اعلام تعهد امریکا برای حسابرسی از رژیم آخوندی به‌خاطر تروریسم و نقض حقوق‌بشر درایران توسط نیکی هیلی

9

نیکی هیلی سفیر آمریکا در ملل متحد دربارة استراتژی جدید این کشور در قبال رژیم آخوندی گفت: «امروز به‌طور جدی، یک ناآرامی عمیق‌شونده در ایران وجود دارد. تعهد جدید آمریکا برای حسابرسی از رژیم (ایران) به‌خاطر تروریسم در منطقه و نقض حقوق بشر مردم (ایران)، پیام قدرت‌مندی را در یک مقطع زمانی مهم فرستاده است. این (رویکرد) به مردم ایران می‌گوید، مجبور نیستند رژیمی را بپذیرند که تحت نام افراط‌گرایی مذهبی، اقتصاد (کشور) را ورشکسته می‌کند و حقوق پایه‌یی بشر را (از آنها) سلب می‌کند. دولت ما از بیان این حقیقت ساده، ابایی ندارد».

نیکی هیلی که روز چهارشنبه در جلسه انستیتوی منهتن در نیویورک سخن می‌گفت، اضافه کرد: «پرزیدنت ترامپ به‌زودی اقدامات بسیار مهمی را در سطح جهانی انجام خواهد داد. طی ۱۰ روز آینده، رئیس‌جمهور دربارة آیندة مشارکت آمریکا در توافق اتمی (با رژیم) ایران تصمیم خواهد گرفت. این تصمیمِ بسیار مهمی است. اما صرف نظر از این‌که رئیس‌جمهور چه تصمیمی بگیرد، واقعیت این است که ما وارد یک مرحلة جدید از رویکردمان در قبال (رژیم) ایران شده‌ایم».

سفیر آمریکا در ملل متحد در ادامه سخنانش گفت: «ما با نشان‌دادن این‌که خواهان خروج از یک توافق بد با (رژیم) ایران و یا خواهان بهبود جدی این توافق هستیم، بهرین پیام ممکن را در ورود به مذاکرات با کرة شمالی می‌فرستیم. پیام این است که ما یک توافق بد را فقط برای اعلام یک پیروزی پوچ… نخواهیم پذیرفت».

خبرگزاری رویتر به نقل از دو مقام کاخ سفید و یک منبع آشنا به مباحث داخلی دولت آمریکا نوشت:‌ «دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، تقریباً تصمیم خود را برای خروج از توافق (اتمی با رژیم) ایران تا ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) اتخاذ کرده است، ولی چگونگی انجام این کار هنوز مشخص نیست».

درهمین حال، مایک پومپئو در مراسم ادای سوگند خود به‌عنوان وزیر خارجة آمریکا که با حضور رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور این کشور برگزار شد، توافق اتمی با رژیم آخوندی را ناقص توصیف کرد، و گفت: «ما در حال مقابله با همة انواع خصومت‌های (رژیم) ایران و تصمیم‌گیری پیرامون گام‌های بعدی در رابطه با (توافق) ناقص برجام هستیم».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here