فرانسه به‌دقت شرایط را در ایران دنبال می‌کند

62
ماکرون - فرانسه-min

خبرگزاری فرانسه سه‌شنبه شب گزارش کرد روحانی از ماکرون می‌خواهد بر علیه مجاهدین مستقر در فرانسه عمل کند و تدابیری علیه فعالیت آنها به‌خاطر نقش آنها در تظاهرات اخیر در ایران اتخاذ کند.

خبرگزاری فرانسه گفت: روحانی در تلویزیون دولتی گفته است: «ما به این امر انتقاد داریم که یک گروه تروریستی پایگاهی در فرانسه داشته باشد و علیه مردم ایران عمل کند و خشونت را اعمال نماید. ما از دولت فرانسه می‌خواهیم که علیه این گروهک تروریستی اقدام کند».

این را رئیس‌جمهور رژیم ایران طی یک گفتگوی تلفنی در اشاره آشکاری به مجاهدین خلق ابراز داشت.

از سوی دیگر سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه گفت: «مقامات فرانسوی به‌دقت شرایط را در ایران دنبال می‌کنند. حق آزادی تظاهرات، یک حق اساسی به‌شمار می‌رود. همین امر در رابطه با جریان آزاد انتقال اطلاعات نیز صدق می‌کند. فرانسه نگرانی خود را از تعداد بالای قربانیان و دستگیریها ابراز می‌کند. این موضوعات و به‌طور عامتر، موضوع رعایت حقوق‌بشر، در قلب گفتگوهای ما با مقامات ایرانی در هفته‌های آینده خواهند بود».

سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه هم‌چنین اعلام کرد که در گفتگوهای شیخ حسن روحانی با ماکرون سفر وزیرخارجه فرانسه به تهران به تأخیر افتاده و وزیر خارجه چند بار اعلام کرده است: «فرانسه خواهان یک گفتگوی مستمر، بی‌پرده و مطالبه‌گر با ایران می‌باشد. این گفتگو شامل موضوع حقوق‌بشر نیز می‌شود».

هم‌چنین تلویزیون کانال ۲فرانسه خبر داد که مقامات ایرانی «کشورهای غربی و هم‌چنین یک گروه تروریستی مستقر در فرانسه» را متهم به ایجاد آشوبها کردند.

از سوی دیگر نانسی پلوسی رهبر دموکراتها در آمریکا اعلام کرد که رژیم ایران باید به صدای اعتراض کنندگان شجاع که برای حقوق و زندگی بهتر فریادشان را بلند کرده‌اند توجه کند و این تنها راه به پیش است.

Print Friendly, PDF & Email

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here