بلومبرگ: رژیم ایران در سال ۲۰۰۳ در نظر داشت که در یک معاملة احتمالی با آمریکا, چند تن از اعضای القاعده را به آمریکا در ازای استرداد اعضای مجاهدین خلق (که درعراق بودند) تقدیم کند. ولی این پیشنهاد عملی نشد. 

71

بلومبرگ نیز در مورد انتشار اسناد مربوط به روابط رژیم آخوندی و القاعده می نویسد: ماه گذشته, دونالد ترامپ گفت که ”نیروهای نیابتی رژیم ایران“ به اعضای القاعده درگیر در بمبگذاری سفارتهای آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ آموزش ارائه دادند. او گفت که رژیم ایران میزبان اعضای عالیرتبة القاعده بعد از حملات یازده سپتامبر بود که پسر بن لادن را شامل می‌شد.

بلومبرگ به نقل از یک مقام دولت ترامپ نوشت: این اسناد نشان میدهد که رژیم ایران و القاعده با هم به توافق رسیده بودند که همدیگر را مورد هدف قرار ندهند. اسناد هم‌چنین حاکی از این است که بن لادن از خاک ایران بعنوان ”شریان اصلی“ القاعده برای انتقال پول, افراد و ارتباطات یاد می‌کرد. این در حالیست که دولت اوباما تلاش می‌کرد اختلاف میان رژیم ایران و القاعده برجسته کند و اسناد مربوط به همکاری آنها را محرمانه نگه دارد.

در ادامه گزارش بلومبرگ آمده است : رژیم ایران در سال ۲۰۰۳ در نظر داشت در یک معاملة احتمالی با آمریکا, چند تن از اعضای القاعده را به آمریکا در ازای استرداد اعضای مجاهدین خلق(که درعراق بودند) تقدیم کند. ولی این پیشنهاد هیچ وقت عملی نشد.

بلومبرگ افزود: مقامات دولت ترامپ گفته اند که علنی کردن این اسناد یک اولویت برای تیم جدید رئیس جمهور آمریکا بود. در روزها و هفته های آینده, تحلیلگران و کارشناسان خارجی, قادر خواهند بود تا گسترة همکاری بین رژیم ایران و القاعده را خودشان ملاحظه کنند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here