اجلاس میاندوره‌یی شورای ملی مقاومت ایران

315

اجلاس میاندوره‌یی شورای ملی مقاومت در روزهای پانزدهم و شانزدهم تیر ۱۳۹۶با حضور رئیس‌جمهور برگزیده شورا برگزار شد.

در آغاز اجلاس، خانم رجوی به اعضای شورا و ناظرانی که در نخستین روز اجلاس شرکت داشتند، خوش‌آمد گفت و در آستانه سالگرد قیام ملی ۳۰تیر ۱۳۳۱به شهیدان آن قیام بزرگ و به روح پرفتوح مصدق درود فرستاد و همچنین به‌مناسبت سالگرد تأسیس شورای ملی مقاومت در ۳۰تیر ۱۳۶۰از شهیدان سرفراز مقاومت و رزم و پیکار بی‌امانی که در نبرد آزادیبخش با استبداد دینی، اعتبار و اعتلای آلترناتیو دموکراتیک را تضمین کرده، تجلیل کرد.

خانم رجوی گفت: «جای آن است که خاطره مسئول فقید کمیسیون مطالعات سیاسی شورا، مجاهد کبیر محمدعلی جابرزاده را که در این اجلاس جایش خالی است گرامی بداریم. او از آغاز تأسیس شورا تا آخرین دقایق زندگیش در اثبات مرزبندیهای سیاسی و مبانی وحدت و انسجام شورا کوشید و پس از ۴۸سال مبارزه علیه دو دیکتاتوری شاه و شیخ با سالها شکنجه و زندان، در بهمن ۱۳۹۵پس از پیکاری سخت و طولانی جان باخت».

رئیس‌جمهور برگزیده شورا، در سخنان افتتاحیه خود، پس از مرور کوتاهی بر سرخط تحولات یک سال گذشته گفت:

البته روشن است که آنچه می‌تواند تغییر دوران و اوضاع جوشان جامعه را به تهدید موجودیت رژیم بالغ کند، مقاومت سازمانیافته و آلترناتیو دموکراتیک – انقلابی است.

هم‌چنان‌که مسئول شورا گفته است: تجربه سه دهه گذشته حاکی از این حقیقت بزرگ است که اگر اصول ملی و میهنی و دموکراتیک و انقلابی خودمان پابرجا باشد، اگر صفوف خودمان پاکیزه و استوار باشد و اگر خودمان بایستیم، … دنیا هم گام به‌گام در کنارمان خواهد ایستاد.

ما باز هم تأکید و تکرار می‌کنیم که سرنگونی استبداد و استقرار آزادی و حاکمیت مردم، تنها و تنها در عهده و در توان مردم و مقاومت ایران است و لاغیر. از این بابت، با تکیه بر رنج و رزم و پایداری همین جنبش و همین جایگزین، امروز بیش از همیشه به‌چشم‌انداز پیروزی و آزادی میهن یقین داریم.

از توجه همه شما تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانیم بحثهای این اجلاس را در جهت گسترش تعهدات و مسئولیت‌هایمان در شرایط حساس کنونی پیش ببریم».

در بحثهای پیش از دستور اجلاس میاندوره‌یی، اعضای شورا گردهمایی سالانه مقاومت را که امسال برای نخستین بار پس از انتقال رزمندگان اشرفی از زندان لیبرتی و با شرکت جمعی آنها از طریق ارتباط ماهواره‌یی برگزار می‌شد، پیروزی بزرگی بر فراز همه گردهماییهای پیشین، توصیف و تأکید کردند که برپایی گردهمایی بزرگ امسال از یک‌سو نماد پیروزی همه کارزارها و گردهماییهای گذشته برای درهم شکستن برچسبهای ارتجاعی-استعماری و برای حفاظت رزمندگان اشرفی بود و از سوی دیگر به سکوی رفیعی در دوران تهاجم و جهش به پیش، در راستای تغییر و سرنگونی استبداد دینی تبدیل شد.

سه کنفرانس مکمل، قبل و بعد از گردهمایی و اتفاق صاحب‌نظران و شخصیتهای برجسته سیاسی از همه گرایشها و احزاب در اروپا و آمریکا و کشورهای عربی بر تغییر ناپذیری رژیم ولایت فقیه و ضرورت تغییر و سرنگونی تمامیت این رژیم، اثبات‌ راه‌حلی است که مقاومت ایران قریب به ۴دهه بر آن پای فشرده و اکنون به‌عنوان تنها راه خلاصی ایران و منطقه و جهان از استبداد دینی و خلافت پایه‌گذاری شده توسط خمینی به مثابه پدرخوانده بنیادگرایی و تروریسم برخاسته از آن -چه از نوع شیعی یا سنی نظیر داعش- با اجماع جهانی و منطقه‌یی مواجه می‌شود.

اعضای شورا با تبریک و قدردانی از همه برگزارکنندگان و هموطنان شرکت‌کننده خاطرنشان کردند که برپایی موفق و منظم و تحسین‌برانگیز گردهمایی امسال، به‌رغم مشکلات و تراکم پروژه‌ها و کارزارهای اجتناب‌ناپذیر مقاومت، در عرصه سیاسی و بین‌المللی شکست مضاعفی را برای رژیم آخوندی شکل داد. ناکامی وزیر خارجه فاشیسم دینی-که شب قبل از گردهمایی در سفر به پاریس وقیحانه خواستار جلوگیری از برگزاری آن شده بود، همزمان با تمدید تحریمهای اتحادیه اروپا و تصویب تحریمهای دو حزبی سنای آمریکا علیه نقض حقوق‌بشر و دخالتهای تروریستی و برنامه موشکی ر‌ژیم، از یک سو حضیض انزوا و طرد بین‌المللی دیکتاتوری آخوندی را برجسته کرد و از سوی دیگر زلزلةیی در سراپای حاکمیت انداخت و به موضوع جنگ و جدال باندها و صفحات رسانه‌ها و منبرهای نماز جمعه ولایت فقیه تبدیل شد و سلسلةیی از واکنشهای جنون آمیز و رقت انگیز در هراس از چشم‌انداز فنا و نابودی نظام را در پی داشت.

