اعتراضات سراسری معلمان در سراسر کشور با شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد

33
اعتراضات معلمان در سراسر کشور در ایران

اطلاعیه شورای ملی مقاومت

صبح امروز پنجشنبه ۲۰اردیبهشت (۱۰مه) فرهنگیان شاغل و بازنشسته در دست کم ۳۱شهر در نقاط مختلف کشور از جمله تهران، اراک، قزوین، زنجان، کرمانشاه، اصفهان، همایونشهر، شیراز، ممسنی، شهرضا، شهرکرد، مشهد، بجنورد، بیرجند، کازرون، سقز، بانه، سنندج، دهگلان، مریوان، مهاباد، قروه، زیویه، دیواندره، تبریز، رشت، ساری، خرم‌آباد، بهبهان، بندرعباس، بوشهر و همدان، در اعتراض به حقوقهای بسیار پایین، وضعیت معیشتی دشوار و محرومیت از حداقل مزایای شغلی از جمله بیمه درمانی کارآمد و نداشتن تأمین شغلی و رسیدگی نشدن به خواستهایشان دست به تجمع زدند.

در تهران این تجمع در مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه رژیم برگزار شد. آنها از جمله شعار می‌دادند بیمه کارآمد حق مسلم ما است؛ معلم زندانی آزاد باید گردد. بر روی تراکتهای معترضان نوشته شده بود: معلم، کارگر،دانشجو، اتحاد؛ حقوق و دستمزد بالای خط فقر حق معلمان است؛ نان،‌کار، آزادی، عدالت آموزشی؛ دسترسی به آموزش کیفی، رایگان و عادلانه حق تمام کودکان است؛ نیروهای سرکوبگر با حمله به تجمع‌کنندگان درصدد پراکنده ساختن آنها بر آمدند. مردم با شعار فریاد فریاد از این همه بیداد؛ به مقابله با آنها برخاستند. در این حمله دهها تن دستگیر و شماری مجروح شدند. چشم یکی از معلمان زن بر اثر شدت ضربات وارده پاره شده است. مزدوران برای جلوگیری از انتشار خبرهای این تجمع اعتراضی مردم را مورد ضرب و جرح قرار داده و گوشیهای تلفن همراه آنها را ضبط می‌کردند.

اعتراضات معلمان در شهرهای مختلف کشور در مقابل اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد.

در مشهد روی تراکتهای فرهنگیان معترض نوشته بود: نظارت فرهنگیان با عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان؛ پولی سازی و خصوصی‌سازی آموزش را متوقف کنید. آنها خواستار آموزش رایگان تا پایان دوره متوسطه و گسترش آموزش عالی کشور شدند.

در اصفهان معلمان شعار می‌دادند: ‌معلم بیدار است از فرق و فقر بیزار است؛ حقوق ما ریالیه هزینه‌ها دلاریه؛ وزیر بی‌لیاقت نمی‌خوایم نمی‌خوایم. همکاران فرهنگی حمایت حمایت؛ بر روی تراکتهای آنها نوشته بود: ما خواستار رفع هر گونه تبعیض (قومی، جنسیتی،مذهبی، طبقاتی) از ساختار نظام آموزشی کشور هستیم؛ تشکل یابی مستقل و آزاد حق ماست، آنها همچنین خواستار آموزش رایگان، باکیفیت و عادلانه شدند.

در کرمانشاه معترضان تراکتهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود: تشکل یابی مستقل حق مسلم ما است؛

در کازرون تجمع‌کنندگان شعار می‌دادند:‌معلم می‌میرد، تبعیض نمی‌پذیرد، معلم زندانی آزاد باید گردد؛. بر روی تراکتهایی که در دست آنها است نوشته شده است: جای معلم کلاس درس است نه زندان؛

در ساری معلمان با شعار «معلمان زندانی را آزاد کنید» و «حقوق بالای خط فقر حق معلمان و بازنشستگان است؛ و «مدارس استاندارد حق دانش‌آموزان و معلمان است؛ دست به تجمع زدند.

در شیراز سخنرانان با اشاره به وضعیت دشوار معیشتی فرهنگیان و اوضاع اسفبار آموزش و پرورش چپاولگریهای کارگزاران و مقامات حکومتی را مورد اشاره قرار دادند.

در ممسنی فرهنگیان تراکتی در دست دارند که بر روی آن نوشته است: جای معلم کلاس است نه آژانس مسافربری؛

در بوشهر معلمان به نشانه نابودی آموزش و پرورش کشور برای آن نماز میت برپا کردند.

در همدان معلمان تراکتی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود: دشمنان معلمان، دشمنان این آب و خاک‌اند.

در خرم‌آباد بر روی تراکتها نوشته شده است:‌بیمه کارآمد حق معلم؛

در بجنورد عوامل نیروهای سرکوبگر با محاصره تجمع‌کنندگان مانع هر گونه عکس یا فیلمبرداری از تجمع شدند.

مقاومت ایران با درود به معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته، عموم مردم و اقشار به جان آمده به‌ویژه جوانان را به همبستگی با فرهنگیان که با محرومیت از ابتدایی‌ترین حقوق خود در شرایطی سخت روزگار می‌گذرانند فرا‌می‌خواند. اتحاد همه قشرهای ستمدیده و سرکوب شده تضمین کننده خلاصی ایران از نکبت رژیم آخوندی و استقرار دموکراسی و آزادی و رفاه برای همه مردم ایران است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۱۰مه ۲۰۱۸)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here