ایران: شدت یافتن سرکوب زندانیان سیاسی، فراخوان به تشکیل هیأت حقیقت‌یاب بین‌المللی

113
کردستان

shora

مقاومت ایران عموم مراجع بین‌المللی حقوق‌بشر به‌ویژه کمیسر عالی حقوق‌بشر و گزارشگر ویژه وضعیت حقوق‌بشر در ایران و گزارشگران دستگیریهای خودسرانه و حق حیات را به اقدامی فوری و مؤثر برای نجات زندانیان سیاسی فرامی‌خواند و خواستار تشکیل یک هیأت حقیقت‌یاب برای رسیدگی به وضعیت اسفبار زندانیان سیاسی است.

آقای محمد نظری ۴۶ساله، از زندانیان سیاسی کرد در بند ۴زندان گوهردشت کرج که بر اثر نزدیک به سه ماه اعتصاب‌غذا ۲۵کیلو از وزن خود را از دست داده در شرایط بسیار وخیمی به‌سر می‌برد. وی ۲۴سال است در زندان به‌سر می‌برد. بازجوی جنایتکارش به او گفته است: «اگر بمیری یکی دو روز درباره تو حرف می‌زنند و تمام می‌شود».

زندانی سیاسی سهیل عربی وبلاگر و عکاس ۳۲ساله که به‌دنبال انتقالش به بند زندانیان سیاسی به‌تازگی به اعتصاب‌غذای ۵۲روزه خود پایان داده بود، بار دیگر از روز چهارشنبه ۲۶مهر دست به اعتصاب‌غذا زده است. او به‌دنبال یورش دژخیمان به بند ۳۵۰ زندان اوین بار دیگر به بند هشت که یکی از بدترین بندهای زندان اوین و محل نگهداری مجرمان عادی است منتقل شده است. او در این بند حتی محلی برای استراحت ندارد و در راهرو بند مستقر است.

دژخیمان زندان مرکزی اردبیل نیز فشار بر زندانی سیاسی ماهر کعبی دانشجوی ۲۵ساله از هموطنان عرب را افزایش داده‌اند. دژخیمان رژیم به‌خاطر اعتصاب‌غذای او، اعمال فشار بر خانواده‌اش را شدت بخشیده‌اند. زندان مرکزی اردبیل به‌خاطر شرایط وخامت بارش از تبعیدگاههای زندانیان سیاسی است.

در روز ۲۵مهر نیز پنج زندانی سیاسی کرد در بند یک روان‌درمانی زندان مرکزی ارومیه توسط شکنجه‌گران و جانیان باندهای مافیایی وابسته به کارگزاران رژیم در زندان، مورد ضرب ‌و شتم قرار گرفتند و دو تن از آنها به سلولهای انفرادی منتقل‌ شدند.

پیش از این، رسول حردانی، زندانی سیاسی ۳۶ساله که برای تنبیه به سالن ۱۰بند ۳۰زندان گوهردشت که محل نگهداری مجرمان عادی است منتقل شده از سوی آدمکشان اجیرشده توسط مقامات رژیم در زندان، به‌شدت مورد ضرب ‌و شتم قرار گرفته و مصدوم شده است. وی متعاقباً به قرنطینه این زندان منتقل شد. رسول حردانی که از ۱۸سالگی همراه با برادرش در زندان به‌سر می‌برد، به‌رغم بیماری از دسترسی به مراقبت پزشکی مورد نیاز خود محروم است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

اول آبان ۱۳۹۶ (۲۳اکتبر ۲۰۱۷)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here