امضای فرمان اجرایی اعمال تحریم‌ها علیه رژیم آخوندی، توسط رئیس‌جمهور امریکا

6

روز دوشنبه رئیس‌جمهور آمریکا فرمان اجرایی اعمال مجدد تحریم‌ها علیه رژیم آخوندی را امضاء کرد.

دونالد ترامپ در این فرمان اجرایی که توسط سایت رسمی کاخ سفید منتشر شد، با تأکید بر تصمیم خود در هشتم ماه می برای خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها، گفت: برای پیشبرد حداکثر فشار مالی بر رژیم ایران و پیگیری یک راه حل جامع و بادوام برای مجموعه کاملی از تهدیدات (این رژیم)، از جمله تکثیر و توسعه موشکی و سایر توانمندی‌های تسلیحات نامتقارن و متعارف، تجاوزهای منطقه‌یی آن و حمایت (این رژیم) از تروریسم و هم‌چنین فعالیت‌های شرورانه سپاه پاسداران و عواملش، این فرمان اجرایی را صادر می‌کنم».

رئیس‌جمهور آمریکا مجموعة اقداماتی را که به‌دنبال اعمال مجدد تحریم‌ها علیه رژیم به اجرا گذاشته خواهد شد تشریح کرده و در پایان می‌نویسد: «این فرمان، از ساعت ۱۲ و یک دقیقه به وقت (واشینگتن) در روز ۷ اوت ۲۰۱۸، اجرایی خواهد شد».

ترامپ هم‌چنین طی نامه‌یی به رؤسای مجلس نمایندگان و سنای آمریکا تصمیم خود را اعلام کرده است.

کاخ سفید روز دوشنبه اعلام کرد: دونالد ترامپ تحریم‌هایی را که تحت توافق وحشتناک (اتمی با رژیم) ایران رفع شده بود، مجدداً اعمال می‌کند.

پرزیدنت دونالد ترامپ (گفت:) «سیاست ما بر پایه یک ارزیابی روشنبینانه پیرامون دیکتاتوری (حاکم بر) ایران، حمایت آن از تروریسم و استمرار تجاوزاتش در خاورمیانه و سراسر جهان بنا شده است».

کاخ سفید می‌افزاید: «برای تضمین اعمال کامل (تحریم‌ها)، پرزیدنت ترامپ به ایستادن علیه تجاوزگری رژیم ایران ادامه خواهد داد و ایالات متحده به‌طور کامل اعمال مجدد تحریم‌ها را به اجرا خواهد گذاشت… دولت ترامپ قصد دارد به طور کامل تحریم‌ها را علیه (رژیم) ایران اعمال کند و کسانی که فعالیت‌هایشان با (رژیم) ایران را کاهش ندهند، در معرض عواقب شدیدی قرار می‌گیرند».

روز دوشنبه مقام‌های ارشد دولت آمریکا در یک کنفرانس خبری درباره شروع رسمی اعمال مجدد دور اول تحریم‌ها، رژیم آخوندی را اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان توصیف و اعلام کردند که هدف ایالات متحده، رساندن صادرات نفت رژیم به صفر است و تاکنون بیش از ۱۰۰ شرکت خارجی، قصد خود را برای خروج از بازار ایران اعلام کرده‌اند.

وال استریت ژورنال گزارش داد: «یک مقام ارشد دولت (آمریکا) گفت: «ما مصممیم که دسترسی این رژیم را به منابعی که آنها به‌طور سیستماتیک برای تأمین مالی تروریسم و توسعة تسلیحاتی و تهدید صلح و امنیت منطقه استفاده کرده‌اند، قطع کنیم… اقدامات ما هم‌چنان توانایی (رژیم) ایران را که بزرگ‌ترین حکومت حامی تروریسم است برای کسب منابع مالی به‌منظور ادامة تأمین مالی مجموعة گستردة رفتار شرورانه‌اش، به‌شدت محدود خواهد ماند».

ویکلی استانداردبه نقل از یک مقام ارشد آمریکایی دربارة تحریم‌ها، نوشت: «ما بسیار مصممیم که از این اختیارات استفاده کنیم… ما از آنها به‌نحوی تهاجمی استفاده خواهیم کرد».

هیل مجلة کنگره آمریکا به نقل از مقام‌های ارشد آمریکایی، می‌نویسد: «اتحادیه اروپا وضعیت ایران را «عمیقاً درک می‌کند» و می‌داند که تجارت (در آنجا) می‌تواند به معنی تجارت با سپاه پاسداران یا نیروی قدس باشد».

به گزارش واشینگتن‌پست، یک مقام آمریکایی، گفت: «سرمایه‌گذاران خارجی در ایران، هرگز نمی‌دانند که آیا در حال تسهیل تجارت هستند یا تروریسم؟».

بر اساس سند منتشر شده توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا دربارة بازگشت تحریم‌ها علیه رژیم آخوندی که روز ۲۷ ژوئن به‌روز شده‌اند، تحریم‌هایی که در مرحلة اول به اجرا گذاشته خواهند شد، عبارتند از:

– تحریم خرید و یا کسب اسکناس‌های دلار آمریکایی توسط حکومت ایران.

– تحریم بر تجارت طلا و فلزات گرانبها علیه (رژیم) ایران.

– تحریم بر روی فروش، عرضه و یا انتقال مستقیم یا غیر مستقیم گرافیت و فلزات خام یا نیمه‌تمام هم‌چون آلومینیوم، فولاد، ذغال و نرم‌افزار فرایندهای صنعتی به و از ایران.

– تحریم معاملات قابل توجه مربوط به خرید یا فروش ریال… یا وجوه یا حساب‌های قابل توجهی که در خارج از ایران بر پایة ریال حفظ می‌شوند.

– تحریم مربوط به خرید، اشتراک یا تسهیل بدهی (رژیم) ایران.

– و تحریم بخش خودروسازی (رژیم) ایران.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here