امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با فاکس نیوز بر مقابله با نفوذ رژیم آخوندی و جلوگیری از رشد مجدد تروریسم در سوریه تأکید کرد

26

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه در آستانه سفر به آمریکا، طی مصاحبه‌یی با تلویزیون فاکس‌نیوز بر لزوم استمرار حضور نیروهای فرانسه، آمریکا و کشورهای منطقه در سوریه برای مقابله با نفوذ رژیم آخوندی و جلوگیری از رشد مجدد تروریسم در این کشور تأکید کرد و گفت:

امانوئل ماکرون: ما باید سوریه جدید را بعد از (جنگ) بسازیم و به همین دلیل اعتقاد دارم نقش ایالات متحده بسیار مهم است؛ چرا؟ به صراحت تمام می‌گویم: روزی که ما جنگ علیه داعش را به پایان ببریم، اگر خارج بشویم، آن هم به‌طور قطعی و کامل، حتی از زاویة سیاسی، میدان را برای رژیم ایران، بشار اسد و افراد او رها خواهیم کرد؛ و آنها جنگ جدیدی را آماده خواهند کرد و تروریست‌های جدیدی را تغذیه خواهند کرد. لذا نکتة من این است که بگویم: حتی بعد از جنگ علیه داعش، ایالات متحده، فرانسه و متحدان ما، همة کشورهای منطقه، حتی روسیه و ترکیه یک نقش بسیار مهم برای برقراری سوریه جدید خواهند داشت و برای تضمین این‌که مردم سوریه بر سر آینده (خود) تصمیم بگیرند.

امانوئل ماکرون درباره لزوم تکمیل نواقص برجام وحفظ آن همراه با مقابله با برنامة موشکی و مداخلات رژیم در منطقه، گفت:

امانوئل ماکرون: آیا این توافق عالی است؟ آیا برجام یک امر عالی در روابط ما با (رژیم) ایران است؟ خیر! ولی برای اتمی، چه گزینة بهتری دارید؟ من آن‌را نمی‌بینم. طرح دیگر یا طرح جایگزین شما چیست؟ من طرح جایگزینی برای اتمی علیه (رژیم) ایران ندارم. این موضوعی است که دربارة آن بحث خواهیم کرد، ولی به این دلیل است که می‌خواهم بگویم بر سر اتمی، بگذارید این چارچوب را حفظ کنیم، چون بهتر از یک نوع شرایط مشابه کرة شمالی است. دوم: من نسبت از وضعیت در ارتباط با (رژیم) ایران راضی نیستم. می‌خواهم با موشک‌های بالستیک مقابله کنم، می‌خواهم نفوذشان را در منطقه مهار کنم. لذا نکتة من این است که بگویم: الآن از برجام خارج نشوید، تا وقتی گزینة بهتری برای اتمی ندارید و بیایید آن‌را تکمیل کنیم با (موضوع) موشک‌های بالستیک و مهار (نفوذ) منطقه‌یی.

یک مقام ارشد دولت آمریکا دربارة سفر امانوئل ماکرون به واشینگتن گفت: رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه… دربارة برنامة اتمی (رژیم) ایران و هم‌چنین مجموعة گسترده و وسیع اقدامات بی‌ثبات‌کنندة (رژیم) ایران در سراسر خاورمیانه بحث و گفتگو خواهند کرد.

این مقام آمریکایی طی یک کنفرانس خبری در تورنتو که هم‌زمان با اجلاس وزرای خارجة هفت کشور بزرگ صنعتی جهان برگزار شد، دربارة حملة مشترک آمریکا، فرانسه و انگلستان به دیکتاتور سوریه نیز، تأکید کرد: «حملة روز ۱۳ آوریل اقدامی یک‌باره نبود؛ بلکه بخشی از کارزار ادامه‌دار متحدان برای برقراری مجدد ممانعت از استفادة تسلیحات شیمیایی بود و این در صورت لزوم، به‌کارگیری اقدامات نظامی را در بر می‌گیرد».

سناتور باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در مصاحبه با ای.بی.سی. نیوز بار دیگر تأکید کرد که اگر تا ضرب‌الاجل ۲۲ اردیبهشت، تغییری در ارتباط با توافق اتمی صورت نگیرد، رئیس‌جمهور آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

سناتور کورکر، گفت: «اگر هیچ چیزی در رابطه با سه کشور اروپایی که با آنها تعامل می‌کنیم بر سر یک چارچوبٍ (توافق) تغییر نکند، به‌نظرم (دونالد ترامپ) روز ۲۲ اردیبهشت از توافق (اتمی) خارج خواهد شد. فکر می‌کنم هیچ‌گونه ابهامی در این رابطه وجود ندارد. مرکل و ماکرون (به واشینگتن) می‌آیند و شاید در این میان تغییراتی صورت گیرد».

در همین حال سناتور تام کاتن در مصاحبه با تلویزیون سی.بی.اس.، گفت: «مخالفت با توافق اتمی (با رژیم) ایران به معنی مخالفت با راه حل‌های دیپلماتیک نیست؛ بلکه به معنی مخالفت با راه حل‌های بدٍ دیپلماتیک است».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here