ارائه لایحه دو حزبی ۲۳۶۵ در سنای آمریکا فراخوان به مقابله با اقدامات سرکوبگرانه دیکتاتوری آخوندی: این باید سیاست ایالات متحده باشد که در کنار مردم ایران بایستد

21
ارائه لایحه دو حزبی 2365 در سنای آمریکا-min

آمریکا باید توانایی رژیم ایران را برای سرکوب مردم و استفاده از خشونت و اعدام برای به‌سکوت‌کشاندن معترضان حامی دموکراسی سلب کند

رژیم ایران طی یک مدت ۴ ماهه در سال ۱۹۸۸ اعدام‌های جمعی وحشیانه هزاران زندانی سیاسی را به اجرا گذاشت

سناتور مارکو روبیو کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا به‌همراه سناتورهای ارشد هر دو حزب، لایحه دو حزبی «حسابرسی از (رژیم) ایران به‌خاطر نقض حقوق بشر و گروگانگیری» را برای اعمال تحریم علیه حکومت آخوندی به‌خاطر نقض حقوق بشر و اعمال سرکوبگرانة رژیم آخوندی علیه مردم ایران ارائه کردند.

سناتور ارشد جمهوری_خواه جان کورنین-min

سناتور ارشد جمهوری‌خواه جان کورنین و سناتورهای برجسته دموکرات رابرت منندز و بیل نلسون، ارائه‌دهندگان مشترک این لایحه با شمارة اس ۲۳۶۵ هستند.

در این لایحه که لایحه مشابه آن در مجلس نمایندگان توسط مایکل مک کال رئیس کمیته امنیت داخلی و تد دویچ رئیس دموکرات‌ها در زیرکمیته خاورمیانه و شمال آفریقا ارائه شد، برای نخستین‌بار، قتل عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷، در یک طرح قانون کنگرة آمریکا به‌ثبت رسیده است.

لایحه مجلس نمایندگان که روز ۹ ژانویه توسط مایکل مک‌کال و تد دویچ ارائه شد، تاکنون از ۳۴ حامی مشترک برخوردار است؛ از جمله اد رویس رئیس کمیته خارجی، الیوت انگل رئیس دموکرات‌ها در این کمیته و دبی واسرمن شولتز رئیس کمیته ملی حزب دموکرات بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶٫

لایحة سنای آمریکا در بند پنجم و لایحه مجلس نمایندگان در بند هفتم خود، تصریح می‌کنند: «طی یک مدت ۴ ماهه در سال ۱۹۸۸، رژیم ایران اعدام‌های جمعی وحشیانه هزاران زندانی سیاسی را به اجرا گذاشت».

در بیانیه سناتور روبیو در رابطه با ارائه لایحه اس ۲۳۶۵، آمده است: «لایحه حسابرسی از (رژیم) ایران به‌خاطر نقض حقوق بشر و گروگانگیری، تحریم‌هایی را علیه کسانی اعمال می‌کند که در به گروگان‌گرفتن آمریکایی‌ها و سرکوب مردم ایران نقش دارند. ارائة این لایحه در آستانة یازدهمین سالگرد ناپدید شدن باب لوینسون… در ایران صورت می‌گیرد».

سناتو مارکو روبیو، تأکید کرد: «هدف این لایحه دو حزبی جدید، حسابرسی کامل از مقامات (رژیم) ایران است که در گروگان‌گیری شهروندان آمریکایی و نقض‌های دیگر حقوق بشری نقش دارند».

در بخشی از این لایحه سناآمده است: «مقامات رژیم ایران در نقض… التزامات بین‌المللی خود، به نقض حقوق بنیادین بشر مردم ایران ادامه می‌دهد…. گزارش سال ۲۰۱۶ وزارت خارجة آمریکا دربارة وضعیت حقوق بشر در ایران به «محدودیت‌های شدید بر سر آزادی‌های مدنی، از جمله آزادی تجمع، انجمن، بیان، مذهب و مطبوعات» اشاره کرد».

لایحة سنای آمریکا این لایحه در ادامه به سرکوب وحشیانه قیام‌های سال‌های ۷۸ و ۸۸ مردم ایران اشاره کرده و سپس به قیام بزرگ مردم ایران که در ۷ دی ۹۶ در مشهد شروع شد و در سراسر کشور گسترش یافت می‌پردازد.

