اجلاس اضطراری شورای امنیت ملل متحد درباره جنایت ضدبشری بمباران کودکان و مردم بی‌گناه توسط متحد آخوندها در سوریه

8

روز دوشنبه در اجلاس اضطراری شورای امنیت درباره این جنایت، کشورهای مختلف بر لزوم حسابرسی از رژیم اسد و پاسخ بین‌المللی به جنایت شیمیایی او تأکید کردند.

دوشنبه‌شب رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه بار دیگر در یک تماس تلفنی درباره تحولات مربوط به جنایت شیمیایی اسد در دوما بحث و گفتگو کردند.

کاخ سفید درباره این تماس اعلام کرد: «رئیس‌جمهور دونالد ترامپ… با رئیس‌جمهور فرانسه امانوئل ماکرون صحبت کرد تا هماهنگی‌شان را برای پاسخ به استفادة شنیع (حکومت) سوریه از تسلیحات شیمیایی در هفتم آوریل ادامه بدهند».

کاخ الیزه نیز در بیانیه خود نوشت: «آنها بر خواستشان برای یک واکنش قاطع جامعه بین‌المللی در برابر این نقض جدید ممنوعیت تسلیحات شیمیایی تأکید کردند. دو رئیس‌جمهور توافق کردند که (در این رابطه) تماس نزدیک خود را حفظ کنند».

سخنگوی دولت فرانسه در مصاحبه با رادیو اروپای یک، گفت: «رئیس‌جمهور (فرانسه) و رئیس‌جمهور آمریکا اطلاعاتی را تبادل کردند که… استفاده از تسلیحات شیمیایی را تأیید می‌کند. آنها به تیم‌های خودشان دستور دادند… تحقیقات را ادامه بدهند… اگر مسئولیت‌ها مشخص شوند، می‌دانید و رئیس‌جمهور هم بارها یادآوری کرده است که اگر خط قرمز نقض شده باشد، با یک پاسخ (نظامی) مواجه خواهد شد».

در انگلستان ایونینگ استاندارد گزارش داد: «ترزا می… با فشار فزاینده‌یی روبروست تا بدون رأی‌گیری پارلمان، برای حملات هوایی علیه رژیم دیکتاتوری بشار اسد به آمریکا بپیوندد».

در اجلاس اضطراری شورای امنیت درباره جنایت شیمیایی رژیم اسد در دوما نیکی هیلی سفیر آمریکا در ملل متحد در سخنرانی خود ضمن اشاره به همدستی رژیم آخوندی در جنایات دیکتاتور سوریه، بر لزوم حسابرسی از اسد به‌خاطر جنایت هولناک شیمیایی و اجرای عدالت تأکید کرد.

وی ضمن تشریح صحنه‌های فجیع جنایت شیمیایی در دوما و کشتار کودکان و مردم بی‌گناه، گفت: «فقط یک هیولا می‌تواند شهروندان عادی را هدف قرار بدهد و بعد اطمینان حاصل کند که دسترسی به آمبولانس برای انتقال مجروحین وجود نخواهد داشت… آن هیولایی که این حملات را انجام میدهد، وجدان ندارد. حتی با دیدن تصاویر کودکان کشته‌شده نیز تکان نخواهد خوردنیکی هیلی اضافه کرد: هیچ دولت متمدنی با رژیم خونخوار اسد رابطه بر قرار نمیکند… از زمانی که رژیم اسد از تسلیحات شیمیایی در خان شیخون یک سال پیش استفاده کرد تسلیحات شیمیایی مکرراً ده‌ها بار استفاده شده است و این شورا هیچ کاری نمی‌کند… ایالات متحده مصمم است تا هیولایی که بمب شیمیایی روی مردم سوریه انداخته است مورد حسابرسی قرار بگیرد.

سفیر آمریکا در ملل متحد در پایان سخنانش هشدار داد: «ما در لبه پرتگاه خطرناکی هستیم. ما از مرزهای نشان‌دادن تصاویر کودکان کشته‌شده عبور کرده‌ایم. از مرز فراخوان دادن به وجدان‌های بیدار عبور کرده‌ایم. ما به نقطه‌یی رسیده‌ایم که جهان باید شاهد اجرای عدالت باشد. تاریخ یا این‌را به عنوان لحظه‌یی ثبت خواهد کرد که در آن شورای امنیت از وظایف خود طفره رفت و یا این‌که شکست کامل خود در حفاظت از مردم سوریه را اثبات کرد. در هر دو حالت، ایالات متحده پاسخ خواهد داد».

