العربیه: انتخاب دبیرکل جدید سازمان مجاهدین خلق ایران

246
العربیه خبر انتخاب خواهر مجاهد زهرا مریخی را به‌عنوان مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران در اجتماع بزرگ مجاهدین را منعکس کرد.

العربیه گزارش داد: سازمان مجاهدین خلق یکی از مخالفان عمده رژیم ایران اعلام کرد در کنگره سراسری خود، زهرا مریخی را به‌عنوان دبیرکل این سازمان انتخاب کرد.

به گفته این سازمان در کنگره سراسری مجاهدین خلق که همزمان در تیرانا و ۵کشور دیگر برگزار شد، در پنجاه و دومین سالگرد تأسیس خود، زهرا مریخی را به جای زهره اخیانی که از سپتامبر ۲۰۱۱ دبیرکل بود و ریاست کنگره را بر عهده داشت، به‌عنوان دبیرکل جدید انتخاب کرد.

بنا‌ به آنچه در بیانیه سازمان مجاهدین خلق آمده، طبق آیین‌نامه داخلی سازمان، دبیرکل برای یک دوره ۲ساله قابل تمدید انتخاب می‌شود. این انتخابات در سه مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول اعضای شورای مرکزی و در مرحله دوم مسئولان و کادرها در بخش‌های مختلف به‌طور مخفی رأی می‌دهند. در مرحله سوم، در کنگره سراسری مجاهدین به‌طور علنی با بلند کردن دست رأی می‌دهند.

در مرحله اول (۲۰اوت ۲۰۱۷)، زهرا مریخی اکثریت آرای شورای مرکزی را از میان ۱۲کاندیدا به‌دست آورد که ۴نفر اول برای مرحله دوم معرفی شدند. در مرحله دوم (۳سپتامبر ۲۰۱۷) در ۱۰مرکز رأی‌گیری شد که وی مجدداً اکثریت آرا را کسب کرد. در مرحله نهایی در اجتماع سراسری، زهرا مریخی به اتفاق آراء به‌عنوان دبیرکل انتخاب شد.

زهرا مریخی پیش از این هماهنگ‌کننده دفاتر مریم رجوی و نایب رئیس شورای مرکزی مجاهدین خلق بود. او متولد ۱۹۵۹ در قائمشهر در شمال ایران است که در جریان انقلاب با سازمان مجاهدین آشنا شد. پس از انقلاب در قائمشهر به مجاهدین پیوست و مسئولیت بخش زنان را به عهده گرفت و سپس عضو تحریریه نشریه ‘مجاهد’ در استان مازندران به نام طلاونگ شد. در ۱۹۸۱در تهران مسئولیت سرپل شاخه جنگل مجاهدین را به‌عهده گرفت. در ۱۹۸۴ به پایگاههای سازمان مجاهدین در منطقه مرزی ایران و عراق رفت. در ۱۹۸۵ عضو شورای مرکزی سازمان شد. برادر کوچکتر او علی مریخی در سال ۱۹۸۸ در درگیری با سپاه پاسداران کشته شد.

خانم زهرا مریخی مدتی مسئول تشکیلات مجاهدین در اسکاندیناوی و آلمان بود. در سال ۱۹۹۱ عضو هیأت اجرایی سازمان شد و مسئولیت رادیو صدای مجاهد، سیمای مقاومت و نشریه مجاهد را به‌عهده گرفت. در ۱۹۹۲ به عضویت ‘شورای ملی مقاومت’ در آمد و در ۱۹۹۳ به‌عنوان مسئول کمیسیون تبلیغات شورا معرفی شد.

او از سال ۲۰۰۳ تا امروز هماهنگ‌کننده دفاتر مریم رجوی و همزمان از همردیفان دبیرکل مجاهدین بود. او از سال ۲۰۱۴ نایب رئیس شورای مرکزی شد.

مریم رجوی، پرزیدنت ‘شورای ملی مقاومت ایران’ درباره انتخاب زهرا مریخی گفت که ‘در اوج دمکراتیسم و انسجام و شکوفایی و در راستای سرنگونی فاشیسم دینی است که درهم شکستن طلسم ارتجاع و اختناق را نوید می‌دهد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here