لایحه با ذکر اعمال سرکوبگرانه رژیم، از جمله دستگیری گستردة معترضان و کشتار شماری از آنها، اضافه می‌کند: «رژیم ایران، علاوه بر استفاده از نیروی مرگبار و دستگیری‌های گسترده، دسترسی به اینترنت موبایل را قطع و تلاش کرد دسترسی به برنامه‌های شبکة اجتماعی، هم‌چون تلگرام، اینستاگرام و توئیتر را مسدود کند؛ (برنامه‌هایی که) مردم ایران از آن برای به اشتراک‌گذاشتن اطلاعات و سازمان‌دهی و تبلیغ اعتراضاتشان استفاده می‌کردند. در این تظاهرات که قابل توجه‌ترین تظاهرات در ایران از ژوئن سال ۲۰۰۹ به‌شمار می‌رود، شهروندان ایرانی علیه فساد… و فقر در ایران وهمچنین علیه سیاست خارجی رژیم ایران در حمایت از تروریسم اعتراض کردند.

مقام‌های ارشد دولتی، نظامی و امنیتی در ایران، به صدور فرمان، کنترل و اجرای نقض‌ها و سوءرفتارهای فاحش حقوق بشری ادامه داده‌اند که در بسیاری از موارد، سیاست‌های رسمی رژیم ایران محسوب می‌شوند.

لایحه ۲۳۶۵ سپس اعلام می‌کند:

آمریکا باید:

توانایی حکومت ایران را برای ادامة سرکوب مردم ایران و استفاده از خشونت و اعدام برای به‌سکوت‌کشاندن معترضان حامی دموکراسی، سلب کند.

از تلاش‌های مردم ایران برای ترویج برقراری آزادی‌های بنیادینی حمایت کند که پایه ظهور نظام سیاسی است که آزادانه انتخاب شده و باز، غیر فاسد و دموکراتیک باشد.

به مردم ایران برای ایجاد، دسترسی و به اشتراک‌گذاشتن آزادانه و امن اطلاعات از طریق اینترنت و سایر مطبوعات کمک کند.

در قسمت «اعلام سیاست» لایحه ۲۳۶۵، چنین آمده است:

این باید سیاست ایالات متحده باشد که در کنار مردم ایران بایستد که در پی فرصت برای انتخاب آزادانة دولت مورد انتخاب خودشان هستند و استفاده از تمامی اختیارات موجود را برای اعمال تحریم‌ها علیه مقامات حکومت ایران و سایر افراد مسئول نقض‌های جدی حقوق بشری افزایش بدهد.

بخش دیگری از لایحه ۲۳۶۵ به مقابله با و مجازات رژیم به‌خاطر گروگان‌گیری شهروندان خارجی اختصاص دارد.

در این بخش از جمله تأکید شده که آمریکا نباید در رابطه با موارد گروگان‌گیری، وارد معامله و یا تبادل زندانی با رژیم بشود؛ و سپس بر اعمال تحریم علیه مسئولان و هم‌دستان موارد گروگانگیری تأکید شده است.

مایکل مک_کال رئیس کمیته امنیت داخلی-امریکا-min

مایکل مک‌کال رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه خود در روز ۹ ژانویه تأکید کرده بود: «این لایحه اعلام می‌کند که کنگره در کنار مردم ایران ایستاده است و ابزار لازم را در اختیار دولت ترامپ قرار می‌دهد تا مقام‌های رژیم ایران را که مسئول نقض حقوق بشر، فساد و سانسور هستند، مورد حسابرسی قرار بدهد. این لایحه هم‌چنین رژیم ایران را به‌خاطر به گروگان گرفتن شهروندان آمریکایی… مورد حسابرسی قرار می‌دهد».

مایکل مک‌کال تأکید کرد که قیام سراسری مردم ایران نشان‌دهنده آن است که نارضایتی مردم، به نقطه جوش رسیده است…. مردم ایران «شایسته یک جامعه آزاد، شکوفا و دموکراتیک هستند».

تد دویچ رئیس دموکرات_ها-min

تد دویچ نیز گفت: «در حالی که مردم ایران در شهرهای سراسر این کشور خواهان حقوق بنیادین بشر… هستند، جهان به نظاره نشسته است. اما این رژیم افراطی (حاکم بر) ایران، از دیرباز سرکوب مردم و نیز بی‌ثبات‌کردن منطقه از طریق تأمین مالی تروریسم و توسعة موشک‌های خطرناک بالستیک را به‌عنوان مأموریت خود تعیین کرده است».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here