بزرگداشت شاعر بزرگ ملی احمد شاملو

217

مراسم بزرگداشت هفدهمین سالگرد خاموشی شاعر بزرگ ایران شادروان احمد شاملو بر سر مزارش در امام‌زاده طاهر با حمله و هجوم مأموران سرکوبگر نیروی انتظامی و مزدوران لباس‌شخصی خامنه‌ای به شرکت کنندگان، مواجه شد.

دست کم سه تن از شهروندان حاضر در محل توسط مأموران سرکوبگر نیروی انتظامی دستگیر شدند.

بنا‌ به این گزارش مأموران نیروهای انتظامی و مزدوران لباس‌شخصی که به‌طور گسترده در محل حضور داشتند محدود افرادی را که موفق شده بودند به‌نحوی خود را بر سر مزار احمد شاملو برسانند از امام‌زاده بیرون کردند.

شاعر بزرگ ملی احمد شاملو

به یاد شاعر بزرگ ملی احمد شاملو

شاملو در ۲۱آذر ۱۳۰۴در تهران و در یک خانواده متوسط متولد شد. به‌خاطر فعالیتهایش علیه دیکتاتوری، یک‌بار در نوجوانی در سال ۱۳۲۱ در دوران رضاخان و بار دوم در سال ۱۳۳۳ توسط حکومت کودتای محمدرضا شاه دستگیر شد.

در دوران حاکمیت آخوندها هم با اذیت و آزار و مانع‌تراشی در کار مواجه بود.

شاعر بزرگ ملی احمد شاملو

شاملو: دهانت را می‌بویند مبادا که گفته باشی دوستت می‌دارم، دلت را می‌بویند، روزگار غریبی است نازنین.. و عشق را کنار تیرک راهبند تازیانه می‌زنند…

در فعالیتهای ادبی، شاملو سردبیری مجله‌های‌مختلف از جمله: سخن‌نو، خواندنی‌ها، بامشاد، آشنا، کتاب جمعه، اطلاعات ماهانه، کتاب‌هفته، مجله فردوسی، سخن‌روز، هفته‌نامه خوشه، و ایرانشهر… را برعهده داشت.

از او همچنین دهها اثر به‌یادماندنی ترجمه شامل رمان، قصه و شعر از بزرگان جهان به‌جا مانده است.

شاملو در زمینه تحقیق نیز سرآمد بسیاری است.

مجموعه قطعنامه، آیدا در آینه، آیدا: درخت و خنجر و خاطره، لحظه‌ها و همیشه، ققنوس در باران، مرثیه‌های خاک، شکفتن در مه، ابراهیم در آتش، درها و دیوار بزرگ چین، از هوا و آینه‌ها، دشنه در دیس، بی‌قراریهای ماهان و در آستانه و. برخی دیگر.. از آثار بیاد ماندنی اوست.

شاملو این شگفت‌ترین پدیدة ‌شعری تاریخ معاصر ایران، در ادبیات کودکان نیز آثار به‌یادمانده و بی‌همتایی خلق کرد که با صدای گرم خودش بر روی نوار صوتی ضبط شده است. احمد شاملو در نمایشنامه‌ نویسی، فیلمنامه‌ نویسی نیز از خود آثاری به‌جا گذاشته است.

آثار شاملو بیش از هر سخن دیگری نظرگاه و بینش انسانی و آزاد‌منشی او را بازتاب می‌دهد. او در برابر دو دیکتاتور سازش‌ناپذیر بود. اما فراتر از همه چیره‌دستیها و نبوغ ادبی او اشعار زیبایش در وصف شهیدان راه آزادی از حنیف‌نژاد و مهدی رضایی تا وارطان وزیبرم و دیگر مبارزان، او را در ذهن و ضمیر همه آزادیخواهان ایران زنده نگاه داشته است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here