اجلاس شورا در دستور کار دو روزه خود تحولات فشرده یک سال گذشته را پیرامون انتقال جمعی و سازمان‌یافته رزمندگان اشرفی از عراق، شکست مهندسی خامنه‌ای در نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم، اعتلای جنبش دادخواهی قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷‌ و اثر گذاری شعار نه جلاد نه شیاد در برهم‌زدن مهندسی خامنه‌ای، بالا گرفتن اعتراضهای اجتماعی و چرخش اوضاع بین‌المللی و منطقه‌یی علیه رژیم، مورد بحث و بررسی قرار داد.

شورا شکست خامنه‌ای برای یک پایه کردن ولایتش را رخداد بسیار مهمی در روند اضمحلال رژیم ولایت فقیه ارزیابی کرد که پیآمد آن شقه درمان‌ناپذیر حاکمیت در دور دوم ریاست‌جمهوری روحانی است. آن چه کیفیت و عمق این شکست و عواقب آن را حائز اهمیت ویژه می‌کند اثر گذاری تعیین کننده جنبش دادخواهی قتل‌ عام زندانیان سیاسی در سال ۶۷و شعار «نه جلاد نه شیاد» در برهم‌زدن نقشه خامنه‌ای در انتخابات رژیم است که واکنشهای بی‌سابقه‌ای را در درون حاکمیت برانگیخت. خامنه‌ای در سخنرانیهای خود پس از نمایش انتخابات، دو بار و به تفصیل، شدت بحران و تکانهای لرزاننده آن را با بحران رژیم در سالهای ۵۹و ۶۰مقایسه کرد. وی همچنین به سران و پاسداران سیاسی و نظامی رژیم به درستی هشدار داد که تغییر رفتار به‌معنی تغییر نظام است. واقعیتی که هر گونه محاسبه سیاسی بر روی مانورهای شکست خورده اعتدال و میانه‌روی از سوی امثال روحانی را از دور خارج می‌کند.

اجلاس شورا بالا گرفتن اعتراضهای اجتماعی کارگران و زحمتشکان و دیگر اقشار به ستوه آمده از غارتگری و فجایع زیست محیطی رژیم را در شرایط خفقان سیاه آخوندی-پاسداری و موج اعدامهای خامنه‌ای، نشانه فشارهای کمرشکن و طاقت‌فرسای معیشتی و فقدان حداقل مایحتاج زندگی از جمله آب و هوا برای اکثریت عظیم و محروم جامعه ارزیابی کرد و تمامی نیروها و اقشار آگاه را به همبستگی و حمایت و دامن زدن به این اعتراضات رو در روی دشمن شقه شقه و بحران‌زده فراخواند.

شورای ملی مقاومت در بحثهای دو روزه، چرخش اوضاع بین‌المللی و منطقه‌یی علیه رژیم و پایان کلان امتیازهای دولت قبلی آمریکا به فاشیسم مذهبی، و رخدادهایی مانند کنفرانس ریاض با حضور بیش از ۵۰کشور، تحولات جدید در بحران و جنگ سوریه نظیر تهاجم موشکی آمریکا به رژیم اسد پس از حمله شیمیایی در خان شیخون و حملات آمریکا به‌نیروهای شبه‌نظامی یا هواپیماهای بی‌سرنشین رژیم در سوریه را مورد بحث قرار داد.

در اجلاس شورا چرخش تعادل بین رژیم و مقاومت بعد از شکست توطئه‌های رژیم آخوندی برای نابودی رزمندگان اشرفی در لیبرتی و پیروزی معجزه آسای مقاومت در انتقال کامل، امن و سازمانیافته آنها، مورد بحث قرار گرفت. هر چند عوامل غارتگر ولایت‌فقیه در عراق، به‌رغم تمامی تعهدات امضا شده، کماکان بر ۶۰۰میلیون دلار داراییهای ثبت شده مجاهدین در اشرف و لیبرتی که لازمه تأمین مخارج سنگین انتقال و استقرار و دیگر هزینه‌های گوناگون این جنبش است، چنگ انداخته‌اند.

از سوی دیگر، در تعادل جدید، ضرورت گسترش کارزارهای گوناگون در جبهه‌های مختلف داخلی و منطقه‌یی و بین‌المللی را با تأمین و فراهم کردن الزامات آن در برابر جنبش مقاومت قرار گرفته است. از همین‌رو، اجلاس شورا بر اهمیت و ضرورت تمرکز تمامی نیروها و کوششها برای پاسخگویی به این الزامات و تعهدات ناشی از آن و جلب حمایت و همبستگی هموطنانمان که سرچشمه لایزال پشتیبانی مقاومت سازمانیافته در سخت‌ترین شرایط بوده و هستند، تأکید کرد.

در نخستین روز اجلاس میاندوره‌یی شورا و در جریان بحثهای پیش از دستور، شماری از هموطنان و نمایندگان جوامع ایرانی و هم‌پیمانان شورا به‌عنوان ناظر شرکت داشتند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۱۹تیر ۱۳۹۶

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here