ایران – اطلاعیه: تشدید سرکوب کولبران زحمتکش در نقاط مرزی

104

فراخوان به مردم برای یاری کولبران و به مجامع بین‌المللی برای محکومیت اقدامات سرکوبگرانه

در شامگاه ۸مردادماه، نیروهای سرکوبگر گروهی از کولبران زحمتکش را در اطراف روستای ‘دوله‌بی’ سردشت هدف تیراندازی قرار دادند که در نتیجه یک کولبر به نام’آزاد مینه عبدولی به‌شدت زخمی شد.

در روز ۷مردادماه گروهی از کاسبکاران خرده پا در بانه که با کولبری و فروش جنس روزگار می‌گذرانند، مورد تهاجم نیروی سرکوبگر انتظامی قرار گرفتند. یک کاسبکار جان‌باخت و دو تن دیگر به‌شدت زخمی شدند.

قبل از این نیز در ۴تیرماه یک کولبر از اهالی سردشت به نام کریم محمد امین‌زاده در اثر شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر جان باخت و یک کولبر دیگر به نام محمد احمدیان به‌شدت زخمی شد.

در روز ۸تیرماه دو کولبر اهل شهرهای سردشت و پیرانشهر در پی شلیک مستقیم مزدوران و انفجار مین به‌شدت زخمی شدند.

بنا بر گزارشها بیش از ٦٨هزار کولبر در استانهای مرزی کار می‌کنند که ١٦تا ١٨هزار نفر از آنها در پیرانشهر و سردشت هستند.

سرکوب و به رگبار بستن کولبران که به‌خاطر بیکاری و برای رفع گرسنگی و تأمین حداقلهای زندگی خود و خانواده‌هایشان تن به این کار دشوار می‌دهند، در حالی صورت می‌گیرد که بنا بر اذعان حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو مجلس رژیم حجم معاملات قاچاق ۲۵میلیارد دلار، یعنی سه برابر بودجه عمرانی کشور است. به گفته وی قاچاق کالا و ارز باعث بیکاری ۸۰۰هزار نفر شده است (رسانه‌های حکومتی-۳۰خرداد ۹۵). معاملات کلانی که سرنخ آن دست خامنه‌ای و سپاه پاسداران و دیگر دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی تحت‌امر او است.

مقاومت ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی در لندن در ۱۷اسفند ۹۵اطلاعات ۹۰اسکله یعنی حدود ۴۵درصد اسکله‌های کل کشور را که برای قاچاق های کلان مورد استفاده قرار می‌گیرد، فاش کرد. این اسکله‌ها به‌طور عمده در اختیار س‍پاه پاسداران قرار دارد.

مقاومت ایران عموم مردم به‌ویژه جوانان مناطق مرزی را به یاری کولبران زحمتکش و حمایت و همبستگی با خانواده قربانیان فرامی‌خواند و از مجامع بین‌المللی مدافع حقوق کارگران و زحمتکشان خواستار محکومیت قاطع رژیم آخوندی به‌خاطر جنایاتش در حق زحمتکشان ایرانی است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۲مردادماه ۹۶ (۳اوت ۲۰۱۷)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here