نماینده فرانسه در سخنرانی خود، گفت: «رژیم دمشق بی‌تردید امیدوار است که با وحشت‌افکنی، تصرف سایر مناطقی را… که می‌خواهد دتحت کنترل خود در بیاورد، تسریع کند. برای وادار کردن کسانی که در برابر آن مقاومت می‌کنند به فرار (از مناطق خود)، چه چیزی می‌تواند از این محاصره‌های قرون وسطایی و (استفاده تسلیحات) شیمیایی مؤثرتر واقع شود؟».

فرانسوا دولاتر افزود: «با این حمله، رژیم اسد بار دیگر ارادة جامعة جهانی را در به‌اجرا گذاشتن منع استفاده از تسلیحات شیمیایی، آزمایش می‌کند؛ و باید از طرف ما، یک پاسخ متحد، قوی و غیر قابل انعطاف دریافت کند… رژیم اسد باید با یک پاسخ بین‌المللی مواجه شود که فرانسه آماده است در کنار شرکایش، تماماً در آن سهم خود را بر عهده بگیرد… همان‌طور که پرزیدنت ماکرون چندین بار تأکید کرده است، فرانسه تمامی مسئولیت‌های خود را در نبرد علیه گسترش (تسلیحات) شیمیایی، بر عهده خواهد گرفت. فرانسه صریح و به تعهدات و گفتارش، وفادار خواهد بود».

نماینده انگلستان در سخنرانی خود به ایجاد یک هیأت حقیقت‌یاب و تحقیقات مستقل درباره جنایات شیمیایی در سوریه فراخوان داد و تأکید کرد: «ما به‌عنوان کشور انگلستان، اعتقاد داریم که رژیم اسد مسئول تازه‌ترین حملات (شیمیایی) است…».

در همین حال به‌دنبال سخنان رئیس‌جمهور آمریکا در شروع جلسه کابینه‌اش درباره عواقب این جنایت، سخنگوی کاخ سفید در بریفینگ روزانة خود با اشاره به استمرار گفتگوها و بررسی‌ها برای پاسخ به جنایت شیمیایی بشار اسد، تأکید کرد: رئیس‌جمهور به‌روشنی گفته است که قیمتی پرداخته خواهد شد. ما همه اعضای جامعه جهانی را فرا می‌خوانیم که هرگونه اطلاعات مربوط به این حمله را به اشتراک بگذارند و عاملان و پشتیبانان آنها را مورد حسابرسی قرار بدهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: «نیروهای (رژیم اسد) و متحدان آن در آماده‌باش هستند و در نگرانی از حمله نظامی ایالات متحده، تدابیر پیشگیرانه‌یی را در پایگاه‌ها و مواضع نظامی سراسر کشور در پیش گرفته‌اند.

این تدابیر در حالی اتخاذ می‌شود که پرزیدنت دونالد ترامپ به یک حمله نظامی قریب‌الوقوع علیه (رژیم) سوریه تهدید می‌کند و وعده یک پاسخ «قدرت‌مند» به حملة شیمیایی روز شنبه… را داده است».

این خبرگزاری به نقل از «سازمان صدا و تصویر» که جنایات رژیم اسد و بنیادگرایان را مستند می‌کند، اضافه کرد: «نیروهای (رژیم) ایران و اعضای حزب‌الله لبنان، مواضع خود را در منطقة بوکمال در نزدیکی مرز عراق ترک کرده‌اند».

خبرگزاری رویتر نیز در گزارشی، می‌نویسد: «دونالد ترامپ روز دوشنبه وعده یک اقدام سریع و قدرت‌مند را در پاسخ به حمله شیمیایی مرگبار… در سوریه داد؛ به‌نظر می‌رسد که او به یک پاسخ نظامی احتمالی اشاره داشته است».

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه اظهار داشت: رئیس جمهور آمریکا در نشست کابینه گفت حمله تسلیحات شیمیایی توسط رژیم اسد بر علیه شهروندان بی گناه، هولناک است. تصاویر بخصوص، تصاویر کودکانی که زجر میکشند وجدان تمام جهان متمدن را تکان داده است نیروهای اسد تا کنون مسئول حملات تسلیحات شیمیایی قبلی و دیگر اقدامات برای هدف قرار دادن شهروندان غیر نظامی هستند.

سخنگوی کاخ سفید اظهارات رئیس جمهور آمریکا در مورد مسئولیت رژیم آخوندی در پشتیبانی مادی از رژیم اسد برای انجام این اقدامات را یاد آوری کرد و در مورد واکنش آمریکا گفت: تمرکز ما این است که به این حمله واکنش نشان دهیم و این آن چیزی است که ما به دنبالش هستیم.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here