انتقاد مجدد دونالد ترامپ از امتیازهای ناموجه اوباما به رژیم آخوندی درجریان توافق برجام

17

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با تلویزیون فاکس‌نیوز بار دیگر امتیازهای ناموجه اوباما به رژیم آخوندی در جریان توافق اتمی را مورد انتقاد قرار داد و دربارة دیدارهایش با رئیس‌جمهور فرانسه، گفت:« او موضع من‌را در قبال (رژیم) ایران درک می‌کند. (این رژیم) یک مشکل واقعی است».

رئیس‌جمهور آمریکا گفت:

«به‌نظرم او (ماکرون)، من این را از زاویة دید خودم می‌گویم، به‌نظرم او اکنون به (رژیم) ایران به‌نحوی بسیار متفاوت نسبت به قبل از حضورش در کاخ سفید می‌نگرد و به‌نظرم این مهم است. او موضع من‌را در قبال (رژیم) ایران درک می‌کند. (رژیم) ایران یک مشکل واقعی برای این کشور است؛ رئیس‌جمهور یک توافق وحشتناک انجام داد، منظورم از رئیس‌جمهور، دولت قبلی است که یک توافق وحشتناک انجام داد؛ ۱۵۰ میلیارد دلار و ۱٫۸ میلیارد دلار پول نقد (به آنها) داد؛ پول نقد واقعی که در بشکه و بسته‌هایی با هواپیما حمل و نقل شد. غیر قابل تصور است، ۱٫۸ میلیارد دلار. آنها (در پاسخ) فقط می‌گویند: «مرگ بر آمریکا، مرگ بر آمریکا»؛ البته دیگر خیلی این شعار را نمی‌دهند؛ برای او (اوباما) این شعار را می‌دادند، برای من نمی‌دهند. به‌تازگی ندیده‌ایم که کشتی‌های کوچکشان در اطراف کشتی‌های ما در اقیانوس بچرخند، چون می‌دانند اگر این کار را بکنند، خیلی آنجا باقی نخواهند ماند.»

امانوئل ماکرون هم روز پنجشنبه به سفر سه روزه خود به آمریکا و گفتگوهایش با رئیس جمهور این کشور پایان داد و به فرانسه بازگشت. 

رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه در مقابل اجلاس مشترک سنا و مجلس نمایندگان در کنگره آمریکا سخنرانی کرد.

ماکرون قبل از ترک آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در باره ارزیابی خود از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا در باره برجام و تحریم‌ها در روز ۲۲اردیبهشت و نتیجه مذاکرات خود گفت:

«نمی‌دانم پرزیدنت ترامپ روز ۱۲ می چه تصمیمی خواهد گرفت و بعد از آن روندی را به دنبال خواهد داشت. ولی می‌خواستم بتوانیم بر روی یک برنامة مثبت اقدام کنیم؛ به این معنی که از یک طرف برجام، فرانسه و کشورهای اروپایی از توافق بر سر اتمی (رژیم) ایران دفاع خواهند کرد. از طرف دیگر ما باید اقدام کنیم، کاری که من از همان زمان اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در سپتامبر گذشته در نیویورک انجام دادم، (چون) این توافق ما را قادر نمی‌سازد که به تمامیت مشکل (رژیم) ایران و مسائلی که باید در منطقه به آن بپردازیم پاسخ بدهیم…

…لذا نمی‌دانم تصمیم آمریکا چه خواهد بود. ولی تحلیل منطقی مجموعة موضع‌گیری‌های پرزیدنت ترامپ من را به این فکر وا نمی‌دارد که او هر کاری را برای حفظ برجام انجام خواهد داد. مطمئن نیستم که این یک «خبر فوری» باشد؛ این تحلیلی است که در میان می‌گذارم و بسیاری از شما تقریباً از اظهارات پرزیدنت ترامپ در دفتر کاخ سفید شوکه شدید که البته من‌را متعجب نکرد، باید در این رابطه منطقی بود، اگر که شما همان چیزهایی را که من شنیدم شنیده باشید، به همان نتایج می‌رسید. لذا تعهد من، اقدام من این نیست که تلاش کنم پرزیدنت ترامپ تعهدات کارزار (انتخاباتی) خود و مواردی را که هر روز تکرار می‌کند، تغییر بدهد. من نه سیسیفوس و نه زاخر-مازوخ نیستم؛ من اعتقاد دارم که اقدام ما، تلاش برای یافتن یک مسیر مؤثر برای ساختن این چندجانبه‌گرایی قدرت‌مند است. لذا وظیفة من اول خواهش کردن و نشان‌دادن این است که این توافق معنا و مفهومی دارد و به بخشی از فعالیت‌های کنونی (رژیم) ایران چارچوب می‌دهد، بار دیگر این‌را یادآوری کردم، شما موضع من‌را می‌دانید و یادآوری کردم که در این رابطه اختلاف نظر داریم؛ اما (وظیفه‌ام) هم‌زمان ساختن یک چارچوب دیپلماتیک است که ما را قادر خواهد کرد، تصمیم پرزیدنت ترامپ دربارة برجام هر چه باشد، بتوانیم به‌نحوی مؤثر اقدام کنیم. و به‌نظرم مسئولیت ما این است؛ نمی‌شود همة جهان به یک موضع‌گیری دلبسته باشند یا در نظر بگیرند که در یک خلاء خواهیم افتاد، اگر ایالات متحده تصمیم به خروج از برجام بگیرد. لذا چیزی که ما ساخته‌ایم و روی آن یک توافق اصولی کرده‌ایم این است که بگوییم: ما مشترکاً موافقیم (و این برای من جدید است) بر روی این توافق جامع کلی، با ۴ ستونی که در سخنرانی اولیه‌ام ذکر کردم و این جدید است.»

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here