بحران در رژیم آخوندی برسر تن دادن به اف ای تی اف

3
ادامه بحران در رژیم اخوندی- ابتکار

در ادامه بحران رژیم آخوندی بر سر تن دادن به اف ای تی اف و رد شدن لایحه سی.اف.تی توسط شورای نگهبان، ظریف وزیر خارجه رژیم رد کردن سی اف تی را خودکشی نظام دانسته و گفته است، نباید از ترس این که سپاه پاسداران و بسیج با تصویب لوایح مربوط به اف.ای.تی.اف مورد تهدید قرار می‌گیرند، خودکشی کرد.

درهمین حال کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ارتجاع اعلام کرد: «براساس فرضیه ما CFT غیرقابل اصلاح است».

جواد ظریف، وزیر خارجه رژیم در یک مصاحبه رادیویی در مورد لوایح اف.ای.تی.اف گفت: موضع ما در مورد اف.ای.تی.اف روشن است. جمهوری اسلامی باید بتواند با بانک‌ها تعامل داشته باشد و ما در این زمینه نباید خود را تحریم کنیم. صدها ساعت کار کارشناسی در آنها صورت گرفته است.

وزیر خارجه رژیم در مورد این که بسیج و سپاه پاسداران از سوی آمریکا به عنوان گروه تروریستی شناخته شده‌اند و پیوستن به اف.ای.تی.اف به معنای تحریم آنهاست، گفت: این موضوع ربط به سیستم اف.ای.تی.اف ندارد. کل نظام را آمریکایی‌ها تحریم کرده‌اند. ما می‌گوییم از ترس مرگ نباید خودکشی کرد.

از سوی دیگر، کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان رژیم روز شنبه گفت: بر اساس فرضیه این شورا، سی.اف.تی، غیرقابل اصلاح است»

روزنامه حکومتی ابتکار در این‌باره نوشت: کدخدایی آب پاکی روی دست خبرنگاران ریخت و حتی در اقدامی بی‌سابقه نسبت به احتمال رفع نشدن ایرادات شورای نگهبان در مجلس نسبت به سی.اف.تی اظهار نظر کرد و گفت: فرض ما این است که لایحه غیرقابل اصلاح است و با این فرض، گفته شده خلاف منافع (نظام) است و اگر این ایرادات رفع شود، این مساله هم مبنایی حل می‌شود.

رحیمی، عضو کمیسیون امنیت مجلس رژیم در واکنش به اظهارات کدخدایی گفت: «اینکه سخنگوی شورای نگهبان گفته است اصلاح آن لایحه در مجلس وجود ندارد! به کاربردن این عبارت یک اتفاق کم نظیری است و تا کنون سابقه نداشته است که شورای نگهبان نسبت به مجلس و درباره یک لایحه یا کنوانسیون بین المللی اینگونه اظهارنظر کند. این سخنان این شائبه را ایجاد می‌کند که نگاه غالب شورای نگهبان نگاه رد کردن لایحه بوده است و با این نگاه آن را به مجلس فرستاده است.

در همین حال، موافقان تصویب سی.اف.تی از هر دو باند رژیم با قطع امید از شورای نگهبان، به مجمع تشخیص مصلحت نظام چشم دوخته‌اند.

جمالی نوبندگانی، عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: تایید این موضوع در شورای نگهبان امکان ندارد ولی مجمع تشخیص به دلیل حضور روسای سه قوه، روسای برخی کمیسیون‌های مربوطه یعنی قضایی و امنیت ملی و یکسری افراد حقیقی فضا متفاوت‌تر از شورای نگهبان است. در آنجا مصالح نظام را مدنظر قرار می‌دهند… برخی اعضای موافق CFT در مجمع از جمله آقایان توکلی و باهنر وغیره با اشاره به یکسری شروط اظهارامیدواری کرده‌اند که برخی ایرادات را بتوانند در راستای منافع (نظام) رفع کنند

حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت مجلس رژیم درباره اظهارنظر کدخدایی گفت: کدخدایی گفته بود شورای نگهبان برای رفع این ایرادها به مجلس کمک می‌کند، ولی این کار را نکرد و مصوبه مجلس را رد کرد و در فضایی واضح‌تر اعلام کرده است که غیر قابل اصلاح است.»

پیش از این فلاحت پیشه گفته بود: «شورای نگهبان بندی را آورده که از نظر ما به معنای رد لایحه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم است.»

روزنامه حکومتی ابتکار با هشدار نسبت به عواقب رد سی.اف.تی نوشت: با توجه به رد (سی.اف.تی در شورای نگهبان) و تاکید به غیرقابل رفع شدن ایرادات در مجلس، باید دید که تا چه اندازه امکان تصویب آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد. چرا که در صورت عدم تصویب آن و نپیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی و نپذیرفتن لوایح ۴ گانه اقدامات ویژه مالی، حتی کشورهای دوست از جمله روسیه و چین هم نمی‌توانند از ایران حمایت کنند و مبادلات مالی با ما داشته باشند و این در شرایط تحریم یعنی تشدید تحریم و خودتحریمی است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here