه سه خبر رژیم روز نهم بهمن با سوز و گداز گفت:

«بعد از چندین ماه تاخیر و تعلل اروپایی‌ها رسانه‌ها گفته بودند سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران موسوم به اس.پی.وی قرار است روز دوشنبه ثبت شود اما از نشست دیروز یکی از شوراهای اتحادیه اروپا هم خبری نشد.»

عراقچی معاون وزارت خارجه رژیم هم که برای چانه زنی به اروپا رفته بعد از ملاقات با وزیر خارجه اتریش مستاصلانه گفت:

«البته بیش از هشت ماه است که اروپایی‌ها قرار است اینکار را انجام بدهند و هشت ماه ما می‌فهمیم که اینکار مشکلات فنی و حقوقی زیادی دارد می‌فهمیم که آمریکا تهدید کرده که هرکسی با اس پی وی با این مکانیزم مالی اروپا کار بکند را تحریم خواهد کرد و می‌فهمیم که با ید به شکلی این طراحی بشه که به دور از فشارها و تحریم‌های آمریکا باشد هر کمپانی و هر شرکتی که با این کار می‌کند مورد تحریم واقع نشود اما به هرحال هشت ماه هم زمان زیادی است»

عراقچی در ملاقات با طرف حساب‌های خارجی هم عجز نظام را منتقل کرده است:

«معاون وزیر امور خارجه در دیدار مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که با توجه به شرایط کنونی منافع ایران در برجام دچار صدمات اساسی شده است»

دلواپسان نظام ولایت فقیه هم فرصت را غنمیت شمرده و تلاش کردند طوق شکست‌های نظام در برجام را به گردن باند رقیب بیندازند.

کیهان خامنه‌ای روز نهم بهمن نوشت: «SPV چک بی محل اروپا به جای چک برگشتی برجام است. دولتمردان می‌بایست به جای دلخوشی به چک بی محل اروپا در موضوع SPV و هراس افکنی و وعده و وعید دادن در موضوع FATF، از چک برگشتی برجام درس عبرت گرفته و رویکرد خسارت بار و منفعلانه «اجرای برجام به هر قیمت» را تغییر دهند». کیهان در ادامه سوزوگداز کرده است که:«قرار بر این شده است تا فرانسه میزبانی SPV را بر عهده بگیرد. این در حالی است که فرانسه سال‌هاست که میزبان مجاهدین است».

وطن امروز هم با عنوان:‌ «تحریم نقد در مقابل سازوکار نسیه!» از جمله نوشته است: «مقامات اروپایی نشان داده‌اند در راستای تامین منافع خود در نظام بین‌الملل، حاضر به هرگونه معامله‌ای(حتی معامله تاکتیکی) با کاخ سفید هستند. این موضوع خود را در ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی بخوبی نشان داد؛ جایی که تروئیکای اروپایی به‌رغم آگاهی نسبت به غیرحقوقی بودن اقدام خود مبنی بر «تغییر مفاد توافق هسته‌ای»، بر سر این موضوع با دولت «دونالد ترامپ» وارد معامله شد و حتی خواسته‌های چهارگانه ترامپ درباره گنجاندن «توان موشکی نظام در برجام، تحدید توان منطقه‌ای کشورمان، بازرسی نامحدود از اماکن نظامی و اعمال تحریم‌های فرازمانی در قبال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی» را پذیرفت».

تلویزیون حکومتی شبکه یک رژیم نیز سرخوردگی حکومت آخوندی از برجام اروپایی و در عین حال نیاز رژیم به برجام را برملا کرد:

«دوشنبه هم آمد و رفت و سازوکار مالی اروپا به نام اس.پی.وی که قرار بود در این روز ثبت شود به آینده موکول شد.

عراقچی: ظاهراٌ مراحل ثبتش اونطوری که به ما گفتند ممکنه که یه مقدار دیگه‌ای طول بکشه.

گزارشگر: اما صبر ملت ایران هم حدی دارد.

صالحی: من به خانم موگرینی توصیه کردم که در نظر داشته باشد که صبر مردم ما دارد به سر می‌ر سد.

گزارشگر تلویزیون حکومتی: هشت ماهی شده که مدام ایران تشویق به اجرای کامل تعهدات برجامی می‌کنند.

موگرینی: اجرای کامل برجام مبنای همکاری منطقه‌ای ما با ایران نیز هست.

گزارشگر: اما خودشان را ملزم به تضمین و برقراری روابط مالی و تعهدات برجامی نمی‌کنند. البته رئیس جمهور فرانسه قبلاٌ هم گفته بود که نمی‌خواهد به خاطر ایران به آمریکا پشت کند.

ماکرون: در این زمینه محدودیت‌هایی وجود دارد. ما قرار نیست بر سر ایران با آمریکا جنگ راهبردی و تجارت به راه بیندازیم.

گزارشگر: و این در حالیست که اتحادیه اروپا می‌داند که ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده…

اما از آن‌جا که اروپا مقابل آمریکا ریسک نمی‌کند،

ظریف: ریسک‌پذیری کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا حد قابل توجهی پایین بوده، نمی‌خواهد و یا نمی‌تواند به عنوان یکی از معماران برجام این بنا را حفظ کند…

کمال خرازی: با وجود این ما بایستی اتکامون به خودمون باشه در جهت منافع خودمون حرکت بکنیم و برجام رو حفظ بکنیم و در عین حال متکی به خودمان باشیم و امید آن‌چنانی نداشته باشیم که دیگران بخواهند خودشون رو به خطر بیندازند برای این که منافع ما را تأمین کنند.

عراقچی، معاون وزارت خارجه رژیم در دیدار یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ناامیدی از برجام اروپایی گفت: امیدوارم اتحادیه اروپا بتواند توازن از بین رفته بین تعهدات و مزایای ناشی از برجام را سریعتر بازگرداند، چرا که در غیر این صورت دلیلی برای تداوم اجرای تعهدات از سوی جمهوری اسلامی وجود نخواهد داشت.

وی با نگرانی از گزارش آتی آژانس گفت: آژانس باید استقبال خود را در برابر فشارهای برخی نیروهای مخرب بیرون حفظ کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.