اطلاعیه مطبوعاتی: فراخوان کنفرانس در پاریس برای دادخواهی قربانیان قتل عام در ایران

41
کنفرانس-پاریس-مجاهدین-قتل-عام-ایران-01-min

روز سه شنبه ۲۸ نوامبر یک نمایشگاه- کنفرانس در شهرداری ناحیه ۵ پاریس، در مورد «قتل عام هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸ در ایران – حق خانواده‌های قربانیان برای دسترسی به حقیقت» برگزار شد.

به دعوت خانم شهردار فلورانس برتوو این جلسه مشترکا با کمیته حمایت از حقوق بشر در ایران و کمیته شهرداران فرانسه برای ایرانی دموکراتیک برگزار شد. در این برنامه شماری از شخصیتهای سیاسی، حقوقدانان و تعداد زیادی از منتخبان فرانسه که خواهان واکنش مناسب سازمان ملل، کشورها و منابع قضایی ذیصلاح به این «جنایت علیه بشریت» شده‌اند شرکت و سخنرانی کردند. جنایتی که مدتهاست به فراموشی سپرده شده ولی دوباره در ایران و در سطح بین‌المللی اوج گرفته است.

بسیاری سخنرانان از جمله، نخست وزیر سابق الجزایر، سید احمد غزالی، برنار کوشنر، راما یاد، اینگرید بتانکور، وکیل ویلیام بوردون، حقوقدان متخصص طاهر بومدرا که کارمند عالیرتبه سابق سازمان ملل بوده، خواهان تشکیل یک کمیسیون تحقیق بین‌المللی در رابطه با اعدامهای فراقضایی ۳۰ هزار زندانی سیاسی در تابستان ۱۹۸۸ و ماههای بعد از آن شدند که به دنبال فتوای آیت‌الله خمینی، بنیانگذار حکومت مذهبی ایران صورت گرفت.

رئیس‌جمهور منتخب شوای ملی مقاومت ایران، خانم مریم رجوی، از طریق یک پیام ویدئویی که برای این کنفرانس فرستاده شد، اعلام کرد: «طی نزدیک به ۴۰ سال، استمالت جامعه جهانی و مصونیت رهبران حکومت ایران باعث جری شدن قاتلان شده است. آخوندهایی که جنایات سال ۱۹۸۸ را مرتکب شده‌اند کماکان رکورددار اعدام در جهان می‌باشند».

مادران قربانیان این جنایت که همچنان در جستجوی اجساد عزیزانشان هستند و نمایندگانی از نسل جوان ایران که خواهان پاسخ مقامات کشور در رابطه با مسئولیت این جنایات هستند نیز در این جلسه استماع گواهی دادند.

برنار کوشنر یادآوری کرد که خمینی تصمیم گرفت که به اسم خدا، حکم مرگ ۳۰هزار زندانی سیاسی را در عرض چند ماه بدهد. یا اوج بربریت است. وی اینکه یک عضو کمیسیون مرگ امروز وزیر دادگستری روحانی است را محکوم کرد. از نظر وزیر خارجه سابق امروز زمان آن رسیده است که از تمام سطوح خواستار تحقیق در مورد این قتل عام شد.

اینگرید بتانکور به نوبه خود یادداوری کرد که بهره های اقتصادی توافق اتمی به جیب سپاه پاسداران ویخته شد است. سپاه از این موضوع استفاده کرده و تعدیهای خود منطقه را افزایش داده اند. از نظر اینگرید بتانکور این که موضوع هسته ای را از مسائل مربوط به حقوق بشر جدا کردند تله ای بیش نبوده است. پاسداران در سوریه و عراق دخالت میکنند و تروریستهایی مثل حزب الله را تأمین مالی میکنند. سیاستی که خواستار مماشات بود یک کارت سفید به ایران برای تجاوز به همسایگان و استثمار مردم ایران داده است. وی به شدت مواضع فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در زمینه سیاست خارجی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اروپا اشتباه کرده است و حق ندارد که با بستن چشم بر روی دردهای مردم ایران به خودش خیانت کند.

راما یاد خواستار یک تحقیق بین امللی در مورد کشتار ۶۷ شد و یادآوری کرد که دادگستری ایران که وزیر آن مستقیما در قتل عام شرکت داشته صلاحیت ندارد در مورد این جنایت تحقیق کند. وی نیز به توافق هسته ای با ایران انتقاد کرد و توضیح داد که این توافق تا زمانیکه سرکوب در ایران و جنگ وتروریسمی که رژیم دنبال میکند ادامه دارد، جواز عبور برای رژیم بوده است. وی تأکید کرد که اگر رژیم ایران حاضر نشود که به برنامه موشکی خود پایان بخشد و شبه نظامیان خود را از سوریه بیرون بکشد، در این صورت باید تحریمها را مجددا برقرار کرد.

ویلیام بوردون تأکید کرد که قتل عام ۱۹۸۸ در ایران بزرگتیرن قتل عام زندانیان سیاسی بعد از جنگ دوم جهانی است. بایستی به مصونیت از مجازات عاملان این قتل عام پایان بخشید. در ۳۰سال گذشته ایران مملو از کشتارهای جمعی بوده است. مجرم شناختن جلادان تهران ضروری است چرا که آنها امروز خود را با جلادان دمشق پیسوند داده اند و یک فرقه مطرود جنایتکاران را تشکیل داده اند.

رئیس مشترک کمیته شهرداران برای ایران دمکراتیک ژان فرانسوا لوگاره ( شهردار پاریس یکم) نیز منجمله بیانیه حمایت چندین هزار شهردار و عضو شورای شهر را که از اهداف این کنفرانس حمایت کردند و متنی را به مناسبت کنگره اخیر شهرداران پاریس در مورد ضرورت تحقیق در مورد قتل عام ۶۷ و حقوق بشر در ایران را امضاء کردند اعلام نمود.

تعداد زیادی سند، عکس، فیلم، کاردستی زندانیان شهید و آثار هنری در نمایشگاهی در حاشیه این کنفرانس به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال گسترده مردم قرار گرفت.

دبیر کل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترز، در گزارش نوامبر ۲۰۱۷خود به این جنایت و شکایت نامه‌های زیادی که از طرف خانواده‌های قربانیان برای سازمان ملل فرستاده شده اشاره کرده است. عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در گزارش اخیر خود به مجمع عمومی سازمان ملل در روز ۲۵ اکتبر اعلام کرد که خانواده‌ها حق دریافت غرامت و دسترسی به حقیقت بدون اینکه در معرض تهدید قرار بگیرند را دارند.

کمیته حمایت از حقوق بشر در ایران

۲۸ نوامبر ۲۰۱۷

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here