سايت ايران افشاگر، دربرگيرنده اخبار، مقالات و افشاگري ها مقاومت ايران

اجلاس FATF و شکست حکومت ایران درخارج شدن از لسیت سیاه آن

0 17

اجلاس FATF – شکست رژیم در خارج شدن از لیست سیاه اف ای تی اف و بی نتیجه ماندن تلاشهای جواد ظریف برای تصویب نهایی لوایح دولت روحانی توسط شورای نگهبان، بحران نظام را در آستانه موج دوم تحریمهای آمریکا در ۱۳آبان تشدید کرده است. 

در بیانیه پایانی اجلاس شش روزه اف ای تی اف که روز جمعه ۲۷ مهرماه اعلام شد، FATF حکومت آخوندی را برای چهار ماه دیگر در لیست کبود خود که به معنی استمرار راستی آزمایی این رژیم است، نگاه داشت. 

دراین ر ابطه، مارشال بیلینگسلی، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا و رئیس فعلی FATF در کنفرانس مطبوعاتی که در پایان اجلاس شش روزه برگزار شد، گفت: FATF به این نتیجه رسیده که از ۱۰ موردی برای رژیم ایران مشخص شده بود هنوز انجام ۹ مورد آن تکمیل نشده است. در جلسه بعدی گامهای بیشتری برای مقابله با مخاطرات ناشی از ضعف رژیم ایران در مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم برخواهیم برداشت.

در بیانیه پایانی FATF که ناظران لحن و رویکرد آن نسبت به رژیم آخوندی را تندتر از بیانیه‌های قبلی ارزیابی می‌کنند، آمده است: بخش اعظم برنامه عملیاتی رژیم ایران باقی مانده و FATF انتظار دارد که رژیم ایران اقدامات ضروری را برای اصلاح قوانین در زمینه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم انجام دهد. قوانین لازم الاجرا را مطابق معیارهای این نهاد به تصویب برساند و با استاندارهای جهانی هماهنگ شود، چرا که در غیر این صورت باید با پیامدهایش روبه‌رو شود.

به این ترتیب، تمامی تلاشهای دولت روحانی از جمله درجلسه ۱۵مهر مجلس آخوندی که با حضور جواد ظریف و باقرائت نامه استفساریه خامنه ای توسط لاریجانی درمیان تشنج و کش و واکش با دلواپسان ولایت برگزارشد نتیجه نهایی نداشت و به رغم تصویب لایحه سی اف تی در مجلس، این لایحه و دولایحه دیگر تا پایان اجلاس اف ای تی اف درشورای نگهبان به تصویب نهایی نرسید. آنهم درحالیکه ظریف با شرکت در جلسه مجلس آخوندی و بعدهم با شرکت در جلسه شورای نگهبان به همراه جهانگیری معاون روحانی، قسم و آیه می‌خورد و هشدار و اخطار می‌داد که تصویب نهایی لوایح باید به زمانبندی اجلاس اف ای تی اف برسد والا نظام وضعیت بسیار بغرنجی پیدا می‌کند.

وقتی هم که دلواپسان حرفهای امثال ظریف در مورد نیاز رژیم به تصویب لوایح را خودکشی از ترس مرگ توصیف می‌کردند و از آنها تضمین حل مشکلات را می‌خواستند، جواد ظریف، برای تصویب لوایح، اصرار می‌کرد وهشدار می‌داد که اگر تصویب نشود و به اجلاس اف ای تی اف نرسد، برای نظام بدازبدتر خواهد شد.

محمد جواد ظریف در مجلس آخوندی ۱۵مهر۹۷، به دلواپسان ولایت گفت:

اجلاس FATF شکست رژیم 2

«نه بنده و نه آقای رئیس جمهور نمی‌توانیم تضمین بدهیم که با پیوستن به لایحه عدم حمایت مالی از تروریسم مشکلات ما حل خواهدشد.اما می‌توانیم تضمین بدهیم که با نپیوستن به این لایحه آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد.

ماوقتی باچینی‌ها صبحت می کنیم چینی‌ها بارها به ماگفتند بدون FATF ما نمی‌توانیم

چین شریک راهبردی جمهوری اسلامی ایرانه، ما توافق جامع همکاری‌های راهبردی با چین داریم ما با روسیه شریک راهبردی هستیم،

اما رئیس بانک مرکزی روسیه ۳ روزپیش به آقای دکترهمتی گفته بدون FATF ما نمی‌توانیم کار شما را انجام دهیم، همچنین چینی‌ها بارها  گفتند مانمی توانیم،بنابراین به من نگویید که اگر این کنوانسیون و شرایط FATF را اجرا کردیم همه مشکلات حل می‌شود اما یکی از مهمترین بهانه‌ها برداشته می‌شود و نمی‌توانند در این زمینه با بهانه گیری جلوی کارهای جمهوری اسلامی را بگیرند.»

محمد جواد ظریف بعداز به تصویب رساندن شتابزده لایحه سی اف تی در مجلس، به تلاشهای سراسیمه خود از طرف روحانی برای اینکه تصویب نهایی شورای نگهبان راهم تا قبل از پایان اجلاس اف ای تی اف بگیرد ادامه داد. از همین رو در جلسه شورای نگهبان که روز چهارشنبه ۲۵مهرماه برای بررسی cft برگزار شد، جهانگیری معاون اول روحانی و جواد ظریف و تعداد دیگری از اعضای هیأت دولت شرکت کردند.

در پایان این جلسه، اعلام شد که این لایحه باید مورد بررسی بیشتری قرار گیرد و آخوند جنتی گفت: معیار و ملاک شورای نگهبان قانون است و امیداریم که نتیجه عملکرد ما به نفع نظام باشد. یعنی درعمل تمام تلاشهای ظریف وروحانی برای این که تصویب نهایی را به اجلاس اف ای تی اف برسانند، به جایی نرسید. کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان درمورد دولایحه دیگر اف ای تی اف نیز گفت مجلس باید نظر مجمع تشخیص مصلحت را جلب کند.

بسیاری، این را ماجرای سنگ قلاب کردن لوایح و سردواندن روحانی ازطریق شورای نگهبان را زیر سر خامنه ای می‌دانند و می‌گویند خامنه ای علیرغم دو وزه بازی کردنهایش در نامه نگاری به مجلس، شورای نگهبان را از تصویب نهایی در این زمابنندی برحذر داشته و تقلاهای ظریف و روحانی به جایی نرسیده است.

کیهان خامنه‌ای، یک روز پیش از جلسه شورای نگهبان ارتجاع خطاب به اعضای آن هشدار داد که نباید لایحه باقیمانده را تصویب کند: کیهان نوشت: بزک‌کنندگان FATF در ماه‌ها و هفته‌های اخیر مدعی شده بودند که با تصویب لوایح چهارگانه و اجرای خواسته‌های این سازمان، جمهوری اسلامی از لیست سیاه FATF خارج خواهد شد. (اما) دبیر اجرایی کنوانسیون FATF، آب پاکی را روی دست بزک‌کنندگان این کنوانسیون ریخت و اعلام کرد که نه تنها تضمینی برای خروج جمهوری اسلامی از لیست سیاه این سازمان وجود ندارد بلکه (نظام) باید تعریف گروه‌های تروریستی مدنظر FATF را بپذیرد و استثناهایی که برای برخی گروه‌ها در نظر گرفته را بردارد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.