انتقال ریاست جمهوری فرانسه از پرزیدنت فرانسوا اولاند به پرزیدنت امانوئل ماكرون

258

روز يكشنبه، مراسم انتقال قدرت در فرانسه و تحویل رسمی رياست‌جمهوری، در كاخ اليزه با حضور پرزيدنت فرانسوا اول‌اند و رئيس‌جمهور منتخب امانوئل ماكرون برگزار شد.

در شروع اين مراسم، پس از ورود ماكرون به كاخ اليزه و استقبال فرانسوا اولاند، از او، پرزيدنت اول‌اند به‌مدت حدود یک ساعت با رئيس‌جمهور جدید فرانسه ديدار و گفتگو كرد.

سپس پرزیدنت فرانسوا اولاند در حالی که رئيس جمهور منتخب او را تا آخرین لحظات بدرقه می‌کرد و گارد احترام مارش ویژه مراسم را می‌نواخت، کاخ الیزه را ترک کرد. 

پس از آن مراسم تحليف رئيس‌جمهور جديد شروع شد. در اين مراسم لوران فابيوس رئيس شورای قانون اساسي فرانسه با اعلام نتايج رسمي انتخابات، پيروزی ماكرون را تبريك گفت و اعلام كرد كه او با بیش از ۲۰ ميليون و ۷۴۳ هزار رأی مردم فرانسه، هشتمين رئيس‌جمهور در جمهوری پنجم فرانسه خواهد بود. 

امانوئل ماكرون ۳۹ ساله جوان‌ترين رئيس‌جمهور تاريخ فرانسه است.

ماكرون بعد از انتقال رسمي قدرت، در اولين سخنراني خود به‌عنوان رئيس‌جمهور فرانسه، ضمن تجليل از نقش فرانسوا اولاند در دوران رياست‌جمهوریاش، گفت: «(او)… با توافق پاريس درباره وضعيت آب و هوا و با حفاظت از فرانسویها در دنيايی كه تروريسم آن‌را هدف قرار داده، نقش پيشرو را ايفا كرد».

ماكرون در سخنراني خود، گفت: «امروز زمان آن است كه فرانسه خود را به نيازمندیهای دوران ارتقا بدهد… مأموريت فرانسه در جهان برجسته است. ما همة مسئوليت‌هايمان را برعهده خواهيم گرفت تا به چالش‌های بزرگ معاصر… پاسخ بدهيم. هم به بحران مهاجرت، هم به چالش آب و هوا، هم به سوء استفاده از قدرت، هم به افراط‌های سرمايه‌داری جهانی و هم به تروريسم».

وي افزود: «فرانسه همواره تضمين خواهد كرد كه پشتيبان آزادی و حقوق بشر باشد، اما هميشه حامي ساختن صلح در طول زمان خواهد بود. ما نقش عظيمي داريم: بايد افراط‌های روند جهانی را تصحيح كنيم… ما به اروپايي مؤثرتر، دموكراتيك‌تر و سياسی تر نياز خواهيم داشت».

مراسم با سرود ملي فرانسه (مارسيز)، سان دیدن پرزیدنت امانوئل ماکرون از گارد ریاست جمهوری همراه با شليك سنتی ۲۱ گلولة توپ در میدان تاریخی انوليد ادامه يافت.

بعد از مراسم تحليف و ادای سوگند ریاست جمهوری، امانوئل ماكرون با حضور در خيابان شانز اليزه پاريس، در برابر «طاق پيروزی»، مشعلی را بر مزار سرباز گمنام روشن كرد و در آنجا گل‌گذاری كرد.

فرانسوا اول‌اند پس از ترک كاخ اليزه ، مستقیماً به مقر حزب سوسياليست فرانسه، که سال‌ها آن را رهبری کرده بود، رفت و در آنجا به سخنرانی پرداخت.

وی گفت: «من ریاست‌جمهوری فرانسه را در حالی ترك میكنم كه كشور وضعيتی بسا بهتر دارد».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here